Dolar Yorumları, Altın Analizleri, Bitcoin ve Borsa Değerlendirmeleri

0

Dolar kuru güne hafif bir yükselişle başlıyor. Dün 8,60 seviyesi altına gerileyen kur, ABD enflasyon verisi sonrası yükselmiş, sonrasında yeniden 8,60 civarına çekilmişti. Yeni güne ise 8,62 üzerinde başlıyoruz. Bugün dolar kuru için oldukça önemli bir gün. TCMB faiz kararı açıklanıyor.

TCMB’nin faiz oranlarında değişiklik yapması beklenmese de, piyasalarda oluşan olumsuz havanın giderilmesi adına bir faiz artırımı sürprizi olur mu diye bekleyen analistler de yok değil. Ayrıca bugün Merkez Bankası’nın söylemleri de kur üzerinde etkili olacaktır.

Borsa İstanbul’da yurtdışındaki olumlu görünüme rağmen devam eden satış dalgası bugün takastan ötürü bitebilir havası mevcut. Bu nedenle biz de Borsa tarafında yukarı yönlü bir dönüş beklemekteyiz.

Ons altın dün iyi gelen ABD enflasyon verisine karşın düşmedi. 1,800 dolar altına inmeyen ons altın yoluna devam ediyor ve şu sıralarda 1,810 dolar üzerinde fiyatlanıyor. Bugün ABD üretici enflasyonu verisi takip edilecek. Ayrıca FED Başkanı Powell’ın akşam saatlerinde yapacağı açıklamalar dikkatle izleniyor olacak. Fed’in faiz ve para politikasına yönelik açıklamaları piyasalarda volatilitenin artmasına neden olabilir.

Bitcoin ve kripto paralar tarafında uzun süredir satış tarafında yer aldığımızı biliyorsunuz. Beklentimiz 24K civarı ancak bir türlü 30k altına gerilemeyen bitcoin acaba sorusunu sorduruyor. Şu sıralarda 32 bin doların hemen altında fiyatlanan BTCUSD tarafında artık bir kırılım bekleniyor. Bu kırılımın yukarı ı aşağı mı olacağı ise merak konusu. Şu an için işaretler kripto para piyasasında satış baskısının devam edeceği yönünde.

İktisatbank- Piyasa Haberleri – 14.07.2021

 • Dün piyasaların gözü kulağı, günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak olan enflasyon verilerine çevrilmişti. Manşet TÜFE yıllık %5,4 , çekirdek TÜFE ise %4,5 artış kaydederken, her iki gerçekleşme de beklentiyi oldukça aştı. Rakamları biraz daha vurucu olması bağlamında ele alırsak, çekirdek TÜFE’nin 30 yılın zirvesinde, manşet rakamın ise son 13 yılın zirvesinde açıklandığını söyleyebiliriz!
 • Enflasyonla yaşamaya alışan Türk insanı için, FED’in acilen toplanarak politika tepkisi vermesi gerektiği, özellikle de multi yılların zirvesine çıkmış ve henüz zirve yapmamış bir enflasyon verisi karşında beklenebilirdi. Laikin, durum pek de o noktada değil.
 • Veri geçen senenin aynı ayına göre yani 12 ay öncesine göre metodoloji anlamında ele alınıyor. Geçen sene Mart-Nisan aylarında patlak veren covid-19 pandemisi ve dünyanın bir anda ekonomik aktivite anlamında buz kestiği düşünülürse, kabaca 1 yıl sonra hayatın yavaş yavaş normale dönmesi (artan talep) fiyatların da (özellikle ulaşım) göreceli olarak artması (geçici de olsa) FED tarafında şimdilik ‘sineye’ çekilebiliyor.
 • Yine de, veriyi eğip bükmeden neresinden bakarsak bakalım, enflasyon verileri küresel mali piyasalar açısından olumsuz. Bu derece yüksek bir enflasyon karşısında FED’in daha ne kadar sabırlı davranacağı bilinmezken, beklenenden daha erken aksiyon alarak piyasaları boğduğu likidite okyanusunda geri adım atmaya başlama ihtimali, küresel risk iştahı zayıflatarak, ABD Doları’nın küresel anlamda değer kazanmasına neden oluyor.
 • Bugüne kadar, enflasyonu “geçici” olarak gören FED Başkanı Powell, tam da multi yılların zirvesinde gelen enflasyon verisi ardından bu akşam 19:00’da Senato’da konuşacak. Takdir edersiniz ki, artık “geçici” kelimesi piyasalara pek de sempatik gelmeyebilir!
 • Risk iştahı yükselmiş ve moralli bir şekilde haftayı kucaklayan piyasalar, ABD enflasyon verisinin neden olduğu endişeler ile bu sabah yerini satış baskısına terk etti. ABD Doları’nın piyasa fiyatı olan DXY (sepet kur) bu sabah yeniden 92,8 seviyesine yükseldi. Not etmek gerekir ki, 92,8 seviyesinin üzerinde bir haftalık kapanış, doların hızla küresel anlamda değer kazanmasına neden olacaktır! Amerikan 10 yıllık tahvil faizinin de, enflasyon endişesi ile, %1,34 seviyesinden %1,40 seviyesine toparlandığını görüyoruz.
 • ABD borsalarının dün iyimser başlayan günü yukarıya taşımada başarısız olması ile geceyi %0,4 oranında düşüşle tamamladı. Sabah saatlerinde, yeni günde, enflasyonun karın ağrısı Asya piyasalarına da sirayet etmiş. Şangay borsası %0,8 düşüşle bu sabah Asya’da başı çekerken, ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de hafif de olsa eksiler göze çarpıyor.
 • ABD verisinin, içerideki iyimser havanın da önüne set çekmediğini kim söyleyebilir ki? Hatırlanacağı üzere, gerek uzun bayram tatilinin yarattığı TL ihtiyacının tetiklediği döviz bozumları, gerekse de TL faiz avantajı nedeniyle dolar uzun pozisyonların kapanmasının de desteği ile dün veri öncesinde 8,5875 seviyesini (beklentimiz ile uyumlu) test eden USDTRY kuru, doların küresel çapta değer kazanmasına boyun eğerek bu sabah 8,62 seviyelerine doğru toparlandı.
 • Borsa cephesinde düşüş düne de taşındı: BIST100 ana endeksi günü %0,8 düşüşle tamamlayarak 200 günlük ortalamalarının da işlem görmeye ve  teknik manada zayıf bir duruş sergilemeye dün devam etti.
 • Bugün TSİ14:00’te TCMB’nin olağan Temmuz ayı PPK toplantısının sonucunu takip edeceğiz. Anketlere katılan piyasa oyuncuları, faizlerin sabit bırakılması ve para politikası duruşunun da aynen korunmasını bekliyor. Çok küçük bir ihtimal de olsa, aksi bir gelişme, düşük işlem hacminde büyük bir piyasa yansıması doğurabilir.
 • Dünden kalan veriler arasında, Mayıs ayında sanayi üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre %41 büyüdüğünü görüyoruz. Elbette, gerçekleşme geçen sene ile karşılaştırıldığında daha anlamlı görülebilir. Keza, geçen yıl pandemi nedeniyle sanayide çarklar durma noktasına gelmişti. Büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimini bu denli artış kaydetmesi, yılın ikinci yarısında büyümenin de güçlü devam edebileceğine işaret ediyor.
 • Kıymetli madenler cephesinde, dün ABD verisi etkili oldu. Doların değer kazanması ile değeri dolar ile ölçülen altın ve gümüş dün hafif çapta geri çekilme kaydetti. Gümüş cephesinde, 200 günlük ortalamaların geçtiği 25,80 seviyesinin üzerinde tutunmanın ise devam ettiğini görüyoruz. Bizler de bunu fırsat bilerek, yeniden 25,95 seviyesinden uzun pozisyon aldık. Zarar kes seviyemiz ise 25,70 seviyesinde bulunuyor.
 • Kripto paraların amiral gemisi Bitcoin, kabaca 2 aydır dar bir kanalda yatay bir seyir izliyor. Teknik manada riskin aşağı yönlü olduğunun atını çizmek istiyoruz. 36,600 seviyesinin altında aşağı yönlü baskının korunmasını ve 30bin dolar altında olası bir gecelik kapanış durumunda, 21bin dolar seviyesine doğru (teknik anlamda beklentimiz) hareketin ivme kazanmasını bekliyoruz.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu – 14.07.2021

Bugün gerçekleştirilecek olan TCMB PPK Temmuz ayı toplantısı tatil öncesinde piyasaların yakından takip ettiği en önemli gelişme olarak ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz toplantıda sıkı para politikası ifadesinin karar metninde yer alması döviz kurundaki seyrin netleşmesi açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Dün açıklanan ABD Haziran ayı TÜFE endeksi beklentiyi aşarak yıllık yüzde 5,4 aylık ise yüzde 0,9 artış gösterdi. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,70 ve 8,78 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,54 ve 8,48 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

IKON Menkul – Dolar Analizi – 14.07.2021

8.71/8.64 yatay bandını aşağı yönde kıran ve 8.64’ün altında dün kalıcılık sağlayan USDTRY paritesinde bu gece Asya seansında da 8.64 altında fiyatlama vardı. Dün ABD enflasyon verisi öncesinde 8.576 desteğine kadar gerilemiş olsa da bu veri ile birlikte dolar bacağından ötürü 8.60’a tepki verdi ama bu tepki oldukça cılız kaldı.

Bugün saat 14:00’de açıklanacak TCMB kararı çok önemli olacak. Hali hazırda %19 olan politika faizinin genel olarak sabit bırakılması öngörülüyor. Kurun dünkü ABD verisi karşısında sakin kalması faizleri sabit bırakmak için TCMB’nin elini güçlendirmiş olabilir, ancak %17.53 seviyesindeki yıllık enflasyon sebebiyle daha fazla sıkılaşmaya gidilmesi de sürpriz olmaz.

Kurun stabil kalması, TCMB’nin faiz oranlarını koruması ihtimalini arttırıyor olsa da nihai kararı 14:00 itibariyle öğrenmiş olacağız.

Destekler: 8.5760 – 8.50 – 8.43
Dirençler: 8.64 – 8.71 – 8.784

Ahlatçı Yatırım – Altın Analizi – 14.07.2021

ABD Haziran ayı TÜFE verisi yıllık yüzde 5,4 olarak açıklanırken aylık yükseliş yüzde 0,9 seviyesinde gerçekleşti. DolarTL’de geri çekilme devam ederken Gram Altın’ın 495 – 510 arasında bantta işlem görmeye devam edecek.

Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 510 ve 515 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumuna ise 495 ve 490 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.

ABD enflasyon verisi sonrasında Ons Altın’da artışın yaşandığı görüldü. Dolar endeksinin 92 üzerinde kalıcılık sağlaması ile Ons Altın’ın 1800$’daki seyrini devam ettirmesinde güçlük çekiyor. Haftanın geri kalanında ABD tahvil getirilerinde fiyatlamaların yakından takip edilmesi gerekiyor.

Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1820 ve 1830$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1805 ve 1790$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

İnfo Yatırım – Borsa Yorumu – 14.07.2021

Geçen hafta küresel piyasalarda, Fed toplantı tutanaklarıyla artan belirsizlikler ve delta varyantına yönelik tedirginlikler ön plana çıkmasına karşılık ABD Piyasaları rekorlarla kapatmıştı. ABD Piyasaları bu haftaya da rekorlarla başladı ve yeni zirve seviyelerine ulaştı. ABD piyasalarında bu pozitifliğin başlayan bilançoların iyimserliği ve bunların fiyatlanmasına bağlıyoruz. Asya Piyasaları tarafına bakıldığında ise Çin tarafındaki zorunlu karşılık oranında indirime gidilmesiyle pozitife yönelen piyasalarda pozitiflik dün de devam etti.

BİST100 endeksi Pazartesi günü geçtiğimiz işlem gününe hafif alıcılı başlamasına karşılık, seans sonuna doğru gelen sert satışlar ile gelmişti. Benzer senaryonun dün de yaşandığını gördük. Uzun süreli bayram tatili öncesinde BİST100 endeksinde satışlar derinleşti. Endeks 1.341 seviyesine kadar geri çekildi. Bayramın uzun sürecek olması ve nakit talebinin olduğu dönemlerin tatil dönemleri olması sebebiyle nakde dönmek isteyen yatırımcıların satışları endekste etkili oldu.

ABD’de enflasyon Mayıs ayından sonra Haziran’da da beklentileri aşarak %5’in üzerinde gerçekleşti. Beklentilerin üzerinde gelen TÜFE verisi sonrası seans içerisinde Dolar / TL kuru 8,58 seviyesinden 8,62 seviyesine, ons altın ise 1.805 seviyesinden 1.812 seviyesine yükseldi. Dolar Endeksi 92,55 seviyesini gördü. ABD’de enflasyon en son Ağustos 2008’de %5,4 olarak gerçekleşmişti.

Bugünün en önemli veri akışı TCMB faiz kararı olacak. PPK Toplantısından faiz değişikliği ön görmüyoruz.

Büyümenin öncü göstergelerinden biri olan Sanayi Üretim Endeksine ilişkin Mayıs ayı verisi açıklandı. Sanayi üretimi Mayıs’ta %40,7 oranında arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Mayıs ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %33,4, imalat sanayi sektörü endeksi %42,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %20,9 arttı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.