Çin Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Aylık Yaşam Giderleri

0

Dünyanın en yüksek ve en yoğun nüfuslarından birine sahip olan Çin, dünya genelinde özellikle teknoloji konusunda da lider bir noktada yer almaktadır. Bu kapsamda ülkede üretim ve imalat sektörü çok yüksek değer gösterir. Yavaş yavaş tüm dünya ile ticari ilişkilerini geliştiren ve ilerleyen Çin’de yaşam koşulları da çok yüksek değişimler göstermektedir. Çin kendi yapısı içerisinde 1,5 milyara yakın vatandaşa sahip olarak, belirli kısımlara ayrılan bir ülkedir. Bu ülke yapısı ile birlikte her bölgede geçim koşulları değişirken, asgari ücret rakamları da değişim göstermektedir.

Çin’de Asgari Ücret Uygulamaları

Çin’de uygulanan asgari ücret rakamları 2018 değerleri göz önünde bulundurulduğunda, her şehre göre değişen bir seviye oluşturmaktadır. Çin resmi para birimi olarak Çin yuanı kullanır. Dolar kuru ile karşılaştırma gerçekleştirildiğinde, 1 Çin yuanı sayesinde 0.15 ABD doları temin edilebilir. TL bazında ise 1 Çin yuanı 0,81 TL değerindedir. Bu kapsamda dolar bazında birçok eyalette asgari ücret değerleri incelenebilir.

Şangay eyaletinde 2018 kapsamında asgari ücret 2420 net Çin yuanı olarak belirlenmiştir. Pekin eyaletinde ise asgari ücret 2000 net Çin yuanı olarak ödenmektedir. Hatta bazı eyaletlerde ise asgari ücret 1. seviyeden 5. seviyeye kadar dağılan bir kademe sistemi ile ödenmektedir. Örneğin, Fujian eyaletinde 2017 yılında ilk seviye ile 1700 Çin yuanı üzerinden ödenen asgari ücret, son seviyede 1280 Çin yuanına kadar düşüş göstermektedir.

Çin Asgari Ücreti 2019

2019 yılı itibariyle Çin’de belirlenmiş en yüksek asgari ücret Şangay eyaleti ile ortaya çıkmaktadır. Bu asgari ücret belirlenmesi ile birlikte ödenen en yüksek rakam 350 dolar gibi bir değer göstermektedir. Çok sık bir şekilde asgari ücret rakamlarında değişim gerçekleştirilmemesi ile birlikte 2018 ile 2019 yılları arasında görülen değişim küçük bir oynama oluşturmaktadır.

2019 yılı kapsamında Çin’de her eyalet asgari ücret rakamlarını kendi ekonomik durumlarına göre belirleme noktası içerisinde bulunmuştur. Asgari ücretten ziyade Çin’e seviyelere göre eğitim görmüş kişiler ve kalifiye personeller daha yüksek maaşlara karşılık olarak çalışabilmektedir. Gelir adaletsizliği ile birlikte Çin’de bazı insanlar doğumdan ölüme kadar bir vatandaş olarak görülmeden dahi yaşayabilmektedir.

Çin’de Asgari Ücretle Geçinmek

Çin’de asgari ücretle geçinmek bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Şangay eyaletinde alınan 350 dolar gibi asgari ücretle geçinme şartları düşünüldüğünde, kimi zaman çok merkezi bir noktada daha yüksek ev kiraları ödenmesi gerekirken, bazı şehirlerin dış kısımlarında düşük kira giderleri ödenmesi gerekebilir.

Asgari ücretle geçim sağlayan bir kişinin Çin’de hangi bölgede yaşadığı ve hangi işi yaptığı gibi birçok nokta geçim standartlarını değiştirmektedir. Gerek kira masrafları gerek gıda ve giyim masrafları hatta aylık sabit masraflar göz önünde bulundurulduğunda, net olarak rahat bir geçim sağlanıp sağlanamayacağı konusunda net bir ifade sağlanamaz.

Çin'de 2020 Yılı Asgari Ücreti Ne Kadar ?

Çin’de asgari ücret eyaletlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Şangay’da asgari ücret 350 dolar olarak belirlenmiştir. 2020 yılında bir değişiklik olacak mı sorusu henüz gündemde yerini korumaktadır. Şuan için 2020 yılı Çin asgari ücretinde değişiklik yapılmamıştır.

Çin'de Yaşam Masrafları Ne Kadar ?

Çin’de KFC, MC Donalds gibi Fast Food zincirlerinde menüler 4-6 dolar civarındadır. Türk Lirası olarak hesap edildiğinde bir kişi için Çin’de aylık yaşam giderlerinin ortalama 2500 TL olduğu söylenebilir.

Çin Nasıl Yönetilmektedir ?

Çin tek parti rejimi ile yönetilmektedir. Çin komünist partisi tarafından yönetilen ülkede 1,4 milyar civarında insan yaşamaktadır. Son dönemde Uygur Türklerine yaptığı zulümler nedeniyle ABD senatosu Çin’e karşı bazı yaptırım kararları almıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.