Borsada Lambalama Nedir, Nasıl Yapılır? [ Detaylı Anlatım ]

0

Borsada büyük oynayan yatırımcılar her zaman küçük oynayan yatırımcıların ve yeni yatırımcıların algıları ile oynayarak yatırımlarında kazanç elde etmeye amaçlarlar. Bu amaç ile birlikte gerçekleştirdikleri faaliyetler bazen manipülasyon bazen spekülasyon konumunda bulunmak ile birlikte manipülasyon suç unsuru oluştururken, spekülasyon genellikle risk faktörüne sahip olarak yasal bir şekilde de yapılabilir. Örneğin borsada lambalama olarak bilinen kavram, bir çeşit manipülasyon işlemi oluşturmaktır.

Borsada lambalama denildiğinde aslında çok basit bir şekilde tanımlama yapılabilir. Çünkü lambalama küçük yatırımcılar üzerinde bir algı ortaya çıkarmak için yapılan bir manipülasyon olmakla birlikte bu küçük yatırımcıların işlem gerçekleştirecekleri hisse senedinin seçiminde algılar ile kararlarını değiştirme mantığı yer alır. Çünkü bazı hisse senetlerinde alım işleminin gayet yüksek gerçekleştirildiği gibi bir algı yaratılarak, bu hisse senedinin alınması sağlanır.

Borsada Lambalama Nasıl Yapılır?

Borsada lambalama gerçekleştiren kişiler yapacakları bu manipülasyon için hisse senedi tahtasını kullanırlar. Bilindiği üzere tahta, borsada hisse senetlerinin iniş ve çıkışlarının işlendiği eski sistemdeki gerçek tahtayı ve günümüzdeki sistemdeki dijital panoları ifade eder. Lambalama için tahta üzerinde çok küçük emir girişleri sağlanarak, bir hisse senedinde alım yapılıyor algısı yaratılır. Yani yanıp sönen lambalar ile birlikte bu hisse senedi işlem görüyormuş gibi gösterildiğinde, bir güven duygusu sağlandığı için küçük yatırımcı bu hisse senedine daha fazla hamle gerçekleştirerek alım yapar.

Borsadaki hisse senedi tahtası üzerinde takip ettiğinizde bazı hisse senetlerinde 1-2-5 gibi küçük lot miktarlarıyla alımlar gerçekleştirilir. Bu küçük alımlar borsada hisse senedi yatırımı yapmak isteyen küçük yatırımcı ve yeni yatırımcıların algısını değiştirerek, bu hisse senetlerinin alım gücünün yüksek olduğunu gösterir. Bunun sonucunda küçük yatırımcı veya yeni yatırımcı bu hisse senedini satın aldığında, tahtada hisse senedinin yatırım değeri yükselir.

Borsada Lambalamanın Sonuçları

Yatırımcılar borsada lambalama işlemini çoğu zaman olumlu sonuçlanacak şekilde görmesine rağmen bazen istenilen sonuç elde edilemeyebilir. Çünkü bazen özellikle yeni yatırımcılar lambalama yönteminin sonuçlarını ve amacını bilmedikleri için alım gerçekleştirmeyecek kadar tecrübesiz olduklarından, hisse senedindeki bu küçük artışlar bir şey ifade etmez. Öte yandan tecrübeli borsa yatırımcıları ise borsada lambalama kavramının ne olduğunu bildikleri için bu tür bir manipülasyon ile karşılaştıklarında yapılacak işlemi net bir şekilde anlarlar.

Aslında borsada lambalama terimi bu kadar basit bir şekilde anlatılsa da farklı örneklerin verilmesi de mümkündür. Eğer borsa piyasasına giriş gerçekleştirerek iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız, bu gibi terimlerin hepsini gayet net bir şekilde öğrenmeli ve her zaman dikkat etmelisiniz. Lambalama gibi manipülasyon teknikleri küçük yapılı teknikler olsa da alım gücünü arttırma açısından borsada çok sık uygulanan teknikler arasında yer alır. Genellikle kısa vadeli yatırım yaparak kazanç elde etmeyi amaçlayan acemi yatırımcılar bu tür oyunlara daha fazla düştüğü için uzun vadeli yatırımlar yapmak bu tehlikelerden daha rahat bir şekilde korunmanızı sağlar.

Uyarı ! Borsada Lambalama işlemleri genellikle büyük yatırımcılar tarafından yapılır ancak bazen küçük yatırımcıların da hisse senedinin düşmesinden kaynaklı olarak 13-31-62 lot gibi ardarda işlemler yaptıkları görülmektedir. Bunlar genellikle tahta yapıcıya veya hissenin spekine küfür etme amaçlı veya kızdırma amaçlı yapılan işlemlerdir. Yine bazı gruplarda 27-34-55 lot gibi işlemler çok sık bir şekilde tekrar edilmektedir. Bu tarz işlemlerde çok aşırı olmadığı sürece bir sıkıntı yoktur ancak sıklıkla yapılan bu tarz küçük alım-satım işlemleri lambalama olarak değerlendirilebilir. İleri de olası yaşanabilecek problemlerden korunma amaçlı bu tarz işlemlerden uzak durmakta fayda olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.