Dolar Güne Nasıl Başlıyor? Altın Bugün Kaç TL? 10.03.2021

0

Piyasalarda volatilite oldukça yüksek. Dolar kuru bir günde %3 çıkıp, %2 düşebiliyor. Yine altında da benzer fiyatlamalar yaşanıyor. Dün ons altın fiyatı 1,680 dolar altından gelen tepkiyle 1,720 dolar üzerini test etti. Şu saat itibari ile 1,710 dolar civarından işlemlerin geçmekte olduğu altın fiyatı için bugün kritik bir gün.

Güne 1,710 dolardan başlayan ons altın için bugün ABD tüfe verisi oldukça önemli. Dolar endeksi üzerinde hareketlenmeye neden olabilecek bu veri ile beraber, altın fiyatlarında da fiyatlamalar sertleşebilir. Yine bu akşam yapılacak olan ABD 10 yıllık tahvil ihalesine gelecek olan talebin de tahvil faizleri üzerinde oluşturacağı hareketler yine ons üzerinde etkiye neden olabilecektir.

Dolar kuru ise güne 7,63 seviyesinden başladı. Dün %2’nin üzerinde gerileyen kur 7,60 seviyesinin altına inmişti ancak bu seviye altında kalıcı olamadı. Yönünü yeniden yukarı çeviren kur tarafında yine ABD tahvil ihalesi ve ABD tüfe verilerinin yanı sıra Türkiye işsizlik oranı verisi de takip ediliyor olacak.

Türkiye’de Cuma günü Erdoğan’ın reform paketi açıklaması merakla beklenirken, yatırımcıların beklentilerine karşılık verip veremeyeceği piyasalarda değişik fiyatlamalar yaşanmasına neden olabilir.

Dün yurtdışı borsalar oldukça pozitifti. ABD borsaları ve Dax endeksi yeni zirveler test ederken, bugün hafif satıcılı vir vadeli görünümleri mevcut. Borsa İstanbul’un da güne yatay bir açılış yapması bekleniyor.  Şimdi gelin birlikte uzmanların piyasalar hakkında güncel yorum ve analizlerini inceleyelim.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 10.03.2021

 • Dün küresel mali piyasalar için adeta soluklanma günüydü. Yaklaşan enflasyon fırtınasına, FED’den önde duvar örmek isteyen piyasalar, doların faizini piyasada yükseltince (ABD 10 yıllıklar) malumunuz, uçak uzun bir süredir türbülanstan çıkamıyor.
 • Geçen haftayı, kuvvetli gelen ABD istihdam raporunun da yardımı ile %1,63 seviyesinde tamamlayan, ancak yeni haftayı %1,53 seviyesinde kucaklayan piyasaların gösterge 10 yıllık tahvil faizi, haliyle getirisi yüksek olan riskli varlıklara olan talebin de hızla geri gelmesine neden oldu.
 • Elbette tam anlamıyla bir geri dönüşten söz etmiyoruz! ‘Risk off’ (riskten kaç, güvenli limana sığın) modundan piyasaların biraz da olsun nefes alarak ‘risk on’ moduna geçmesi ile, son 2 haftada %12 değer kaybeden teknoloji borsası Nasdaq, dün %4 değer kazandı.
 • Piyasaların nefes aldığı dünkü günde, Tesla’nın bir günlük performansı %20 yükseliş yönünde oldu! Ocak sonuna göre bakılırsa, bu hafta başında değerinin üçte birini kaybeden Tesla, sadece dün bir günde %20 değer kazandı! FED’in faizinin %0; 10 yıllık faizinin %1,55 olduğu bir ortamda, getiri ve götürüyü bir kere daha lütfen okuyun!
 • Aslında, FED’in neden tahvil faizlerinin yükselmesine biraz da müsaade edeceğini umarım daha rahat anlaşılmıştır. Piyasalarda var olan risk alma iştahı, faizin yok denecek kadar az, likiditenin ise kulaklardan fışkırırcasına bol olduğu bir ortamda, yatırımcıların bitmek bilmeyen risk alma iştahı, balonun da patlama riskini beraberinde getiriyor. FED’in amacı balonu patlatmadan söndürmek!
 • Günlerdir hakim olan risk off pozisyonundan dünyanın dün bir nebze de olsa kurtulması ile, hisse senetlerinde sonra sahneye kıymetli madenler çıktı. Altının ons fiyatı için ön plana çıkardığımız 1,700 seviyesinin altı şimdilik mantıklı bir ‘trade’ olarak kabul edilebilir. Dün gün içerisinde altın 1,720 dolar seviyesine kadar yürürken, bir noktada kendisini hatırlatacak gümüş de %3,3 değer kazandı.
 • Hisse senetleri, kıymetli madenler derken, içeride USDTRY kuru da rahat durmadı. Özellikle, haftabaşında, gerek içsel gerekse de dışsal faktörlerin de yardımı ile, bir ara likiditenin de kurumasına denk gelen zaman diliminde 7,80 seviyesine fırlayan USDTRY, dün panikten biraz da olsa sıyrılıp 7,60 seviyesine kadar gevşedi. USDTRY kurunda 3 kademe uzun pozisyonumuz devam ediyor. Zarar kes kritik 7,54 seviyesinin altına konuldu. Yukarısı için TCMB toplantısına kadar sabredip karar vereceğiz.
 • İçerdeki türbülansın, TCMB toplantısına kadar devam etmesini bekliyoruz. Takdir edersiniz ki, artan enerji fiyatları Türkiye’nin enerji faturasını artırarak hem enflasyon hem de cari açıkla mücadeleyi zorlaştırıyor. Piyasalar, TCMB’nin “gerekirse ek sıkılaştırma yapabiliriz” söyleminin ne kadar gerçekçi olduğunu adeta ‘test’ ediyor.
 • USDTRY kurunda yaşanan gevşeme hisse senedi piyasalara da sirayet etti. BİST100 endeksi günü %1,2 artışla tamamlarken, 5 yıl vadeli CDS risk primi de hafifçe gevşeyerek 333 puan oldu. Lakin, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi %16,37 seviyesinden günü kapatarak, Ağustos 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye geldi. TCMB’nin politika faizi %17, tahvil faizi ise iyice TCMB’ye yaklaşarak faiz artış ihtiyacını teyit ediyor.
 • Takdir edersiniz ki, dünkü iyimser liste daha da uzatılabilir. Ancak bu tabloya bakarak riskler bitti demek çok güçlü bir argüman. Piyasaların tansiyonun elinde tutan ABD tahvil faizleri, dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Mesela, ABD’de dün düzenlenen tahvil ihracına gelen yüksek talep ardından bugün de 38 milyar dolarlık 10 yıl vadeli tahvil ihracı, gece geç saatlerde piyasaların radarında olacaktır.
 • Bugünün veri takvimi, son haftalarda konuştuğumuz asıl konunun sahibini ağırlıyor. Günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak TÜFE enflasyonunu manşet yıllık %1,7, çekirdeğin ise %1,4 artması bekleniyor. Beklentileri aşan bir veri piyasalarda var olan tedirginliği daha da artırabilir. İçeride ise  TÜİK’in açıklayacağı Ocak ayı işsizlik rakamlarını takip edeceğiz.
 • Sabah Reuters haberlerinde, Çin’in fabrika aktivitesini (fiyatların artış hızını) gösteren verinin, Şubat 2018’den bu yana en hızlı şekilde yükseliş kaydettiğini okuyorum. Üreticilerin, ihracat siparişlerini yerine getirmek için adeta yarışmaları, kıymetli ve baz madenler için de iyi bir haber olsa gerek!
 • Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı, OPEC+’nin üretim artışına gitmeme kararı kadar, Suudi Arabistan petrol sahasına yapılan saldırının da yardımı ile 71,5 dolar seviyesine kadar tırmanmış, akabinde ise kar satışları ve bugün açıklanacak ABD petrol stokları öncesinde 67 dolara kadar gerilediğini not edelim.
 • Yeni gün başlangıcında, Asya borsalarında Kore hariç iyimser bir seyir görüyoruz. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise dünkü sert yükseliş ardından minik de olsa düşüşler görülüyor.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi (10.03.2021)

Dolar endeksindeki düşüş sonrasında Dolar/TL, haftanın ilk işlem günkü kayıplarını telafi etti. ABD Tahvil getirilerinde gün içerisinde tekrardan 1,60 düzeylerini test etti. Bugün açıklanacak olan ABD TÜFE Endeksinin güçlü gelmesi halinde enflasyon beklentilerinde değişiklikler görülebilecekken tahvil piyasasının yakından izlenmesi gerekiyor.

Ayrıca hafta başında ülkemizin önemli finans kurumlarından gelen istifa haberleri ve siyasette yaşanan gelişmeler sonrasında kurda baskı oluşturuyor. Gün içerisinde veri akışını yakından takip edeceğiz. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde 7,50 TL psikolojik eşiğin üzerinde 7,63 TL civarında seyreden kurda 7,75 ve 7,85 TL direnç seviyeleri takip edilmesi gerekirken satış baskının görülmesi durumunda ise 7,50 ve 7,41 destek seviyeleri önem arz ediyor.

Dinamik Menkul – Dolar Analizi – 10.03.2021

USDTRY paritesi 7,6284 direnç seviyesi altında işlem görmeye başladı. Ancak, bu seviyenin altında günlük bar kapanışı gerçekleştirmesi durumunda pozitif algı sınırlı kalabilir. Bu durumda ilk destek seviyemiz 7,5232 olacaktır. Aksi halde, 7,6284 seviyesini aşması durumunda ise 7,7503 direncini takip ediyor olacağız.

Destek: 7,5232 — 7,3531 — 7,2745
Direnç: 7,6284 — 7,7503 — 7,9337

Gedik Yatırım – Altın Analizi – (10.03.2021)

Ons altın tahvil faizindeki gevşeme ve teşvik paketinde sona yaklaşılmasıyla yeniden 1700$ seviyesinin üzerine doğru yükselmiş durumda. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.62’den %1.52 seviyesine doğru gevşedi, bu hafta ABD’de yapılan tahvil ihalelerine talebin gelmesi de, piyasaların bu konuda sakinleşmesini destekledi. Ancak yine de dikkatli olunmalı, faizdeki hassasiyet bitmiş değil.

Bu nedenle olası bir yükseliş, altının düşüşünü yeniden tetikleyebilir. Teşvik paketi içinse Senato’da değişen bazı maddeler nedeniyle yeniden Temsilciler Meclisinde onaylanması gerektiği için bugün Temsilciler Meclisinde bunun onayı bekleniyor. Veri takvimi olarak da ABD TÜFE takip edilecek. Ons altın için 1727$ – 1744$ – 1761$ direnç noktaları, 1697$ – 1680$ – 1662$ destek noktaları olarak takip edilebilir.

Tacirler Yatırım – Altın Yorumu – (10.03.2021)

Pazartesi günü sert yükseliş kaydeden ve %1,61 seviyesi üzerine çıkan ABD tahvil faizlerinde dün satıcılı bir seyir izlendiği ve tahvillerdeki satışın bir miktar hafiflediği takip edildi. ABD 10 yıllık tahvil faizi dün %1,5230 seviyesine kadar gerilemesinin ardından %1,55 civarında dalgalandı ve son 4 günlük aralıksız yükselişinin ardından günü düşüşle tamamladı.

Tahvil getirilerindeki geri çekilme ons altın fiyatlarını yukarı yönlü destekledi. Dün 1680 seviyesinden yönünü yukarı çeviren ons altın, 1720,52 seviyesine kadar yükselmesinin ardından günü 1716,12 seviyesinden yükselişle tamamladı.

Ons altın bu sabah saatlerinde 1713,50 seviyesinden işlem görüyor. Altın fiyatlarında bir süredir etkili olan satış baskısının hafiflemesi ve fiyatların yönünü yukarı çevirmesi açısından tahvillerdeki satış hareketinin durulması önem taşıyor. Bu çerçevede ABD Hazine Bakanlığı’nın bugün ve yarın TSİ 21:00’da gerçekleştireceği uzun vadeli tahvil ihalelerinin sonuçları tahvil getirilerindeki hareketlilik ve dolayısı ile ons altındaki görünüm açısından oldukça önemli olacak. Ayrıca yarın gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısından gelebilecek mesajlar da yakından takip edilecek.

Altındaki satış baskısının hafiflemesi açısından teknik olarak 1700 seviyesi üzerindeki hareketlerin kalıcı olması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde faizlerdeki yükseliş eğiliminde bir soğuma yaşanması durumunda ons altının 1700 seviyesi üzerine yerleşmesi beklenebilir.

1700’ün üzerinde bir tutunma olması durumunda ise kısa vadede ilk etapta 1735 ve ardından 1770 dirençleri izlenecek. Ancak tahvil faizlerindeki yükselişin sürmesi ons altındaki satışın devamını beraberinde getirebileceğinden bu cepheyi yakından takip etmeye devam edeceğiz. Ons altında yönlü hareketin sürmesi durumunda ise aşağıda ilk etapta 1660 desteği ön plana çıkıyor.

Bugün yurt dışında ABD Şubat Ayı TÜFE verileri ve ABD Hazinesi tarafından TSİ 21:00’da gerçekleşecek olan 10 yıl vadeli tahvil ihalesi takip edilecek.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – (10.03.2021)

Haftanın ilk işlem gününü eksi bölgede tamamlayan BIST100 endeksi dün gün boyunca alıcılı bir görünüm sergiledi. Yurt dışı piyasalar, hisse pozisyonları arasında geçişin tamamlanması ve ABD’de Hazine’nin açmış olduğu tahvil ihalesine olan taleple birlikte pozitif bir görünüm sergiledi.

BIST100 endeksi seansın kapanmasına yakın gelen alımların etkisiyle günü %1.23 yükselişle 1,549 puandan tamamladı. 1,550 puan seviyesindeki direnç noktası üzerinde yapılacak kapanışlar, yükseliş trendinin devamı açısından önemli bir sinyal verebilir. OECD Türkiye büyüme beklentisini %2.9’dan %5.9’a çıkardı. Yurt dışı piyasalardaki görünüme bağlı olarak endeksin güne hafif alıcılı başlaması beklenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.