Borsada Neye Göre Hisse Alınır? Hisse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Hisse senetleri; günümüzde birçok yatırımcı tarafından tercih edilen ve en efektif yollardan birisi olan yatırım aracıdır. Hisse senetleri sayesinde çok ciddi rakamlar kazanan kişiler olduğu gibi aynı şekilde maddi kayba uğrayan birçok kişi de vardır. Bu nedenle, hisse senedi almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var? Peki, borsada neye göre hisse alınır, hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bu içeriğimizde, hisse senedi satın alırken göz önünde bulundurulması gerekenleri inceleyeceğiz.

Hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken şey kaybetmeyi göze almak olacaktır. Borsa; onlarca farklı dinamikten oluşur ve her zaman yeşil ışık yakmaz. Kayıplarda, borsa işlemlerinin bir gerçeğidir.

Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hisse senedi alım – satım işlemleri, bankalar ve aracı kurumlar üzerinden yapılmaktadır. Finans piyasası üzerinden gerçekleştirilen bu işlemlerde, ilk dikkat etmeniz gereken şey piyasayı tanımak olacaktır. Fiyatların değişme nedenleri ve borsa dinamikleri hakkında fikir sahibi olmalısınız. Yani borsadan para kazanmak için piyasayı takip edebilmeli ve iyi bir şekilde analiz edebilmelisiniz.

Sektör ve Şirketi Tanımak

Borsa işlemleri yapmadan önce işlem yapacağınız şirketi ve şirketin bulunduğu sektörü tanımalısınız. Sektörler hakkında bilgi sahibi olduğunuz takdirde, hisse senedinin ne zaman kar getireceğini ve ne zaman düşüş eğiliminde olacağı hakkında tahminlerde bulunabilirsiniz. Örneğin; covid-19 pandemisi ile birlikte insanların gıda talebinde artışlar görülmüştür. Bu da gıda sektöründe yer alan şirketlerin hisse senedi değerlerinin yükselmesine neden olmuştur.

Doğru Zamanda Alım Yapmak

Hisse senedinden kar etmek için hisseyi doğru zamanda satın almalısınız. Günümüz ticaret ilkeleri arasında kabul edilmekte olan ‘mal satarken kar edilmez, alırken kar edilir’ mantığı, hisse senedi piyasası içinde geçerli bir mantıktır. Temel ve teknik analizler doğrultusunda belirlediğiniz hedef fiyata, en uzak noktalarda alım yapmalısınız. Yine bu analizleri göz önünde bulundurarak, değerinin düşük olduğuna inandığınız hisseleri satın almak doğru bir yaklaşım olacaktır.

Hedef ve Stratejilerinizi Belirleyin

Sırf para kazanmak için rastgele yapılan yatırımlarla para kazanmak çok güçtür. Hisse senetlerinden para kazanmak için hedef ve stratejilerinizi belirlemelisiniz. Örneğin; x hissesi 5 yıl sonra şimdiki değerinden y miktarda fazla olacak tahmininde bulunuyorsunuz ve elinizde bu tahmini destekler nitelikte analizler var. Bu durumda, hisse senedinden ne zaman ayrılacağınızı ve hangi noktalarda alım yapacağınızı belirleyin. Unutmayın ki tüm yatırımı aynı anda yapmak doğru olmayacaktır. Bunun yerine parça parça yatırım yapmayı ve düşük noktaları yakaladıkça maliyet düşürmeyi aklınızdan çıkarmayın.

Bilanço Kontrolü Önemli

Borsada neye göre hisse alınır sorusunun en önemli cevaplarından bir tanesi de bilanço okumak. Bilançosu kötü olan hisseye yatırım yapmak her zaman risklidir. Aslında bilanço eksi iken bile çok kazandıran şirket hisseleri bulunur ancak bunlar riskli yatırımlar olacağından risk analizinizi doğru şekilde yapmalısınız. Bilançosu kötü olan ve gözetim pazarında yer alan irket hisselerinin zaman zaman Borsa’dan çıkarılmasına varan işlemler olduğundan özellikle Bist30-50100 dışındaki hisselere mesafeli yaklaşmakta fayda olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.