Dolar Ne Olur, Altın Fiyatı Ne Olur? Piyasa Haberleri 21.04.2021

0

Dolar kuru güne 8,10 seviyesi üzerinde başlıyor. Düşen dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerine karşın dolr kuru düşmüyor. Borsa İstanbul tarafında yaşanan sert satışların dün de devam etmesi, yurtdışı görünümün de hafif bozulmaya başlaması sonrası TL cinsi varlıklara yeni bir hikaye gerekiyor. Bu yeni hikaye olumlu sonuçlanacak bir Halkbank davası olur mu sorusu piyasalarda soruluyor. Şu an için olumsuz dava sonucu fiyatlanmaya başlamış durumda, buradan davanın düşmesi gibi olumlu bir haber akışı gelirse hem dolar kurunda sert satışlar hem de Borsa tarafında sert yükselişler izleyebiliriz.

Altın tarafı güne hareketli başladı. Hem ons altın hem de gram altın yükselişte. Gram altın 465 lira seviyesine kadar çıkmış durumda. Ons tarafında da 1,790 dolar seviyesine doğru yukarı yönlü bir hareket yaşanıyor. Bugün Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklama yapması bekleniyor. Buradan gelecek açıklamaların önemli olduğunu belirten analistler, açıklamalarda bir savaş ihtimali olup olmadığına bakılması gerektiğini ve buna göre ons tarafında poz almanın mantıklı olacağını düşünüyorlar diyerek geçelin yatırım kurumlarının güncel döviz ve altın yorumlarına.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 21.04.2021

 • Dün küresel mali piyasalar, iyimser ve sakin bir günü geride bıraktı. Piyasaları etkileyecek bir haber akışının olmadığı günde, kısalan fiyat boylarına paralel dikkatler pandemi ile ilgili gelişmelere çevrildi.
 • İçeride de gündem dışarıdan pek de uzak kalamadı. “128 milyar dolar nerede?” soruları en üst perdeden tartışılmaya tüm sürati ile devam ederken, Türkiye’nin pandemi tablosunun da her geçen gün biraz daha bozulması, TL ve TL cinsi varlıklar üzerinde ilave bir baskı unsuru oldu.
 • Bu bağlamda, USDTRY kuru dün 8,12 seviyelerine kadar yükseliş kaydetti. Türkiye’de pandemi tablosunu ürkütücü bir hal alması, turizm sezonu öncesinde cari açığın finansmanı için döviz girişine ihtiyaç duyduğu bir ortamda, her geçen gün daha da bozulan rakamlar piyasa oyuncularını tabir caizse kara kara düşündürüyor!
 • Teknik manada, 12 gündür 7,99 – 8,18 aralığında sıkışan USDTRY kurunda, bandın üst tarafının tekrar test edebileceğini düşünüyoruz (bakınız grafik).
 • BIST100 endeksinde yeni arz baskısı düne de taşınırken, endeks günü %1 düşüşle tamamladı. Türkiye’nin yabancı indinde risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS primi, yaklaşık 10 baz puan yükselişle yeniden 400 baz puanın üzerine yükseldi. Hazine’nin 22,2 milyar TL iç borç geri ödemesi öncesinde 5 tahvil ihracı başarılı bir şekilde sonuçlandı.
 • Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alınarak, yerine Mehmet Muş atandı. Yeni kurulan iki bakanlıktan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Vedat Bilgin getirildi. Böylelikle uzun bir süredir beklenen kabine revizyonu, mini bir şekilde de olsa hayata geçti.
 • Avrupa futbolunun ayrılıkçı Süper Lig projesi, projeye dahil olan altı İngiliz Premier Ligi kulübünün, katılmayı kabul ettikten 48 saat sonra geri adım atması ile adet başlamadan bitti. Birçok kulüpte başkan değişimi olduğunu da not edelim.
 • Başkan Joe Biden, George Floyd’u öldürmekle suçlanan Minneapolis eski polis memurunun yargılandığı davada suçlu bulunmasını, Amerika Birleşik Devletleri’nde adalete doğru “dev bir adım” olarak nitelendirdi!
 • Johnson & Johnson, bölgenin tıbbi düzenleyicisinin, aşının faydalarının çok nadir görülen, potansiyel olarak ölümcül kan pıhtılaşması riskinden daha ağır bastığını söylemesinin ardından, Avrupa’da COVID-19 aşısını uygulamaya devam edeceğini söyledi. Biontech hisselerinin son günlerde adeta coşmuş olduğuna da not düşmüş olayım.
 • Netflix, salgın sırasında dizilerin ve filmlerin daha yavaş üretiminin ilk çeyrekte abone artışına zarar verdiğini söylemesi ardından, dünyanın en büyük yayın hizmetinin hisseleri %11 düştü.
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında hava oldukça bozuk. Pandemi kapsamında vaka sayılarının küresel anlamda da artması risk iştahını olumsuz etkilerken, Japonya’nın olağanüstü hal kararı alabileceği haberi, morallerin daha da bozulmasına neden oldu.
 • Japonya borsası %2,3 düşüşle başı çekerken, diğer bölgelerde %2’ye yakın düşüşler görülüyor. Benzer bir oranda olmasa da, ABD borsalarının da vadeli işlemleri bu sabah kırmızıda.
 • Koronavirüs vakalarının yeniden canlanmasına ilişkin endişeler, küresel büyümenin gücü ve ham petrole olan talep konusunda şüpheleri artırması ile son 2 günde Brent cinsi petrolün varil fiyatı %3,8 geriledi.
 • Dün 1,40 seviyesinin üzerini test eden GBPUSD paritesi, bu sabah 1,39 seviyelerinin diplerine kadar geri çekildi. DXY, son 2 haftada %3’e yakın değer kaybetmesi ardından bu sabah toparlanmaya başladı.
 • Koronavirüs tablosunun dünyada yeniden ‘çirkinleşmeye’ başlaması ile ABD 10 yıllık tahvillerine olan talebin de arttığını (güvenli liman arayışı) görüyoruz. Bu sabah 10 yıllık tahvilleri yeniden %1,56 seviyesine geri çekildi (tahviller alındıkça getirisi düşüp, fiyatı artıyor). Böyle bir durumda, aklımıza hemen kıymetli madenler geliyor. Gümüş 50 günlük ortalamaların pençesinden ($26) kurtulması durumunda, yukarıda ciddi bir yükseliş potansiyeli biriktirmeye devam ettiğini düşünüyoruz (bakınız grafik).
 • Mali piyasaların gündemi bugün hafif görünüyor. Sabah saatlerinde açıklanacak İngiltere TÜFE verisi takip edilebilir.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu – 21.04.2021

Dolar/TL’deki yatay seyir devam ediyor. Dolar endeksinde görülen hafif yukarı yönlü hareketle birlikte kurda yükseliş görülse de hareketin kuvvetlenmesi beklenmiyor. Veri akışı açısından daha sakin bir haftayı geride bırakıyoruz.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yatay hareketin sürmesi beklenen kurda 8,15 ve 8,20 TL direnç seviyeleri takip edilecek. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,08 ve 8,05 destek seviyeleri test edilecek.

İntegral Yatırım – Altın Yorumu – 21.04.2021

Ons altında işlemler bu sabah forex piyasasında 1783 seviyesi yakınlarından geçiyor. Değerli metal ABD tahvil faizlerinin tekrar gerilemesi ile yükselirken Dolar Endeksi’nin tekrar 91 seviyesi üzerine çıkmasıyla yükseliş baskı altında kalıyor. Bununla beraber küresel piyasalardaki zayıf veri akışının da etkisiyle tahvil faizleri ons altın fiyatları üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor. Bu sabah Dolar Endeksi 91.20, ABD 10 yıllıkları ise %1.56 yakınlarında fiyatlanıyor.

Bugün küresel piyasalarda açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmazken tahvil faizlerinin ne yönde hareket ettiği konusu ons altın üzerinde diğer gelişmeleri domine etmeye devam ettiği için yakından takip edilmeli.

Teknik Analiz: Ons altın, Ağustos ayından bu yana içerisinde hareket ettiği alçalan kanalın üst bandını yukarı yönde kırarak kanalın üzerine yükseldi. Kısa vadeli yükselen trend sürüyor. Yükselişin devamı halinde kısa vadeli yükselen kanalın üst bandı ile 22 haftalık ortalamanın kesiştiği 1801 seviyesi direnç olarak takip ediliyor. Bu seviyede gelebilecek kar satışlarına karşı temkinli olmakta fayda var.

Mevcut seviyelerde stop loss alınarak 1800 seviyesine doğru uzun pozisyon denemesi yapılabilir. 1800 seviyesi kar realizasyonları için değerlendirilebilir. Bununla beraber 1800 seviyesi yakınlarında kar satışları gelebileceğinden bu seviye yakınlarında stop loss alınarak kısa pozisyon denemesi yapılabilir. Buna karşın 1800 seviyesinin yukarı yönde aşılması halinde 1826 seviyesine doğru yükseliş görülebilir. Olası düşüşlerde ise 1776 ara destek, 1747 ana destek.

Dirençler: 1801 / 1826 / 1844
Destekler: 1776 / 1747 / 1735

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 21.04.2021

Koronavirüs kaynaklı endişeler, gelişmiş ülke borsalarındaki kar satışları ve ABD-Rusya arasındaki tansiyonun yeniden yükselmesi yurt içi hisse senedi piyasalarında satış baskısı yaratmaya devam ediyor. Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi dün %0.87 değer kaybederek 1,365 puana geriledi.

Asya piyasaları ve ABD vadelileri yeni işlem gününde de satıcılı bir görünüm sergiliyor. Koronavirüs vaka sayılarındaki artışın kısmi kapanma tedbirlerine rağmen devam etmesi ve global piyasalarda risk iştahındaki bozulma endekse gelebilecek tepki alımlarının sınırlı kalmasına neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.