Fed Faizleri İndirirse, Altın Fiyatları Ne Olur ? İndirmezse Ne Olur ?

0

Abd Merkez Bankası Fed’in faiz toplantısı bu hafta içerisinde gerçekleşecek. 31 Temmuz Çarşamba akşamı açıklanacak olan faiz kararı ile yön bulacak olan piyasalarda gözler en çok altın fiyatlarında olacak. Türkiye’de de altın yatırımcısı oldukça fazla. Tabi Türkiye’de daha çok gram altın yatırımcısı mevcut. Dünyada ise altın denildiğinde akla ons altın fiyatı gelmekte. Bu yazımızda Fed faizleri indirirse ons altın fiyatı ne olur ? Fed faiz kararı sonrasında gram altın fiyatı nasıl etkilenir sorularının cevaplarını arayacağız.

Fed Faizleri Düşürecek mi ?

Öncelikle Fed faiz oranlarını düşürür mü ? Fed faizleri Trump’a rağmen indirmeyebilir mi sorusunun cevabını irdeleyelim isterseniz. Bir süredir Trump ve Beyaz Saray yönetiminin Merkez Bankası Fed’den beklentisi faiz indirimi. Özellikle Trump yüksek faiz oranlarından ve yüksek dolardan oldukça şikayetçi.

Japonya, Avrupa ve Çin gibi rekabet içerisinde olunan ülkelerin faiz oranlarını düşük tutarak ticarette avantaj sağladıkları Trump tarafından ileri sürülüyor. Bu nedenle Aralık ayında yapılan son faiz arttırımından sonra ısrarla faizlerin geri çekilmesi gerektiğini vurgulamakta olan Abd Başkanı Donald Trump açık bir şekilde Fed’e faizi indirin diyor. Beyaz Saray’dan gelen açıklamalarda benzer.

[ilgili_yazi id=”184″]

Trump neredeyse enflasyon yokken Fed’in faizleri düşürmemesi için bir neden yok demeyi sürdürüyor. Ayrıca son gelen veriler ve Fed üyelerinin yapmış olduğu değerlendirmeler çarşamba gecesi faizlerin 25 baz puan indirilme ihtimalini oldukça yükseltmiş durumda. Şuan için piyasaların toplantıdan 25 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisi %75 üzerinde fiyatlanmakta.

Bir taraftan fiyat baskıları, diğer taraftan Abd Başkanı ve Beyaz Saray baskıları Fed’i faiz indirimine zorluyor. Fed üyelerinden bazılarının da faiz indirimi yapılması gerektiğini savunduğunu biliyoruz ancak bu yönde bir çoğunluk kararı çıkacak mı, piyasalar bunu takip ediyor olacak. Ayrıca alınan faiz indirimi kararı veya indirmeme kararının kaça karşı kaç oy ile alındığı da fiyatlamalar açısından önemli olacak.

Fed Faizleri 25 Baz Puan İndirirse Altın Fiyatları Ne Olur ?

Abd Merkez Bankası’nın faizleri 25 baz puan indirmesi halinde piyasa beklentisine paralel bir olay gerçekleşmiş olacak. Dolayısı ile öncesinde fiyatlanan bir gelişme netleşmiş olacak. Yine de bazı kesimlerce inanılmayan faiz indiriminin gerçekleşmesi ons altın fiyatlarında yukarı yönlü isteği arttıracaktır.

[ilgili_yazi id=”755″]

Fed’in faiz indirimi yapması halinde Abd’de faizde parasını değerlendiren yatırımcılar faizlerin gerilemesi işle beraber altın ve benzeri güvenli limanlara talebi arttıracak ve bu durumda da ons altın fiyatında artış yaşanma ihtimali artacaktır.

Fed’in faiz indirmesi hem ons altını hem de dolar tl paritesini etkileyeceğinden gram altın fiyatları da bu durumdan etkilenecektir. Fed’in faiz indirmesi normal şartlar altında ons altını yukarı dolar kurunu aşağı itecek bir gelişmedir. Bu nedenle gram altın fiyatlarında yaşanacak hareketin yönü bu iki üründe yaşanacak değer kaybı ve değer artışının boyutuna bağlı olarak değişecektir.

Fed’in Faizleri 50 Baz Puan Düşürmesi Altın Fiyatı Nasıl Etkilenir ?

Fed eğer 31 Temmuz akşamı faiz oranlarında 50 baz puan bir indirim yaparsa ons altın fiyatında yükseliş kaçınılmaz olacaktır. Fed yönetiminden şuan 50 baz puanlık bir faiz indirimi beklenmemekte bu nedenle beklentilerin üzerinde gelebilecek faiz indirimleri ons altın fiyatlarına fayda sağlayacaktır. Bu durumda da ons altın fiyatı yükselişine devam edecektir. Böyle bir faiz indirimi gelmesi halinde ons altın fiyatlarında 1,500 dolar seviyesine doğru yukarı yönlü sert hareketler görülebilir.

[ilgili_yazi id=”22″]

Fed’in beklentilerden yüksek bir faiz indirimi yapması ons altında yukarı yönlü bir atağa neden olabilecekken diğer taraftan da küresel finans piyasalarında değer kaybı yaşayan bir doları beraberinde getirecek. Dolar endeksinde yaşanacak olan gerileme ile dolar kuru da geri geleceğinden bu durumda gram altın fiyatlaması yine ons altın ve dolar tl paritesinden hangisinin daha yüksek boyutta artış veya düşüş yaşayacağına bağımlı olarak değişecektir.

Bu yazımızda Fed faizleri düşürür mü, Fed faizleri indirirse altın fiyatları ne olur gibi soruların cevaplarını bulmaya çalıştık. Fed’in faiz kararı hakkında görüşlerinizi sizde bu başlık altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fed Faizleri İndirmezse, Altın Ne Olur ?

Fed’den piyasalar bir faiz indirimi beklentisindedir. Bu nedenle faiz indirimi gelmemesi halinde fiyatlamalar sertleşebilir. Faiz indirimi beklentileri ile yükselişte olan ons altın fiyatı bu indirimin gelmemesi halinde terse dönebilir ve sert bir satış yiyebilir. Bu durumda ons altın fiyatının 1,400 dolar altına doğru sarkması beklenebilir.

Kaynakça :

Fed Faiz İndirirse Altın Fiyatları Ne Olur ? Dolar Düşer mi – Yükselir mi ?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.