24.05.2021 | Dolar Analizi, Altın Yorumları, Bitcoin ve Borsa Haberleri

0

Dolar kuru yeni haftaya hafif yükselişle 8,42 seviyesi üzerinden başlıyor. Ons altında da 1,880 seviyesi üzerinde pozitif bir görünüm hakim.

Bitcoin ve kripto paralarda dün sert satışlar yaşandı. Şu sıralarda bir toparlanma çabası görülse de, satış baskısının devam ettiği söylenebilir. Yurt dışı borsalarda görünüm pozitif, Borsa İstanbul’un da güne hafif alıcılı bir başlangıç yapması beklenebilir.

Ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dilerseniz gelin piyasalarda olan bitenlere uzmanların 24 Mayıs 2021 tarihli analizleri eşliğinde bakalım.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 24.05.2021

  • Geride bıraktığımız haftanın ikinci yarısına kripto paralar adeta damgasını vurdu. Kendi dijital Yuan’ını çıkarma hazırlığı içinde olan Çin, geçen hafta Salı günü, yerel finans kurumları ve ödeme sistemlerinin kripto para hizmeti vermesini yasaklanması ardından, Cuma günü de, kripto para madenciliği yapanların peşine düşerek, Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerini durduracağını açıkladı.
  • Haliyle, yılbaşından beri devamlı yükselen ve yer çekimine meydan okuyan kripto paralarda, madenciliğin %65’nin yapıldığı Çin’den gelen yasaklama ve sınırlamalar, kripto para birimlerinin genelinde ciddi düşüşlere neden oldu. 65bin dolara kadar birkaç hafta önce dayanan amiral gemi Bitcoin, 30bin dolar seviyesinin kıyılarını bir kez daha test ederken, alt coinlerde yaşanan coşku daha büyük olduğunda, çöküş de aynı paralelde oldu.
  • Unutmamak gerekiyor ki, kripto paralar daha 12 yaşında bir bebek. Bu piyasanın dinamikler ‘böyle’. Volatiliteyi kabul etmek gerekiyor. Kripto paralar ile yatıp kalkmayacak kadar küçük, zincirden uzak kalmayacak kadar da soğuk kanlı olanların kazanacağı bir dünya burası. Yeni teknolojiden uzak kalınmaması gerektiğini not ederek bu konuya şimdilik nokta koyalım. Gözümün de bir yandan Ripple grafiğini takip ediyor (bakınız grafik).
  • Veri ve haber akışının zayıf olduğu geride bıraktığımız hafta, küresel finansal piyasalar göreceli olarak sakin bir seyir izledi. Temkinli iyimser havanın, ABD’de enflasyon tehdidine rağmen FED’in faiz artırmayacağı beklentisi ile devam etti. En azından, ABD’de enflasyon zirve yapana kadar, tahvil faizlerinin göreceli yatay seyrini koruyacağı, ama doların reel faizinin daha da eksi olacağı beklentisi, doların elini adeta yıpratıyor.
  • Cuma günü bültenimizde işaret ettiğimiz üzere, doların sepet değerini gösteren DXY önemli bir teknik kırılım kaydederek dolarla ilgili piyasa yönünü de bizlere göstermiş oldu. Bu bağlamda, EUR/USD ve GBP/USD paritelerinde sırası ile 1,2350 ve 1,4370 seviyelerinin yakın zamanda hedef tahtasında olacağını düşünüyoruz (bakınız grafik).
  • İçerde ise USDTRY kuru teknik anlamda yükseliş sinyali veren ters üçgen formasyonun içerisinde sıkışmaya devam ediyor. Geride bıraktığımız haftayı 8,40 seviyesinin üzerinde tamamlayan USDTRY kurunda, üçgenin yukarıdan kırılması durumunda (8,58 üzeri gecelik kapanış), sert bir yükselişin bizleri beklediğini görüyoruz. Türk Lirası cinsi finansal varlıklar negatif ayrışmaya devam ederken, Borsa İstanbul Bankacılık endeksinde yukarı yönlü kıpırdanma dikkat çekiyor.
  • Geride bıraktığımız hafta açıklanan tüketici güven endeksinin Mayıs ayında son iki yılın en düşük seviyesine gerilediğini de not edelim (izolasyonlar ve TL’de devam eden kan kaybı kanımca başrol oynadı).
  • Kripto paralarda yaşanan sert geri çekilme, uzunca bir süredir geri planda kalan altın ve gümüşün tekrar hatırlanmasına neden oldu. Altının ons fiyatı haftayı 4,5 ayın zirvesinde 1,880 dolar seviyesinde tamamlarken, gram altın ise 510 TL ile altı ayın zirvesini test etti. Altının yukarı yönlü potansiyelinin beraberinde gümüşü de yukarı taşıyacağını düşünüyoruz. Kıymetli madenlerde tonumuz ve pozisyonlanmamız pozitif (bakınız grafik).
  • Yeni hafta başlangıcında da havanın iyimser olduğunu not etmek gerekiyor. Temkinli iyimser seyir, günü bitirmeye çalışan Asya borsalarında ve Pasifiğin diğer ucunda ABD borsalarının vadeli işlemlerinde rahatlıkla görülebiliyor.
  • Bugün veri takviminde, içeride Hazine’nin 28 milyar TL’lik iç borç geri ödemesi öncesinde düzenleyeceği 2 ihale (ihaleler yarın ve Çarşamba günü de devam edecek), dışarıda ise Almanya birinci çeyrek büyüme verisi ile FED üyelerinin açıklamalarını dinleyeceğiz.

IŞIK FX – Dolar Yorumu – 24.05.2021

Geçtiğimiz Cuma gününü; 8.41 civarından alıcılı kapatan USDTRY’de, yeni haftanın ilk işlem gününde de şuan için; kısmen USD lehine işlemler ön plana çıkmış durumda. Bu bağlamda, yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde; 8.45-8.50 direnç bölgesi kritik olacak.

Zira, 8.50 üzerine çıkılması ve burada kalıcılık oluşması durumunda; teknik olarak yukarı yönlü hareketler ivme kazanabilir. Yeniden oluşabilecek geri çekilmelerde ise; Nisan ortasından başlayan uükselen trendin üzerinde tutunma oluşup oluşmayacağı önem arz edecek.

İnfo Yatırım – Dolar Yorumu – 24.05.2021

Geçtiğimiz haftaya 8.44 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesi hafta içerisinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve parite geçtiğimiz hafta 8.30 seviyelerini test etmişti. Bu seviyelerden itibaren bir miktar toparlama hareketleri sergileyen USDTRY paritesi böylelikle geçtiğimiz haftayı 8.40 seviyelerinde kapattı.

Piyasalar geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurtiçinden gelen ve TÜİK’in açıkladığı Tüketici Güveni Endeksi verisini takip etti. Açıklamaya göre Mayıs ayında Tüketici Güveni Endeksi 77.3 seviyesinde gerçekleşti.

Gelen veri ile birlikte endeks 2019 Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeleri görmüş oldu. Diğer yandan geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda ABD tahvil ihalelerinden gelen sinyaller piyasaların bir miktar pozitif bir atmosfere girmesine vesile oldu.

Geçtiğimiz hafta ABD Hazinesi’nin düzenlediği 10 yıllık tahvil ihalesinde beklentinin altında talepler gelmesi, Fed’in enflasyon yükselişinin geçici olacağını düşündüğü görüşüne destek verdi. Yeni günde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Yabancı Turist Girişi verisini takip edecek. Veri TSİ 11:00’da açıklanacak.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.43353 – 8.50683 – 8.57945 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.30084 – 8.22460 – 8.15615 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

İktisatbank – Altın Yorumu – 24.05.2021

Altının ons fiyatı haftayı 4,5 ayın zirvesinde 1,880 dolar seviyesinde tamamlarken, gram altın ise 510 TL ile altı ayın zirvesini test etti. Altının yukarı yönlü potansiyelinin beraberinde gümüşü de yukarı taşıyacağını düşünüyoruz. Kıymetli madenlerde tonumuz ve pozisyonlanmamız pozitif.

FED’ in bilanço büyüklüğü 7,9 trilyon dolara dayandı. Para bollaşınca, enflasyon riskine karşı bir numaralı koruma enstrümanı olan altın da akla hemen geliyor.

Haftayı 1,880 dolar seviyesinin üzerinde ve 4,5 ayın zirvesinde tamamlayan altında yükseliş potansiyelinin devamını bekliyoruz. İlk durak 1,920 dolar seviyesi. Altında cılız olan uzun pozisyonlarımızı 1,865 seviyesinden güçlendirdik.

A1 Capital – Altın Yorumu – 24 Mayıs 2021

Alçalan trend direnci olarak takip ettiğimiz 1855 üzerinde fiyatlamaların oluşması ile yükselişin devamı adına önemli bir görüntü sunmakta Bu seviye üzerinde kalıcılığın oluşması ile ons altında 1908 ve 1959 dirençleri hedef konumuna yerleşebilir.

Bunun yanında 1854 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanamaz ise 1830 desteği ile birlikte 1792 desteklerini takip ediyor olacağız.

Dirençler: 1890 – 1908 – 1959
Destekler: 1854 – 1830 – 1792

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.