Dolar Ne Olur, Uzmanların Altın, Bitcoin ve Borsa Yorumları – 13.07.2021

0

Dolar kurunda gerileme sürüyor. 8,61 seviyesine kadar gerileyen kur tarafında 8,60 seviyesi altına geçilir mi sorusu gündemde. Bunun cevabı için bugünkü ABD enflasyon verilerini takip etmek faydalı olacak diye düşünüyoruz. ABD’de beklenenin altında kalan enflasyon verisi dolar kurunda düşüşü destekler. Ancak enflasyon verisi beklentileri aşarsa hızlıca 8,70 seviyesine doğru yeniden ataklar yaşayan bir dolar kuru ile karşılaşabiliriz.

Bitcoin ve kripto paralarda güne negatif bir seyir ile başlıyoruz. Bir kaç gündür marketi sırtlama görevi üstlenen ethereum 2000 dolar altına gerilemiş durumda. Kripto paralarda da bugünü ABD enflasyon verisinin etkileri görülebilir. Tüm finansal piyasaları etkileyebilecek öneme sahip olan ve FED’in kararlarını etkileyebilecek öneme sahip olan tüfe verileri takip edilmelidir.

Borsalarda yükseliş devam ediyor. Borsalarda derken Türkiye borsasını ayrı tutmakta  fayda var. Çünkü dün tüm dünya borsaları yükselişte iken %1,5 gerileyen bir Borsa İstanbul vardı. Son günlerde borsa tarafında işler iyiye gitmiyor. Yurt dışı rekorlar kırarken Borsa İstanbul’da satış baskısı devam ediyor.

Altın fiyatları için kritik gün bugün. ABD enflasyon verisi açıklanacak. Ons altında nasıl bir fiyatlama olacağı merak ediliyor. Tüfe verilerinin beklentileri aşması halinde ons tarafında satış baskısı artabilir. ABD enflasyon verilerinin beklentileri karşılamaması ise altın tarafında daha yüksek seviyelere doğru ataklara yol açacağı bilinmelidir diyerek uzmanların güncel piyasa analizlerine geçiş yapalım.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 13 Temmuz 2021

 • Küresel mali piyasalar dün günü iyimser bir seyirle tamamladı. Hatırlanacağı üzere, Çin’in zorunlu karşılık oranları indirerek gevşemeye gitmesi ve beraberinde FED yetkililerinden gelen ‘tam destek hep destek’ minvalinde açıklamalar, çift doz aşının covid varyantlarına karşı etkili olduğu açıklaması ile birleşince, piyasaların dünkü güne büyük bir risk iştahı ile başlamasına neden oldu.
 • İçeride ise hava bir miktar karışık seyretti. Son 2-3 haftadır, USDTRY kurunda yukarı yönlü momentumun azaldığını ya da daha basit bir anlatımla yukarı yönlü harekette ‘benzinin şimilik bittiğini’ düşünerek, dolar uzun pozisyonlarımızdan çıkmıştık.
 • Yaklaşan bayram tatili öncesinde, TL’nin sunmuş olduğu faiz avantajından faydalanmak isteyen yatırımcıların da USDTRY uzun pozisyonlarını kapamaya gitmesi kur üzerinde aşağı yönlü baskı kurmaya dün de devam etti. Bir tarafta TL değer kazanarak USDTRY kurunun 8,6250 seviyesine kadar gerilemesine neden olurken, borsa cephesi ise bu eğilime pek de eşlik edemedi.
 • Bunu arkasında ise iki neden yattığını görüyoruz. Birincisi, hisse senetlerinin faiz getirisi yok, ikincisi ise teknik. Borsa ile ilgili geçen haftalarda kaleme aldığımız bültenimizde, “Çanlar Borsa İstanbul için çalıyor” diyerek 200 günlük ortalamasının da altına inen endeks için yatırımcıları uyarmıştık. Yabancı yatırımcı girişinin azalması (yeni para) ve bayram dönemine ilişkin risk almak istemeyen yatırımcıların pozisyonlarını azaltma gayreti, özellikle de banka dışı hisselerde sert satış baskısına yol açtı: Dün BIST100 ana endeksi günü %1,55 düşüşle tamamladı.
 • Orta uzun vadeli bir bakış açısı ile Borsa İstanbul’da düşüşlerin kademeli alım fırsatı yaratacağını düşünürken (portföy oluşturmak isteyen uzun vadeli yatırımcılar) kısa vadede ise düşme eğiliminin devam edebileceğini öngörüyoruz.
 • USDTRY kurunda, bayram etkisi (faiz avantajı) ile pek çok yatırımcının uzun pozisyonlarını kapatması, artacak TL ihtiyacı için döviz bozumları, yaz aylarına yönelik artan turizm gelirleri ve belki de Başkan Kavcıoğlu’nun dile getirdiği üzere yeni swap anlaşmalarının da etkisi ile USDTRY kurunda, her ne kadar kalıcılığına şüphe ile bakacak olsak da, aşağıda düşüş için bir potansiyel olduğu kanaatindeyiz. Görüşümüz doğru çıkarsa, teknik bir bakış açısı ile daha da aşağıda 8,42 seviyesini ön plana çıkarabiliriz.
 • Dünden kalan TÜİK verilerine göre, Mayıs ayındaki kapanmanın etkisini telafi edercesine, Haziran ayı konut satışları yaklaşık 135bin adet olarak gerçekleşerek son 10 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Öte yandan, işsizlik oranı, metodolojik nedenlerle gerileme kaydetti: Mayıs’ta manşet işsizlik oranı %13,2 seviyesine gerilerken, genç nüfusta işsizlik oranı ise %24 oldu.
 • Bugün gündemimizde ABD’de bizim saat ile 15:30’da açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamları bulunuyor. Reuters anketine göre geçen ay %5 seviyesi yükselen ve mutli yılların zirvesin test eden TÜFE enflasyonunun %4,9 seviyesine gerilemesi; manşet verinin yanı sıra, çekirdek TÜFE’nin ise %3,8’den %4’e yükselmesi bekleniyor. Elbette, faiz artışının ana itici gücü yüksek enflasyon olarak düşünülürse, zayıf bir gerçekleşme piyasalar tarafından olumlu (FED para musluğunu kısmayacak), güçlü bir veri ise risk iştahının azalmasına neden olacaktır.
 • Ekonomi gündeminin yanı sıra, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail’in yeni Cumhurbaşkanı Herzog arasında bir görüşme olduğunu, iki liderin Ortadoğu sorunundan iki ülke arasında iş birliği potansiyeline varan geniş bir yelpazeyi ele aldıklarını okuyoruz. Diğer bir önemli satır başı ise, uzun bir süredir iyi yönde ilerlemeyen ABD-Türkiye ilişkilerinin, ABD’nin çekilmesi sonrası Afganistan Kabil havaalanı ekseninde yeniden rayına oturması şeklinde ele alınabileceğini not düşmek gerekiyor.
 • Dün bültenimizde ele aldığımız üzere, son haftalarda, 200 günlük basit ortalamalarının üzerinde tutunan ons gümüşü 26 dolar seviyesinin hemen altında portföyümüze yeniden ölçülü bir miktarda ekledik. Söz konusu pozisyonumuzun zarar kes seviyesi 25,70 olarak şimdilik belirledik (seviyeler elbette piyasa şartlarına göre güncellenecektir).
 • Bitcoin ile ilgili görüşümüz değişmedi. 29-41bin sıkışmasının aşağı yönlü geçileceğini düşünüyor ve 21bin formasyon hedefimize bağlı kalarak yatay hareketi takip etmeye devam ediyoruz.

Meksa Yatırım – Dolar Yorumu – 13.07.2021

USDTRY; Kâr satışlarına bağlı düşüş sürüyor. İlk destekler 8.62-8.60 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyelerin altında sonraki destek noktaları 8.55 ve 8.50 seviyelerinde görülüyor. İlk dirençler ise 8.65-8.67 ve 8.70-8.73 seviyelerinde. 8.70-8.73 daha önemli.

Bu seviyelerin üzerinde sonraki dirençler 8.80 ve 8.90seviyelerinde bulunuyor. Son dönemde belirmeye başlayan ancak henüz işlerlik kazanmayan düşüş formasyonlarından “yükselen takoz” formasyonunun izlenmesinde yarar var.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu – 13 Temmuz 2021

Bugün açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksinin beklentinin üzerinde gelmesi fiyatlamalarda oynaklık yaratacaktır. TCMB Temmuz ayı toplantısı bu hafta genelinde takip edilecek en önemli gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz toplantıda sıkı para politikası ifadesinin karar metninde yer alması döviz kurundaki seyrin netleşmesi açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,70 ve 8,78 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,60 ve 8,54 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

IKON Menkul – Altın Yorumu – 13.07.2021

Sarı metali 1792/1812 bant aralığında izlemeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz Salı gününden bu yana bu yatay aralık içerisinde git gel yapıyor. Bu sebeple bu bölge içindeki hareketlerin hangi yöne doğru kırılacağını takip etmemiz gerekecek. Olası yukarı yönlü kırılmalar, bizi 1834 ve yukarıda 1852 seviyelerine doğru taşıyabilir.

1852 seviyesi görüldüğü üzere hem 1916/1749 düşüşünün Fibonacci 61.8 düzeltmesine denk geliyor, hem de bu düşüşü baz alan downtrend çizgisine denk geliyor. Dolayısıyla 1852 seviyesi oldukça kritik bir direnç olarak karşımıza çıkabilir. Yatay bölge aşağı yönde kırılırsa da 1749 seviyesinden bu yana devam eden yükselişin büyük bir kısmı geri verilebilir.

Destekler: 1792 – 1770 – 1760
Dirençler: 1812 – 1834 – 1852

 

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 13 Temmuz 2021

BIST100 endeksinde satışlar bayram tatili öncesinde nakde geçme isteğiyle birlikte yoğunlaştı. Global piyasalar yeni işlem gününe pozitif başladı. ABD piyasaları dün rekor seviyelere tutunurken, Asya piyasaları Çin’den gelen olumlu ihracat verilerinin etkisiyle kazançlarını korudu. Majör merkez bankalarının para politikası konusundaki belirsizlik ve delta varyantının beklentilerden daha hızlı yayılması endişe yaratsa da ekonomik aktivite konusundaki iyimserlik risk iştahının güçlü kalmasını sağlıyor.

Piyasalar bugün ABD’den gelecek tüketici enflasyonu verisini takip edecek. ABD’de tüketici enflasyonundaki yükselişin yavaşlaması bekleniyor. Yurt içinde sanayi üretimi ve perakende satış verisi takip edilecek. Dünkü kayıplardan sonra endeksin güne yurt dışı piyasalardaki görünümün de etkisiyle tepki alımlarıyla başlaması beklenebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.