Güncel Bitcoin Analizi, Dolar ve Altın Yorumları 26.07.2021

0

Bitcoin Analizi

Bitcoin ve kripto para piyasası yeni haftaya bomba gibi başladı. Bitcoin yaklaşık %20 yükselerek kripto paralarını sırtlarken, ethereum, ripple, dogecoin gibi önde gelen kripto para birimlerinin bir çoğunda yükseliş %10’u aştı.

Kripto para birimlerinde yaşanan yükselişte, geçen hafta Elon Musk ve Twitter Ceo’sunun yaptığı açıklamaların yanı sıra Amazon’un kripto para uzmanı işe alacağı haberlerinin etkili olduğu düşünülüyor.

Borsa İstanbul Analizi 

Borsa İstanbul’da bugün nasıl bir fiyatlama olacağı merak ediliyor. Yurt dışı borsalarda yatay bir seyir hakim. BIST ise 1 haftalık aranın ardından yeniden işleme açılacak. Borsa tarafında yaşanacak fiyatlamaların dolar kurunda da fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceği düşünülüyor.

Dolar/TL Analizi 

Dolar kuru yeni haftaya yine 8,55 civarında bir başlangıç yapıyor. Şu an için önemli bir hareketlenme yok piyasa açılış saatine doğru dolar kurunda da volatilite artışı görmemiz muhtemel.

Borsa İstanbul’da bugün yaşanacak fiyatlamaların yönü, dolar kurunda da yön tayinini beraberinde getirebilir.

Altın Analizi

Altın tarafında geçen hafta yaşanan düşüşler sonrası haftalık kapanış 1,800 dolar üzerinden olmuştu. Bugün de güne hafif yükselişle başlayan ons altın fiyatı şu an için 1,805 dolar üzerinde fiyatlanıyor. Gram altın fiyatı ise düşen dolar kuru ile birlikte 500 lira altında fiyatlanmaya devam ediyor.

Yeni haftaya başlarken ABD tahvil faizlerinin 1,25 seviyesine kadar geri çekildiği görülüyor. Dolar endeksi ise 92,80 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ediyor.

Ekonomik takvimde çok önemli bir veri açıklaması bulunmuyor. Hafta ortasında ABD Merkez Bankası’ndan gelecek olan faiz kararı ve açıklamalar takip ediliyor olacak diyerek geçelim günün öne çıkan uzman yorum ve değerlendirmelerine..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 26.07.2021

 • Uzun bayran tatili ardından, kalplerde MFÖ şarkısı “Erken kalkmak mecburen, işe gitmek mecburen” çalarken, hatta pek çok kişi bilgisayarın şifrelerini hatırlamakta zorlanırken veya bu Pazartesi de diyet ve spora azimle başlanırken, biz de kocaman bir günaydın ile bültenimize başlayalım.
 • Bayram döneminin belki de en önemli gelişmesi, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oldukça kalabalık bir ekip ile gerçekleştirmiş olduğu KKTC çıkarması idi. KKTC halkı kadar, dünyanın da nefesini tutup takip ettiği ziyarette, açıklanan ‘sürpriz’, “gecekondu” olarak nitelendirilen ‘tarihi’ KKTC Cumhurbaşkanlığı  Sarayının yerine 500 dönümlük araziye inşa edilecek yeni Külliye ve Millet Bahçesi projesi oldu.
 • Elbette, bu açıklama, gündemde olan beklentilerle nazaran sönük kalırken, zihinlerde ise A planı olarak verilmek istenen müjdeli haberin acaba diplomatik bir pazarlığa kurban mı gittiği, sonuç olarak da B planının açıklanmak zorunda kalındığı inancı ağır bastı. Son günlerde ise, daha önce sahildeki küçük bir bölümü geçişlere açılan Kapalı Maraş’ın bir bölümünün daha açılacağını, “mülkiyet hakları” vurgusu yapılarak duyurulduğunu not düşelim.
 • Dönelim Türk mali piyasalarına. Bayram tatili öncesinde, TL’nin faiz avantajını, artan turizm gelirlerini ön plana taşıyarak USDTRY kurunda, geçici de olsa bir nefes alma dönemi yaşayabileceğimizi ön planan çıkararak, geri çekilme beklediğimizi belirtmiştik. USDTRY kuru, her ne kadar Türkiye piyasaları kapalı olsa da, bayram tatilinde 8,55 seviyelerinde göreceli olarak yatay bir seyir izledi.
 • Türk Lirasının Temmuz ayı genelinde, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında olumlu ayrıştığının da altını çizmek istiyoruz. Her ne kadar cari denge yeniden açılmaya başlasa da, kredi genişlemesi TL üzerinde baskı kursa da veya yabancı ilgisi cılız kalsa da, teknik manada, 8,80 seviyesi aşılmadan, yukarı yönlü bir hareket beklentisi içinde şu anda olmadığımızı söylemelim (bakınız grafik).
 • Yurtdışında ise, ABD’de şirket bilançolarının güçlü açıklanması ve ekonomik canlanma belirtileri, yatırımcıların risk iştahını körüklerken, üç büyük ABD hisse senedi endeksi, haftayı, kapanış rekorlarını tazeleyerek tamamladı. Sanayi hisselerinin işlem gördüğü Dow Jones Sanayi endeksi, Cuma günü ilk kez 35bin dolar seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. FED para musluklarını halen daha açık tutarken, kulaklardan fışkıran para da borsalara akmaya devam ediyor (bakınız grafik).
 • Wall Street’teki ralli, yakın zamanda pazar liderliğini yeniden ele geçiren teknoloji ve internet devleri de dahil olmak üzere büyük ABD şirketlerinden gelen bir dizi kazanç raporuyla bu hafta da yeni bir testle karşı karşıya kalacak. En büyük 500 şirketin işlem gördüğü S&P500 endeksinin üçte birinden fazlası, bu hafta bilanço açıklayacak. Piyasa değerine göre en büyük dört ABD şirketi olan Apple, Microsoft, Amazon ve Google (Alphabet) tarafından yönetilen üç aylık sonuçlar önemle takip edilecek.
 • Öte yandan, gözler dünyada aşılanma oranını ve Yunan alfabesinde meşhur harflerle süslenen varyantları takip ederken, ABD’nin üst düzey bulaşıcı hastalık yetkilisi Fauci, hafta sonu yaptığı açıklamada, ABD’nin koronavirüsün Delta varyantından artan vakalarla uğraşırken, bağışıklığı zayıf olan Amerikalıların COVID-19 aşı takviyesine ihtiyaç duyabileceğini söyledi.
 •  Yeni haftayı önemli bir haberle karşılıyoruz. Tunus Cumhurbaşkanı, muhaliflerinin darbe olarak nitelendirdiği siyasi krizin dramatik bir şekilde tırmanmasıyla Pazar günü hükümeti görevden aldı ve parlamentoyu dondurdu. Kendi destekçilerini protesto için sokaklara çıkmaya çağırırken, askerin de sokağa indiğini görüyoruz.
 • Kripto paralar cephesinde ise yeni hafta sert bir yükselişle kucaklanıyor. Bayram tatilinde bir kez daha, uzun bir süredir ön plana çıkardığımız 29-41bin aralığının alt bandını (desteğini) test eden amiral gemi Bitcoin, bandı aşağı yönlü geçemeyerek bir kez daha yukarıdaki direncini test etmeye yöneliyor (bakınız grafik).
 • Sabah saatlerinde küresel havanın biraz da olsun bulutlu olduğunu görüyoruz. Japonya özel sektör anketine göre, fabrika faaliyeti Temmuz ayında beş ayın en yavaş hızıyla genişlerken, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin koronavirüs pandemisi ile mücadele etmekte kararlı olduğunu gösterdi. Japonya borsası verinin olumlu etkisi ile %1,4 yükseliş kaydederek ayrışırken, geriye kalan Asya borsalarında ise sert satışlar görülüyor (Şangay borsası %2,5 aşağıda). ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde, Cuma günü kaydedilen rekor ardından düşüşler görülüyor.
 • Bu hafta Çarşamba günü açıklanacak FED faiz kararından bir değişiklik beklenmese de, mikrofon karşısına geçecek Başkan Powell’in konuşması büyük bir dikkatle takip edilecektir. Akabinde, Perşembe günü TCMB yılın üçüncü Enflasyon Raporu açıklayacak. Bankanın enflasyon tahminleri ve Başkan Kavcıoğlu’nun basın toplantısı dikkatle izlenecek.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi – 26.07.2021

Geçtiğimiz hafta yurtiçi piyasaların kapalı olması nedeniyle fiyatlamalarda çok fazla oynaklık olmazken delta varyantı ile ilgili endişeler fiyatlamalara yansıdı. ABD tahvil fiyatlarındaki gerileme stagflasyon beklentilerini artırıyor. Bugün açıklanacak olan Türkiye kapasite kullanım oranı verisi yakından takip edilecek.

Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,62 ve 8,68 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,54 ve 8,48 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

IŞIK FX – Dolar Analizi – 26.07.2021

USDTRY- Geçtiğimiz Cuma günü; 8.5360 civarından TL lehine kapatan kurda, yeni haftanın ilk işlem gününe ise; sınırlı da olsa USD lehine işlemler ile başladık. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 8.58, 8.62 ve 8.6450 direnç seviyeleri ilk etapta izlenebilir.

İlerleyen saatlerde TL lehine işlemlerin yeniden ön plana çıkması halinde ise; 8.52, 8.48 ve 8.45 destek bölgeleri takip edilebilir.

İnfo Yatırım – Altın Analizi – 26.07.2021

Geçtiğimiz haftaya 1810 seviyelerinde başlayan altın fiyatlarında hafta içerisinde dalgalı bir seyir izlenmiş fakat dolar endeksinki güçlü seyir ile birlikte fiyatlar üzerinde baskılar artmış ve altın haftayı 1801 seviyelerinde kapatmıştı. Böylelikle altın geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.50 seviyelerinde değer kaybı ile kapattı. Piyasalar yeni haftaya başlarken haftanın en önemli ekonomik gelişmelerinden biri ABD kanadında olacak. FED para politikası toplantısı yarın başlayacak ve bu toplantı iki gün sürecek.

Toplantı sonrasında Çarşamba günü TSİ 21:00’da FED faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Fakat karar metninde varlık alımları konusundaki açıklamalar dolar endeksinde küresel bazda sert hareketlenmeler yaşanmasına neden olabilir.

Bilindiği gibi son Fed toplantısında varlık alımlarının azaltılması konusunun önümüzdeki toplantılarda tartışılmaya başlanabileceği belirtilmişti.

Haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Yeni Konut Satışları verisi dolar endeksindeki volatiliteyi artırabilecek ekonomik veri olarak karşımıza çıkıyor.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1815.53 – 1832.19 – 1845.83 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1795.27 – 1785.92 – 1770.23 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.