FED Öncesi Piyasa Analizleri, Bitcoin, Dolar Altın ve Borsa 28.07.2021

0

Bitcoin fiyatı 40 bin dolar seviyesini bu sabah aştı. Bir yandan gelen olumsuz haber akışları diğer taraftan gelen olumlu haber akışları derkne şu an için olumlu haberler piyasayı sırtlamaya devam ediyor gibi görünüyor. Hem Bitcoin hem de altcoinlerde ciddi yükselişlerin yaşandığı sn bir kaç günün ardından bugün FED’in açıklamaları önemli olacak. Özellikle de Başkan Powell’ın kripto paralara yönelik bir değerlendirmesi olursa bu durumda kripto para piyasalarında sert dalgalanmalara hazırlıklı olunmalı.

Dolar kuru 8,55 civarında fiyatlanıyor. Yatay hareketlerini sürdüren kur tarafında bugün FED’den gelecek haber akışları takip edilecek. Bunun dışında şu an için önemli bir haber akışı bulunmuyor. Tabi hızla artan vaka sayıları sonucunda yeni bir kapanma gelir mi diye de merak edilmekte. Aynı hızda vakalardaki artış devam eder ise bugün 20K üzerinde bir vaka sayısı açıklanabilir.

Altın fiyatlarında hafif volatil seyir devam ediyor. Ons altın 1,790 dolar ile 1,810 dolar aralığında günlerdir gidip gelmeyi sürdürüyor. Bugün de 1,800 doların üzerinde işlemlerin geçtiği ons altın için FED’in bu akşamki toplantısı oldukça kritik. Çıkacak sonuçlar, açıklamalar ve soru cevap bölümünde Powell’n söyleyecekleri piyasaları ciddi anlamda etkileyebilir.  Gram altın fiyatlarında da volatilitenin akşam saatlerinde yükselmesi beklenebilir.

Borsa İstanbul’da dün günü uzun bir adan sonra güzel bir yükselişle kapadık. Bugün yurtdışı piyasalar yatay bir seyir içerisinde. BIST tarafının da güne yatay bir açılış yapmasını beklediğimizi belirterek geçelim günün öne çıkan uzman yorum ve değerlendirmelerine..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 28.07.2021

 • Türk Mali piyasaları dün günü yatay bir eğilimle tamamladı. Gündemi meşgul edecek önemli bir haber bulunmaması ve bunun yanı sıra egemen olan yaz rehaveti de eklenince, USDTRY kuru neredeyse son 3 haftadır ağırlıklı olarak 8,55 seviyelerinin etrafında dolaşmaya devam ediyor.
 • Borsa cephesinde ise, endeks bazında can sıkıcı bir görünüm arz eden Borsa İstanbul, son haftalarda kaydettiği olumsuz görünümden dün bir nebze de olsun kurtularak, günü %0,8 oranında artışla tamamladı.
 • Dün bültenimizde dikkat çektiğimiz üzere, aşılama oranı yüksek seyreden gelişmiş ülke borsa endeksleri, aşılanma oranı göreceli düşük kalan gelişmekte olan ülke borsalarına nazaran daha iyi bir performans sergiliyor.
 • Uzun bayram tatilinden dönen Türkiye’de yeniden vaka sayıları hızla artış kaydederken, aşılama hızının da eski ivmesinde olmaması, beraberinde yeni tedbirlerin alınmasını elzem kılabilir. Sayılarının dili ile konuşursak, dün neredeyse 20bin kişinin test sonucu pozitif çıkarken, 51 kişi ise hayatını kaybetti. Dünyada vaka sayıları hızla artarken, KKTC’de de son 2 gündür vaka sayıları rekor seviyelerde (160 kişi) seyrediyor.
 • Yurtdışı piyasalarda ise, ABD borsaları, açıklanan önemli şirket bilançolarına paralel geceyi düşüşle tamamlarken, New York’ta işlem gören Çin menşeili teknoloji hisselerinin “Nasdaq Golden Dragon China” (endekste Alibaba, Nio, Li Auto, Xpen gibi güçlü hisseler bulunuyor) endeksinde son günlerde yaşanan aşırı satışlar (Cuma gününden bu yana kayıpları %20’yi aştı ve değerinden 500 milyar dolar sildiği görülüyor!) dikkatlerden kaçmıyor.
 • Çin’in özel sektörü kontrol etmeye yönelik devlet müdahalesi olarak görülen regülatif değişiklikler, panik satış dalgası yarattı. Son yıllarda Çin’in küresel endekslerdeki yükselişi, Pekin bazı teknoloji, mülk, araç çağırma ve hatta özel eğitim firmalarının egemenliğini azaltmaya çalışırken, Pekin, şirketlerin çok baskın hale gelmesini önlemek istediğini anlıyoruz.
 • Asya piyasaları, Çin hisse senedi piyasalarındaki fırtınayı tabir caizse sindirmeye çalışırken, gözler bu akşam FED’in olağan Temmuz ayı FOMC toplantısına çevrilmiş durumda. Faiz toplantısına ilişkin karar metni TSİ21:00’de açıklanacak. Akabinde ise, Başkan Powell mikrofon karşısına geçerek basın toplantısı düzenleyecek.
 • Vaka sayılarının tırmandığı ve delta varyantının risk oluşturduğuna vurgu yapması beklenen konuşmasında, Powell’ın “enflasyon geçicidir” retoriğini ve destekleyici duruşunu koruması bekleniyor. FED kararı bir süredir yatay ve sessiz kalan finansal piyasaları hareketlendirebileceğini düşünüyoruz.
 • Karar öncesi doların piyasa faizi olan ABD 10 yıllık tahviller %1,24 ile düşük seviyelerini korurken, enflasyonun multi yılları zirvesine çıktığı bir ortamda, doların sunduğu reel getiri de her geçen gün daha da negatif bir hal alıyor.
 • FED kararı öncesinde, ABD dolarının sepet bazında değerini gösteren endeks kur kritik bir eşik olarak gördüğümüz 92,8 seviyesinin altına gerilerken, EUR/USD paritesi riskli bölge olan 1,1770 seviyesinden uzaklaşarak 1,1820 seviyesine toparlandı.
 • Altın sessiz ve yatay seyrini 1,800 dolar etrafında korumaya devam ederken, gümüş dün bir tur daha satış baskısına boyun eğerek 24,50 dolar seviyesine kadar gerilemesi adından (son 4 ayın en düşük seviyesi) bu sabah hafif de olsa tepki yükselişlerine sahne oluyor.
 • Kripto para cephesinde ise, Bitcoin, biz bayram tatilindeyken, aylardır süren 29-41bin dolar sıkışma bandının alt tarafını bir kez daha test etmesi ardından, son günlerde de bandın üst tarafını test ediyor. Kendimiz tekrar etmemek adına, 41-42 bin dolar seviyesinin üzerinde gecelik bir kapanış durumunda, aşağı yönlü hareket beklentimiz iptal olacaktır. Aksi takdirde ise, teknik bir bakış açısı ile, aşağıda 21,000 dolar seviyesine doğru bir düşüş halen daha kartlar arasında duruyor.

Yatırım Finansman – Dolar Yorumu – 28.07.2021

Dolar/TL 8.54 desteğinin altına geçmekte isteksiz. TL kısa vadede dönem dönem pozitif ayrışıyor fakat reel faiz konusu TL üzerinde önümüzdeki vadede baskı yaratmaya devam edebilir. Bugünkü Fed kararının gelişen ülke para birimlerinde majör bir etki yaratmasını beklemiyoruz fakat Powell konuşması hareketli geçebilir. 8.54 üzerinde kaldığımız sürece ise geri çekilmeler sınırlı kalabilir.

Dirençler 8.5700 8.6200 8.7100
Destekler 8.5400 8.4900 8.4200

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu – 28.07.2021

Piyasalar bugün FOMC toplantısından çıkacak olan karara odaklanmış durumda. Varlık alım programı ile ilgili değişikliğine ne zaman yapılacağı ve son gelişmelerle ilgili neler söyleyeceği merakla bekleniyor.

Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,62 ve 8,68 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,48 ve 8,40 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

Ahlatçı Yatırım – Altın Yorumu – 28.07.2021

Geçtiğimiz FOMC toplantısı sonrası değerli metalde sert geri çekilmemin yaşandığı dikkat çekmişti. ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde görülen geri çekilmeden bir pozitif etkinin olmadığı görüldü.

Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1815 ve 1830$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1790 ve 1780$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

FED toplantısı öncesinde kurda yataylık devam ederken basın toplantısında FED başkanı Powell’ın ifadeleri yakından takip edilecek.

Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 500 ve 510 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumuna ise 490 ve 485 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 28.07.2021

Borsa İstanbul haftanın ikinci işlem gününe yataya yakın ekside başladı. Hisse bazında ayrışmaların yaşandığı BIST100 endeksi sanayi hisselerinin öncülüğünde kazanıma yöneldi. Yurt dışı hisse senedi piyasaları beklentilerin üzerinde gelen 2.çeyrek bilançolarının etkisiyle tüm zamanların en yüksek seviyelerinde işlem görmeye sürdürüyor. Borsa İstanbul’da da 2021 yılının 2.çeyrek bilançoları gelmeye başladı.

Yükselişe geçen koronavirüs vaka sayıları, aşılama çalışmaları ve bugün sona erecek FED toplantısı sonrasındaki basın toplantısı piyasa gündeminde öne çıkıyor. 1,320 puan seviyesi destek, 1,400 puan seviyesi ise direnç konumunda bulunuyor. IMF salgının gidişatının ekonomik toparlanmayı sekteye uğratabileceği uyarısıyla Türkiye için büyüme beklentisini %5.8’e düşürdü. Bir önceki büyüme beklentisi %6’ydı. IMF gelişen piyasa ülkeleri için büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti. Endeksin güne yurt dışı piyasalardaki görünüme bağlı olarak yataya yakın başlaması beklenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.