4 Haziran 2021 | Dolar Ne Olur? Güncel Altın ve Bitcoin Analizleri

0

31 Haziran 2021 Cuma sabahından herkese merhaba,, hayırlı cumalar dileriz. Bugün veri yoğunluğu açısından oldukça önemli bir iş günü. Ayrıca fiyatlamalar açısından da haftalık kapanış olacağı için teknik açıdan önemli kapanışlar görülebilir. Dolayısı ile piyasaları yakından takip etmekte fayda var. Biz de bu doğrultuda altın, dolar ve bitcoin analizlrini sizlerle buluşturmayı sürdürüyoruz. Bu yazımızda da altın ne olur, dolar ne olur, bitcoin ne olur sorularına cevap aramaktayız.

Dolar Ne Olur?

Dün Türkiye enflasyon oranı açıklandı. Beklentilerin altında kalan enflasyon verileri sonrasında piyasalarda TCMB’nin faiz indirimine gidebileceğine dair bir hava oluştu. Faiz indirimi beklentileri ile döviz kurları da yükselişe geçti. Dolar kuru sabah saatlerinde 8,75 seviyesine doğru yükseldi.

Bugün Erdoğan’ın doğalgaz bulunduğunu açıklaması bekleniyor. Ne kadarlık bir keşif söz konusu piyasalar için önem taşıyor. Bu bilgilerle piyasalarda nasıl bir fiyatlama olacağı merak edilirken, ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri de tüm dünya tarafından takip ediliyor olacak.

Altın Ne Olur?

Dün ABD’de açıklanan ADP verisi sonrası piyasalar karıştı. Gün içerisinde açıklanan diğer ABD verilerinin de beklentileri karşılaması sonrasında piyasalarda dolara geçiş hızlandı. Dolar endeksi yükselişe geçerken ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de artış gözlendi.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri şu sıralarda 1,62 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Dolar endeksi ise 90,60 civarında seyrediyor. Bugün tarım dışı verisi oldukça önemli olacak. Ayrıca onun sonrasında da Biden’ın bir açıklama yapması bekleniyor. Dolayısı ile ekstra önemli bir gün olabilir ve bu durumun altın fiyatları üzerinde nasıl bir etki oluşturacağı da ayrı bir merak konusu.

Hem dolar kuru hem de ons altın için oldukça kritik bir gün olabilir bugün. Haftalık kapanışların da olacağı bugün doların ve altının haftayı nerede kapatacağı oldukça önemli.

Bitcoin Ne Olur?

Diğer taraftan bitcoin fiyatında sert bir geri çekilme var. Bunda en büyük pay sahibi Elon Musk. Tesla CEO’su Elon Musk twitterdan kırık kalp emojisi ile twitterdan yaptığı paylaşımla korkuttu.

Yatırımcılar arasında bu paylaşım Elon Musk’ın elindeki BTC’leri satabileceği anlamını taşıdığını algılaması sonrasında Tron kurucusu Justin Sun Musk’a bir twitle karşılık verdi.

Musk’ın elindeki bitcoinleri satması halinde hepsini alacağını belirten Justin Sun’ın bu tweeti piyasalarda pek karşılık bulmadı. Çünkü bitcoin ve kripto para piyasalarında düşüş devam ediyor diyerek geçelim günün öne çıkan uzman yorum ve değerlendirmelerine.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 4 Haziran 2021

 • Dün TÜİK Mayıs ayı enflasyon rakamlarını tereddütlere neden olacak şekilde açıkladı. Kurumsal web sitelerine yanlış rakamların yansımasının yanı sıra, izolasyon nedeniyle fiyatların toplanamaması, tüketici enflasyonun düşük gelmesine neden olarak kafa karışıklığı yarattı.
 • Aylık TÜFE %0,89 ile piyasa beklentisinin altında artış kaydederek yıllık rakamı da %16,59’a getirdi. Üreticiye yansıyan enflasyon ise (yurtiçi ÜFE)  %3,92 artarken, yıllık rakamı %38,33 seviyesine taşıdı. Yıllık TÜFE ile ÜFE arasındaki makas 21,7 puan ile 2018’de görülen rekor seviyenin de üzerine yükseldi (bakınız grafik).
 • Mayıs ayı özelinde, enflasyon rakamları ile ilgili detaylı bir analiz yapmayı pek de uygun bulmuyoruz. Mayıs ayında covid önlemleri nedeniyle uygulanan kapanma (izolasyon), TÜİK’in bazı ürün ve hizmet fiyatlarını toplayamamasına neden oldu (metodoloji belli). Bu nedenle, TÜFE enflasyonu Mayıs özelinde sağlıksız bir veri olarak kabul gördü. Üretimin durmadığı, uluslararası arenada artan emtia fiyatları ile içeride değer kaybeden TL de birlikte düşünülürse, aynı şeyi ÜFE için söyleyemiyoruz.
 • Bu nedenle, enflasyonda yükselişin Haziran ayında da da belirgin bir hal alacağını düşünüyor ve enflasyonda henüz zirvenin görülmediğinin altının çizmek istiyoruz. Gündemimiz ise faiz indirimi!
 • İçeride enflasyon rakamları gündemi meşgul ederken, her ayın ilk cuması olduğu üzere, bugün ABD’de açıklanacak ve ABD ekonomisinin gidişatı hakkında en sağlıklı bilgiyi verdiğine inanılan tarım dışı istihdam (TDİ) verisi öncesinde dün açıklanan öncü ve güçlü veriler, doların değer kazanmasına neden olurken, küresel piyasalar kar satışlarına sahne oldu.
 • Bu bağlamda, ABD’de öncü bir gösterge olan özel sektör istihdam raporunun beklentilerden çok daha kuvvetli sonuçlanması, bugün açıklanacak TDİ öncesinde ortamı gerdi. Aynı zaman diliminde, Bloomberg’in Nato Zirvesi öncesinde S-400 füzelerinden sorumlu Rus askerlerin evine gönderildiği ve ABD’ye mesaj gönderildiği yönündeki haberini çürütürcesine, Reuters’in geçtiği habere göre, Rusya kaynakları, S400 askeri teknisyenlerinin görev süreleri dolması nedeniyle programlı bir şekilde evlerine döndüklerini yazdı.
 • Türk mali piyasalarının büyük bir heyecanla beklediği Nato zirvesi kapsamında Erdoğan-Biden görüşmesine günler kala (14 Haziran), diplomasinin mekik döşemesine rağmen, Sn. Cumhurbaşkanı’nın TRT’deki yorumlarındaki tonu, şimdilik arzulanan ilerlemenin sağlanamadığı hissiyatını bizlerde uyandırdı.
 • Zaten sancılı bir süreç içinde olan Türk mali piyasaları, Reuters S-400 haberi ve küresel olarak değer kazanan ABD dolarına paralel 8,72 seviyesine kadar yükselerek (EUR/TL 10,60) gün içi en yüksek seviyesini test etti.
 • ABD’de özel sektör istihdamının kuvvetli sonuçlanmasının sadece içsel değil, dışsal da etkileri oldu. Hatırlayınız, geçen ay da istihdam raporu hayal kırıklığı yaratmış, dolar hariç her şey değer kazanmıştı. Dün ise ibre terse döndü. Başta emtia fiyatları sarsıldı. Demir cevherinden altına kadar.
 • Altının ons fiyatı 1,920 doların kıyısından kırmızı kart görmesi ardından, son günlerde 2011 yılı benzeri bir teknik oluşumdan söz ederek altında yükseliş beklentimizi törpülemiştik. Dün 1,860 dolar seviyesine kadar gerileyen altın, son dönemlerde biraz daha hızlı değer kazanan gümüşün de bacağından tutarak, gümüş 27 dolar seviyelerinin diplerine kadar çekti. ABD istihdam verisini ve haftalık kapanışı da görerek, kıymetli madenlerde var olan uzun pozisyonlarımızı ciddi bir şekilde gözden geçireceğiz.
 • ABD’de beklentilerin aşan özel sektör istihdam verisinin (öncü) bugün TSİ15:30’da açıklanacak resmi istihdam raporu ile de desteklenmesi durumunda, FED’in piyasalara olukla verdiği parayı azaltabileceği inanışı (buna ‘tapering’ deniyor) küresel risk iştahını olumsuz etkileyebilir.
 • Reuters anketine göre, tarım dışı sektörde istihdam artışının 650bin kişi olması, işsizlik oranının %5,9’a gerilemesi, ortalama aylık maaş artışlarının (enflasyon göstergesi) ise %0,2 ; yıllık ise %1,6 artması bekleniyor. Haliyle güçlü bir veri dün başlayan hareketi pekiştirebileceği gibi, zayıf bir veri ise partide müziğin yeniden sesinin açılmasına neden olabilir.
 • Güçlü gelen öncü istihdam verisi ardından ‘tapering’ korkusu ile defansa geçen piyasalara paralel, risk iştahının göstergesi olarak kabul edilen ABD’nin teknoloji borsası Nasdaq geceyi %1 düşüşle tamamladı. Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında hafif çaplı düşüşler görülüyor. Gösterge endeks Japonya’nın Nikkei borsası %0,6 aşağıda işlem görürken, ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de yatay bir seyir hakim. Doların piyasa faizi ise %1,63 seviyesine doğru kıpırdadığını da not etmiş olalım.
 • Yatay ve temkinli havanın, verinin açıklanacağı TSİ15:30’a kadar devam etmesini, akabinde, ABD verisinin işaret ettiği yöne doğru bir hareket ile piyasaların yön bulmasını bekliyoruz.

Meksa Yatırım – Dolar Yorumu – 4 Haziran 2021

USDTRY; Çıkış hareketi kısa bir kâr satışı ve teknik düzletmenin ardından devam ediyor. Çıkış hareketi gücünü koruyor. İlk destekler 8.68 ve 8.64 seviyelerinde. Bu seviyelerin altında verilecek sonraki destek noktası 8.58 seviyesinde görülüyor.

İlk dirençler ise 8.72 ve 8.77 seviyelerinde. 8.77 daha önemli. Bu seviyenin üzerinde sonraki dirençler 8.80-8.82 seviyelerinde bulunuyor.

Alan Yatırım – Altın Yorumu – 4 Haziran 2021

ADP tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle birlikte dolar global bazda güç kazanırken, tahvil faizleri yükseldi. Ons altın 1,856 $ seviyelerine kadar geriledikten sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Altının ons cinsi, günü 1.98% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 1903.32’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,875.00 ve 1,889.00’de, destek seviyeleri ise 1,862.00 ve 1,848.00’de bulunmaktadır.

Gedik Yatırım – Dolar Yorumu – 4 Haziran 2021

Dolar/TL kuru dün 8,5887 ile 8,7201 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 8,7025’ten tamamladı. ABD’de güçlü gelen veriler doları küresel ölçüde değerlendirirken TL negatif ayrışanlar tarafında yer aldı. Bugün de ABD’den gelecek veri ve açıklamalar ön planda olacak. İlk olarak 14:00’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması izlenecek, 15:30’da ise dünkü güçlü gelen ADP özel sektör istihdam verisi ve haftalık işsizlik maaşı verilerinin ardından daha da önemli hale gelen tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazanç verileri takip edilecek.

Dün yurtiçi piyasaların kapanış saatlerinde 8,70 civarında bulunan kur bu sabah 09:00 itibariyle 8,72 civarında bulunuyor. Dün yurtiçi piyasaların kapanışında 90,40 civarında bulunan dolar endeksi ise bu sabah 90,60 civarında seyrediyor.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 4.06:2021

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi dün %0.18 değer kaybıyla 1,428 puana geriledi. Dolar TL kurundaki yükseliş endeksi baskılarken, ABD’de özel sektör istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi, global piyasalarda FED’in varlık alım programını azaltmaya yakın olduğu endişesi yarattı.

Gözler bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde olacak. Kritik tarım dışı istihdam verisi öncesinde global piyasalar tetikte kalmayı sürdürüyor. Nötr risk iştahının veri saatine kadar devam etmesi, beklentilerin altında gelecek bir istihdam verisi ile birlikte yurt içi piyasaların pozitif tepki vermesi, beklentilerden iyi gelen ve ortalama saatlik kazançlarda yükseliş yaşanması halinde ise satışlar belirginleşebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.