22.03.2021 Dolar Ne Kadar? Yükseliş Devam Eder mi? Analizler

0

Dolar kurunda TCMB Başkanı Ağbal’ın görevden alınması sonrası yukarı yönlü srt bir açılışla haftaya başladık. %15 değer kazanan dolar kuru sabah saatlerinde Maliye Bakanı Elvan’ın açıklamaları sonrası bir miktar değer kaybı yaşasa da hala TL’ye karşı %10 üzerinde primli olmayı sürdürüyor.

Piyasaların sevdiği ve güvendiği bir isim olan Naci Ağbal’ın birdenbire görevden alınması piyasalarda şok etkisi yarattı. Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakış açısı değişti. Merkez Bankası’nın kredibilitesi artmaya başladı derken gelen bu karar TCMB’nin bağımsız olmadığı algısı oluşmasına neden oldu.

Gün içerisinde TCMB yeni başkanı tarafından yapılacak açıklamalar dikkatle takip edilecek. Yani bu yönde bir açıklama olacak mı bilinmiyor ama piyasalarda bir sözlü müdahale beklentisi bulunuyor.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 22.03.2021

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, itibarı dikkat ve özenle korunması gereken bir kurumdur!
 • Hafta sonu beklenmedik bir idari kararla, TCMB Başkanı Sn. Ağbal görevinden alındı. Devamında ise, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, Türk mali piyasalarında adeta deprem etkisi yarattı.
 • Özellikle, Kasım ayında, yine bir hafta sonu kararı ile göreve gelen Sn. Ağbal, 4 aylık çalışma süresinde, piyasaların güvenini kazanmış, TCMB’nin itibarı ve kredibilitesini yukarılara taşımıştı.
 • Görevi teslim alan yeni Başkan Kavcıoğlu’nun, Ağbal’ın açmış olduğu kulvardan çıkacağı, yani piyasa dostu iletişim, enflasyon odaklı para politikası duruşu ve rezerv biriktirmek üzere yol haritasından, özetle orthodox politikalardan geri dönüleceği paniği, TL üzerine adeta kabus gibi çöktü.
 • Haliyle, Yeni Başkan Kavcıoğlu dün bir basın açıklaması yaparak enflasyonla mücadele önceliğini ön plana çıkararak, olağanüstü bir PPK toplantısı düzenlenmeyeceğini, TCMB’nin PPK toplantılarının takvime uygun olacağı dile getirerek, faizleri hemen indirebileceği yönünde algıyı da kırmaya çalıştı.
 • Akabinde, Başkan Kavcıoğlu’nun bankacılarla yaptığı görüşme, TCMB’nin politikalarında herhangi bir değişiklik olmayacağı ve Sn. Ağbal dönemindeki politikaların korunacağı ifade edilse de, hava düzelmedi.
 • Pazar gecesi, piyasanın gece geç saatlerde açılması ile oluşan ilk kotasyonlar, USDTRY kurunda Cuma günkü kapanışa göre %16 artışa işaret etti. Gece likiditenin düştüğü zaman diliminde, 8,40 seviyesini test eden USDTRY kuru ardından insan kendi kendine sormadan da edemiyor.
 • Kasım ayında Sn. Ağbal göreve geldiğinde USDTRY kuru 8,50 ile rekor kırmış, 5 yıl vadeli CDS risk primi ise 520 baz puana dayanmıştı. Cuma günü, USDTRY kuru 7,20 CDS risk primi ise 300 baz puana gerilemiş, faiz hadleri artırılarak bir acı reçete yazılmış, Türkiye’ye 15 milyar dolar civarında yabancı girişi olmuş, rezervlerde erime durmuş, yurtiçi yerleşiklerin döviz aşkı hız kesmişken, neden böyle bir karar alınarak yeniden Kasım ayına geri döndük?
 • Cuma gününe göre, yabancı nezdinde Türkiye riskini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk priminin 150 baz puan artışla 450 puan seviyesine yükseldiğini not etmek gerekiyor. Yatırımcı nezdinde yeniden kredibilitenin hızla tesis edilmesi gerekiyor!
 • Algının oldukça bozuk olarak başaldığı yeni haftada içerde yurtiçi yerleşikleri tavrı, buna paralel kamu bankalarının defansfa geçip geçmeyeceği ve elbette yurtdışında oluşacak TL faizlerin seyri (off-shore TL) büyük önem arz edecektir.
 • TL piyasa faizlerinin gün içinde ciddi anlamda yükseliş kaydetmesi, USDTRY kurunu daha likit piyasada yüksek ateşli bölgeden biraz aşağıya çekebilir. Borsa İstanbul’un güne hatırı sayılır bir düşüşle başlayacağını, genel olarak TL ve TL cinsi varlıkları karamsar bir fiyatlamanın beklediğini söyleyebiliriz.
 • Haftanın ilk iş gününde, Asya piyasalarında karmaşık bir seyir hakim. Japonya borsası %1,6 aşağıda; Çin borsası ise %1 yukarıda işlem görüyor. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de Nasdaq %0,6 yükselişle ayrışıyor.
 • Mali piyasaların gündeminde, bugün içeride Merkezi Yönetim Borç Stoku, ABD’de ise ikinci el konut satışları takip edilebilir. Otoritelerden gelecek açıklamalar dikkatle takip edilmeli, panik işlemlerden ise uzak durulmalıdır.
 • Bu moral bozukluğunun gölgesinde, bilgisayarın klavyesinden akan yorgun, uykusuz ve isteksiz cümleleri mazur görmenizi rica ederim. Çok ama çok üzgünüm!

İnfo Yatırım – Dolar Analizi – 22.03.2021

TL kanadı yeni haftaya sert bir başlangıç ile başladı. Haftasonu Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda Naci Ağbal’ın görevden alındığı ve yerine Şahap Kavcıoğlu’nun yeni başkan olarak atandığı belirtildi. Bu ‘sürpriz’ karar TL üzerinde büyük baskılar oluşmasına neden oldu ve TL yeni haftaya dolar karşısında yaklaşık olarak yüzde 16 değer kaybı yaşayarak başladı. Geçtiğimiz haftayı 7.20 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya 8.32 seviyelerinde başlangıç yaptı.

TCMB’nin yeni Başkanı Kavcıoğlu yaptığı ilk açıklamasında; TCMB’nin kanunla belirlenmiş görev ve yetkileri çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğini belirtti. Ardından Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nda yer alan bankaların genel müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Kavcıoğlu; TCMB’nin politikalarında herhangi bir değişiklik olmayacağı yönünde vurgular yaptı.

Yeni haftaya sert bir giriş yapan USDTRY paritesini inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.16268 – 8.32930 – 8.58136 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.95186 – 7.78792 – 7.62676 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.