Dünyanın En Değersiz Para Birimleri Listesi, Türk Lirası Kaçıncı Sırada?

0

Bir ülkenin para birimi, o ülkenin yaşam standartları, geçim kaynakları ve buna benzer ekonomik detaylar hakkında bize bilgiler sunar. Bu nedenle ülkelerin para birimlerinin değerleri o ülkeler için son derece önemlidir. Yani en değerli para birimleri listesinde üst sıralarda yer alan ülkelerin ekonomileri daha güçlüdür denilebilir. En değersiz para birimleri listesinde üst sıralarda yer alan ülke ekonomileri ise daha güçsüz olarak kabul edilmektedir.

En Düşük Para Birimine Sahip Ülkeler

Bazı ülkeler ticarette avantajlı konuma geçmek için para birimini değersizleştirme yoluna gidebilirler. Türk Lirasının değer kaybına bakıldığında da benzer bir durum yaşanmaktadır. Ancak ekonomistler bu durumun sürdürülebilir bir büyüme getirmeyeceğini savunmaktadır. Buna karşın Merkez Bankası kurdaki artışla beraber cari açıkta yaşanan kapanışa dikkat çekmektedir. Para biriminin değersizleşmesi o ülkeye değer katar mı sorusunun cevabına gelin en değersiz para birimleri listesini paylaşarak cevap verelim. Buna göre bu ülkelerin ekonomileri sağlıklı mı, para birimlerinin değerinin düşmesi o ülke ekonomileri için olumlu mu siz karar verin..

Son bir kaç yıl içerisinde e çok değer kaybeden para birimleri listesinde başı Türk Lirası çekmektedir. Özellikle son 2 yılda ciddi bir değer kaybı yaşayan TL’nin durumu ile beraber dolar karşısında en düşük olan para birimlerinin listesine bir göz atalım.

en değersiz para birimleri güncel liste
en değersiz para birimleri güncel liste, Türk Lirası kaçıncı sıada

Venezüella Bolivarı (Venezuelan Bolívar)

Venezüella bolivarı türk lirası ve dolar oranı:

1TRY-0,44 Venezuela Bolivarı

1USD-4,15 Venezuela Bolivarı

Günümüzde en değersiz para birimi venezuella bolivarıdır. para birimi, COVID19’dan olumsuz etkilenen ve bu nedenle değeri 2020’de rekor seviyelere düşen Venezuela bolivarı fazlasıyla değer kaybetmiştir. Bu para birimi aynı zamanda dünyanın en enflasyonist para birimidir.

Bolivar değişimi 20 Ağustos 2018’de gerçekleşti. Bunun temel nedeni her geçen gün artan %830,000 dolarlık hiperenflasyon oldu.

Venezuela, dünyanın kanıtlanmış en büyük petrol rezervlerine sahip. Ama aynı zamanda ekonomik sorunların da önünü açan bir durumdur. Venezuela’nın çok fazla petrolü olduğu için başka bir şey üretme ihtiyacı hissetmedi. Ülke petrolünü ihraç ediyor, kazandığı dolarlarla da yurt dışından insanların istediği ürünler ithal etme anlayışıyla yönetiliyordu.

Petrol ihracatı, ülkenin toplam ihracatının %95’ini temsil ediyor. Ancak 2014 yılında petrol fiyatlarının düşmesiyle Venezüella’nın döviz gelirleri de düşmüş, bu nedenle ürünler eskisi gibi ithal edilememiş ve piyasada ithal edilen ürünler azalmıştır. yükselen fiyatları ise yükselen enflasyon takip etmiştir.

İran Riyalı (Iranian Rial)

İran riyalı Türk lirası ve dolar oranı:

1TRY- 4.525,87 İran Riyali

1USD- 42.195,00 İran Riyali

Dünyanın en ucuz ikinci para birimi İran riyali. Devalüasyonu, 1979 yılında İslam Devrimi’nden sonra, birçok şirketin belirsiz koşullar nedeniyle ülkeyi terk etmesiyle başladı. Ardından İran-Irak savaşı ve ülkenin nükleer programına yönelik yaptırımlar geldi. İran hükümeti, vatandaşlarının yabancı paralara erişimini de engelledi. 2015 yılında İran hükümeti, yaptırımların gevşetilmesi şartıyla ABD, Fransa, İngiltere, Çin, Rusya ve Almanya ile nükleer anlaşma imzaladı. ve daha kararlı hale getirdi.

Ancak 2018’de ABD, İran’ın nükleer programını sürdürmekte olduğunu iddia etti. Yaptırımlar daha sert hale geldi ve ülkenin küresel emtia piyasalarına erişimini kısıtladı. İran, yıllık gelirinin üçte birini oluşturan petrolü satamaz hale geldi. Bu durum milli bütçesinde kritik bir açık yarattı. Yaptırımlar ayrıca endüstrileri, petrokimyayı ve madenleri de etkiliyor. Mayıs 2020’de İran hızla artan enflasyonla karşı karşıya kaldı ve “%600” para birimi değer kaybetti.

Vietnam Dongu (Vietnamese Dong)

Vietnam dongu türk lirası ve dolar oranları:

1TRY- 2447,33000 VND

1USD- 22.756,00 VND

Dünyanın en zayıf üçüncü para birimi Vietnam Dongu’dur. Vietnam, merkezi bir ekonomiden piyasa ekonomisine geçişte zorlu bir reform sürecinden geçiyor, dolayısıyla ülkenin para birimi şu anda değer kaybediyor. Uzmanlar, Vietnam hükümetinin doğru yolda olduğunu ve yakında Asyalı komşularına yetişebileceğini söylüyor.

Endonezya Rupiahı

Endonezya rupiahı türk lirası ve dolar oranları:

1TRY- 1.514,73 Endonezya Rupisi

1USD- 14.131,30 Endonezya Rupisi

Endonezya Rupisi dünyanın en değersiz para birimleri listesinde yer almaktadır. Endonezya, Güneydoğu Asya’da ekonomik olarak istikrarlı ve gelişmiş bir ülke olmasına rağmen, para birimlerinin değeri çok azdır. Ülkenin idari organları ulusal para birimini güçlendirmek için tüm önlemleri alıyor, ancak şu anda bu önlemler yalnızca önemsiz değişikliklerle sonuçlanıyor.

Özbek Sumu (Uzbek Sym)

Özbek sumu türk lirası ve dolar oranları:

1 TRY = 1.263 UZS

1 USD = 10.667 UZS

1 Temmuz 1994’te Özbekistan Devlet Başkanı’nın kararnamesi ile 1 ila 1.000 kuponluk modern sumu piyasaya sürüldü.

Özbek Sumu’da dünyanın en değersiz para birimleri arasında yer almaktadır. Türk Lirası’ndan daha düşük bir değere sahip olan para birimi, son dönemde Türk Lirası karşısında değer kazanmıştır.

Sierra-Leone leonesi (Sierra Leonean Leone)

Sierra-Leone leonesi türk lirası ve dolar oranları:

1TRY- 1.137,54 Sierra Leone Leonesi

1USD- 10.615,00 Sierra Leone Leonesi

Sierra Leone, Afrika’da birçok ciddi deneyime sahip olan ve yerel para biriminin değerinde de kendini gösteren çok fakir bir ülke: yakın geçmişte ülkede bir savaş yaşandı ve ölümcül Ebola virüsü yayıldı. Bu nedenlerden dolayı paranın değerinde ciddi düşüşler görülmüştür.

Gine Cumhuriyeti Frangı

Gine Cumhuriyeti Frangı türk lirası ve dolar oranları:

1TRY- 1.039,92 Gine Frangı

1USD- 9.705,18 Gine Frangı

Yükselen enflasyon oranları, artmakta olan yoksulluk ve haydutluğun refahı nedeniyle, Afrika ülkesi Gine’nin para birimi çok düşük bir döviz kuruna sahiptir. Altın, elmas, alüminyum gibi doğanın armağanlarını düşünürsek, bu ülkenin para biriminin daha yüksek bir değere sahip olması gerekir.

Laos kipi (Lao or Laotian Kip)

Laos kipi türk lirası ve dolar oranları:

1TRY- 1.088,30 Laos Kipi

1USD- 10.156,01 Laos Kipi

Laos kipi, bu listede devalüe edilmemiş tek para birimidir ve başından beri düşük değerde kalmıştır. Ek olarak, 1952’de piyasaya sürülmesinden bu yana, para birimi dolar karşısında güçlendi ve bugüne kadar performansını artırmaya devam ediyor.

Paraguay Guaranisi

Paraguay Guaranisi türk lirası ve dolar oranları:

1TRY-741,97 Paraguay Guaranísi

1USD- 6.924,21 Paraguay Guaranísi

Güney Amerika’nın en fakir ikinci ülkesi olan Paraguay, korkunç bir ekonomik durumda: enflasyon, yolsuzluk, düşük eğitim seviyesi, yoksulluk sınırının altında yaşayan insan sayısı, iş yokluğu vb. Pamuk ve soya fasulyesi Paraguay’dan ihraç ediliyor, ancak bu ülkeyi tedarik etmeye yetmiyor.

Kamboçya rieli (Cambodian Riel)

Kamboşya rieli türk lirası ve dolar oranları:

1TRY- 437,31 Kamboçya Rieli

1USD- 4.071,79 Kamboçya Rieli

Para birimi 1955’te Çinhindi kuruşunun yerini aldı. Riel başından beri zayıf ve değersiz bir para birimiydi ve yabancı para birimlerini tercih etmeye karar veren yerli halk arasında bile popüler değildi. Bugün çoğu Kamboçyalının bir para birimi var. Para birimi olarak ABD dolarını kullanmayı tercih ediyorlar, bu da ulusal para biriminin konumunu daha da kötüleştiriyor.

Türk Lirası’nın Değeri

1TRY- 0,11 ABD Doları

Dünyanın en değerli para birimleri listesinde 5 yıl önce Türk lirası 1-20. sıralardayken, bugün Türk lirası yüzde yüzden daha fazla değer kaybetmiştir. Türk lirası en değerli para birimleri listesinde 44. sırada görünüyor. sıralamada yüzde yüze düştü diyelim üstte, Makao Patakası denilen para biriminin 43. sırada olduğunu düşünürsek çok itibar kaybettik.

Türkiye, dünya para birimi sıralamasında her gün bir basamak aşağı inme eğilimindedir. Enflasyon, işsizlik ve merkez bankası faiz ve para politikası kararları nedeniyle durum daha kötüye doğru gitmektedir. Bugün, TL’nin değer kaybetme sürecine incelediğimizde, siyasi olayların da çok fazla payı olduğu görülmektedir. Pandemi Türkiye’ye girince durum kaçınılmaz hale geldi. Bir çok ülkenin para birimi değerini kaybetse de TL, bir kaç yıl öncesine kadar  en değerli para birimleri listesinde ilk 20’lerde iken, en çok değer kaybeden para biriminde 1. sıraya yükselerek sıralamalarda da ciddi bir değer kaybı yaşamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.