17.05.2021 | Dolar Yorumları, Altın Analizleri, Piyasalardan Haberler

0

Yeni haftaya girerken ana gündem maddesi kripto paralar gibi görünüyor. Dün Elon Musk’ın, twitter üzerinden bazı kullanıcılara vermiş olduğu yanıtlar sonrasında bitcoin fiyatında sert bir düşüş yaşandı. Şu sıralarda 43 bin dolar seviyesinden işlemler geçiyor.

Elon Musk’ın, Tesla’nın elindeki tüm bitcoinleri satmış olabileceğine dair yaptığı ima ve btc’yi bırakıp tüm parasını Doge’a yatırabileceğine dair tweeti sonrasında bitcoin değerinde gerileme yaşandı. Bir çok altcoinde de düşüş yaşandı.

Bitcoin tarafında 40 bin dolar altına gerileme olacak mı merak konusu iken ons altın tarafında ise yükselişle yeni haftaya başladık. Uzunca bir süredir 1,840 dolar üzerine çıkmayı deneyen ancak üzerinde kalıcı olmay başaramayan altın, geçen haftayı bu seviye üzerinde kapamıştı. Yeni haftaya da yukarı yönlü hareketini devam ettirerek başlayan ons tarafında 1,850 dolar üzerinde bir fiyatlama yaşanıyor.

Dolar kurunda 8,42 civarında hafif yatay bir fiyatlama mevcut. Piyasa açılışına doğru burada bir satış beklentisi haim. Doların 8,40 altına hatta 8,32 lere doğru bir satışla karşılaşması piyasalarda normal karşılanacaktır. Borsa İstanbul tarafında da güne pozitif bir başlangıç yapılmasını beklemekteyiz diyerek, geçelim günün öne çıkan yorum ve analizlerine..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 17.05.2021

 • Arefe günü, ABD’de açıklanan TÜFE enflasyonu 13 yılın zirvesinde gerçekleşti. Yıllık bazda manşet TÜFE artışı %4,2, çekirdek TÜFE artışı ise %3,0 oldu.
 • Verinin yüksek geleceği beklentiler dahilinde olsa da, gerçekleşmenin beklentileri de aşması ve buna karşı FED’in ne yapacağının da tam olarak kestirilememesi, piyasalarda ilk nazarda ciddi bir sarsıntı yaşanmasına neden olsa da, akabinde sular çabuk duruldu.
 • Biraz açalım. Malumunuz FED, enflasyonda yükselişin geçici olacağını savunarak politika tepkisi vermeyeceğini söylüyor. Yani basitçe, bir iki aylık veriye bakıp da benden faiz artışı beklemeyin diyor. Kovid nedeniyle istihdam piyasasından işler kötü diyor. Lakin, FED’in hedefinin %2 olduğu bir ortamda, manşet enflasyonun %4,2 seviyesine yükselmesi karşısında ne kadar sessiz kalacağı da bilinmiyor!
 • Bilmediklerimizi bir kenara bırakıp, bildiklerimize odaklanırsak, şu tespiti yapmamız pek de hatalı olmayacaktır. ABD’de enflasyon ciddi bir şekilde artıyor ve FED’in de politika faizi %0-%0,25 bandında. Her ne kadar FED faize dokunmasa da, doların piyasa faizi olan 10 yıllık devlet tahvili %1,62 seviyelerinde salınıyor (piyasa faiz artırmış durumda). Bu da bize, çok basit bir matematikle (TÜFE %4,2 ; 10 yıllık tahvil getirisi %1,62) reel faizin daha da eksi olduğunu gösteriyor!
 • Böyle bir ortamda, her ne kadar para birimleri, kripto varlıklar veya hisse senetleri için temkinli konuşmak gerekse de, aynı şeyi kıymetli madenler için söyleyemeyiz. ABD 10 yıllık tahvilin reel faizi ile oldukça kuvvetli bir korelasyona sahip olan kıymetli maden fiyatlar, özellkle de altının, bundan sonraki süreçte yukarı yönlü bir seyir izlemesi kimseyi şaşırtmamalı. Özellikle, 1,860 usd/ons seviyesi üzerinde, grafiğin çehresinin değişmesini bekliyoruz (bakınız grafik).
 • Her ne kadar piyasalar “FED faizi artıramaz ki” şarkısını söyleyerek yüksek enflasyonun küresel risk iştahı üzerinde yarattığı tahribatın hızla dağılmasına neden olsa da, bu süreçte rezervleri çok zayıf, cari açık fonlama ihtiyacı oldukça yüksek, turizm sezonu sancılı, içeride devam eden dolarizasyon süreci de düşünülürse, Türk mali piyasalarının negatif ayrışma ihtimali de göz ardı edilmemelidir.
 • USDTRY kurunda, 8,18-8,48 bandında riskler yukarı yönlü diyerek savunduğumuz yükseliş beklentisi, ABD enflasyon verisi ardından, bizler bayram tatilindeyken 8,51 seviyesinin test edilmesi ile maalesef hayat buluyor. Teknik manada, 8,46 seviyesinin üzerinde haftalık bir kapanış, daha da yukarı seviyelerin kapısını aralayacaktır (bakınız grafik).
 • Yukarıdaki paragraflar ile ilişkilendirmek gerekirse, bu nazik dönemde, biraz da korumasız kalan Türk Lirası (USDTRY kuru daha da yukarıya yönelebilir) ve beraberinde gözünü daha da yukarılar çeviren kıymetli madenlerin birleşiminden gram fiyatı şimdilik 500 TL olan bir altın fiyatı ile karşı karşıyayız. Gram altın ve gram gümüşte yukarı yönde ciddi bir potansiyelin de belirmiş olabileceğini not etmek gerekiyor.
 • Her ne kadar biz bayram tatildeyken küresel mali piyasalar ABD enflasyonu ile çok sert bir şekilde dalgalandıktan sonra enflasyonun kalıcı olmayacağına kanaat getirerek durulsa da, yeni hafta başlangıcında hava yine bozulmaya yüz tutmuş.
 • Asya piyasalarında Çin borsası %1 yukarıda işlem görse de, Kore %1, Japonya %1,3, Tayvan borsası ise %3 aşağıda işlem görüyor. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde %0,3 civarında eksiler göze çarpıyor. Tayvan cephesinde özellikle, virüse karşı yeni ve sert tedbirlerin masaya konması, hisse senedi piyasalarında etkili olmuş.
 • Tesla’nın sahibi Elon Musk, Bitcoin’in madencilik işlemlerinde sarf edilen elektrik tüketiminin karbon salınımına neden olduğuna sığınarak, Tesla’nın Bitcoin ile satışını askıya alması ve Dogecoin ile ilgili devamlı yarattığı volatilie, kripto para piyasalarında bu sabah sert satışları da beraberinde getirdi (bakınız grafik).
 • Türkiye’de bugünden ay sonuna kadar olan dönemde normalleşme tedbirleri uygulanarak kısıtlamalar da adım adım gevşetilecek. En son verilere göre, yeni vaka sayısı 10bin sınırına dayanırken, vaka/test oranı %5,2 oldu.
 • Bugün içeride Kabine toplantısı ve Nisan merkezi yönetim bütçe istatistikleri izlenecek. Dışarıda ise önemli bir veri göremedik. Gözler İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını takip ederken, Türkiye’nin diplomatik temaslarını da artırdığını not etmek gerekiyor.

İnfo Yatırım – Dolar Yorumu – 17.05.2021

Geçtiğimiz haftaya 8.22 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve bu hareketlenmeler ile birlikte parite, Ramazan Bayramı sebebiyle yurtiçinde piyasaların da kapalı olduğu günlerde 8.51 seviyelerini test etti. Böylelikle USDTRY paritesi geçtiğimiz haftayı yüzde 2.5 seviyesinin üzerinde değer kazanımı ile kapattı. Yeni haftaya ise 8.44 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde piyasalar gün içerisinde yurtiçinden açıklanacak olan Bütçe Dengesi ekonomik verisini takip edecek. Veri ile birlikte TL varlıkların volatilite artacaktır.

Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen TÜFE verisi izlenmiş ve veri beklentilerin üzerinde gelerek son yılların zirvelerini görmüştü. Beklentileri aşan enflasyon verisi ile birlikte FED’in faiz oranlarında değişikliğe gidebilme ihtimali beklentilerden daha önce olabileceği riskini oluşturdu ve dolar endeksinde toparlanma yaşanmıştı.

Haftanın ilk işlem gününde ABD kanadına baktığımızda 15:30’da açıklanacak olan New York Empire State İmalat Endeksi verisi izlenecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.50140 – 8.57193 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.40115 – 8.32610 – 8.22460 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Tacirler Yatırım – Altın Analizi – 17.05.2021

Ramazan Bayramı tatili boyunca geçtiğimiz hafta ABD’den gelen ve 2009’dan bu yana en yüksek artışı işaret eden TÜFE verileri piyasaların gündeminde ön sırada yer aldı. Güçlü ABD TÜFE verilerinin ardından 1808,85$ seviyesine kadar gerileyen ons altın, haftanın ikinci yarısında kayıplarını telafi etti ve haftayı 1843,64$ seviyesinden yükselişle kapatmayı başardı.

Yeni haftaya başlarken dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarında geçtiğimiz hafta yaşanan sert yükseliş hareketinin büyük kısmını geri verilmiş olduğunu takip ediyoruz. Bu da değerli metaller üzerindeki baskısının hafiflemesini sağlayan en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor.
Bu sabah saatlerinde altının ons fiyatının 1850$ direncini aşmakta olduğunu ve 1854,30$seviyesinden işlem gördüğünü takip ediyoruz. Teknik göstergeler ons altındaki yükseliş eğiliminin sürdüğünün ve fiyatların 1850$ üzerinde tutunması durumunda yükselişin 1860$ üzerine doğru devam edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışında ABD Mayıs Ayı New York Fed İmalat Endeksi verisi ve Fed YK Üyesi Clarida’nın konuşması (FOMC’de oy sahibi) takip edilecek.

İnfo Yatırım – Eurusd Yorumları – 17 Mayıs 2021

Geçtiğimiz hafta EURUSD paritesinin performansına baktığımızda, haftayı yüzde 0.17 aşağıda kapadığı görülüyor. Yeni haftanın ilk işlem gününe 1.2142 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde ekonomik takvime baktığımızda yeni günde pariteyi sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor.

Genel olarak haftaya baktığımızda Euro bölgesinden ilk olarak Salı günü gelecek olan büyüme verisi takip edilecek. Ardından Çarşamba günü, Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından takip ettiği enflasyon verisi açıklanacak. Enflasyon verisi ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Diğer yandan geçtiğimiz hafta Almanya kanadından gelen ZEW ekonomik beklentiler endeksi takip edilmiş ve gelen veri ile birlikte Almanya’da yatırımcı güveni 21 yıldan itibaren en yüksek seviyelerine çıkmıştı.

Seviye 84.4’e ulaştı. Ek olarak yine Almanya’dan gelen Tüfe izlenmiş ve aylık bazda yüzde 0.7; yıllık yüzde 2 ile beklentilere paralel gelmişti. ABD kanadından ise TÜFE verisi izlenmiş ve beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte küresel bazda volatilite artmıştı.

EURUSD paritesini haftanın ilk işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21523 – 1.21814 – 1.22132 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.21172 – 1.20772 – 1.20209 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.