Güncel Dolar Analizleri, Altın Yorumları, Piyasa Haberleri – 12.05.2021

0

Dolar kuru güne yükselişle başladı. 8,32 seviyesine doğru çıkışların devam ettiği kur tarafında bugün bir kırılma yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor. İçeride Bayram nedeniyle yarım gün açık olacak piyasalarda güne yukarı yönlü başlayan dolar kuru, ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisi ile beraber yeni bir yön arayışına girebilir.

Ons altın tarafında da aynı beklenti mevcut. ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisi ile beraber ons altında 1,850 dolar aşılacak mı yoksa 1,820 dolar altına mı inilecek takip edilecek.

Borsalarda dünden bu yana devam eden satışlarla beraber, Borsa İstanbul’da dün günü satıcılı kapadı. Bugün de yatay ve aşağı yönlü bir açılış bekleniyor. Günün öne çıkan yorum ve analizlerine birlikte göz atalım.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 12 Mayıs 2021

 • Cuma gününden sarkan iyimserlikle, küresel mali piyasalar haftanın ilk iş gününe göreceli iyimser bir seyirle başladı. Bildiğimiz üzere, ABD’de Cuma günü açıklanan ve beklentilerinin çok gerisinde kalan istihdam raporu, faiz artırım ihtiyacının konuşulduğu bir ortamda, piyasaların gönlüne adeta su serpmişti.
 • İstihdam verisini, ultra gevşek para politikasından çıkış için henüz şartların oluşmadığı yönünde okumak isteyen küresel piyasalar, dün Asya ve Avrupa seanslarında günü iyimser bir şekilde tamamladı.
 • Lakin, beklentileri karşılayamayan istihdam raporunun belki de ‘aylık bir istisna’ olduğunu düşünmeye başlayan piyasalar, yarın açıklanacak Nisan ayı TÜFE verisinin beklentileri aşabileceği yönünde bir ruh haline girince, dün günün ilk yarısında gördüğümüz risk iştahı, ABD açılışı ile birlikte adete yok oldu. Risk iştahı denince akla gelen teknoloji hisseleri geceyi sert bir satış baskısı ile tamamladı: Nasdaq %2,6 düştü.
 • Türk mali piyasaları ise kendi havasında biraz da dünyada akortsuz bir şekilde salınmaya devam ediyor. USDTRY kuru, uzun bir süredir ön plana çıkardığımız 8,18-8,48 geniş bandında işlem görüyor. Söz konusu aralığı gri bölge olarak görüyoruz. Geçildiği yöne hareketin ivme kazanmasını bekleriz. Doların genel olarak değer kaybettiği bir ortamda, USDTRY kuru dün gün içinde 8,27 seviyesine kadar tırmandı. Mevcut gelişmeleri okuduğumuzda, risklerin yukarı yönlü olmaya devam ettiğini görüyoruz.
 • Dün bültenimizde belirttiğimiz üzere, günün en olumlu performansı (hem doların küresel değer kaybı, hem de İskoçya Referandumu) Sterlin kaydetti. GBPUSD paritesi 1,4158 seviyesini test ederek son 2,5 ayın zirvesine yükseldi. Sene başı raporumuzda, 1,40 seviyesinden sonra tercihimizin dolar olacağını belirtmiştik. Henüz dolar alımına başlamasak da, kademeli işlemler için elimiz sıcak.
 • ABD istihdam verisi ardından zaten uçuşta olan baz metaller yönünü daha da yukarılara çevirirken, kenarda kalan kıymetli madenler de aradıkları yakıtı Cuma günü bulmuştu. Dün ise, hem altın hem de gümüş günü dinlenerek tamamladı. Altın, kısa vadede 1,855 dolar seviyesini hedeflerken, gümüşün ons fiyatı, 27,80 dolar seviyesinde olan teknik bölgeyi dün zorlasa da geçemeyerek 27,30 seviyelerine doğru geri çekildi. Henüz havlu atmış değiliz!
 • Piyasaların kısa vadede seyrini, manşette de belirttiğimiz üzere ABD’de yarın açıklanacak Nisan ayı TÜFE verisinin belirleyeceğini düşünüyoruz. Reuters anketine göre, yıllık TÜFE enflasyonunun (baz etkisinin de yardımı ile) %3,6 olarak açıklanması bekleniyor. Perşembe günü ise ÜFE enflasyonunun %5,9 artacağı tahmin ediliyor. Beklentinin de ötesinde bir veri kuşkusuz piyasalarda var olan iyimser havayı topyekun dağıtabilir!
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarının da günü sert satışlarla karşıldığını not edelim. Gösterge endeks Tokyo borsası %3 aşağıda işlem görüyor. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde %1’e varan düşüşler görüyoruz.
 • Asya açılışına paralel, ABD enflasyon verisi öncesinde, küresel mali piyasalarda günün pek de iyimser devam etmeyeceğini düşünüyoruz.
 • Mali piyasaların gündeminde bugün içeride Mart ayı ödemeler dengesi, sanayi üretimi, perakende satış ve ciro endeksleri takip edilebilir. Dışarıda ise Almanya ZEW endeksi açıklanacak.
 • Günün belki de en iyi haberi, Sağlık Bakanlığından geldi. Yeni vaka sayısındaki düşüş sürerken (13,604), yeni vaka/test oranı %6,4 seviyesine geriledi. Toplam aşı sayısı ise 25 milyonu aştı.

Alan Yatırım – Dolar Yorumu – 12.05.2021

Mart ayında 3.6 milyar dolar açık vermesi beklenen cari hesap 3.3 milyar dolar açık verdi. 12 aylık cari açık ise Mart ayında 36.2 milyar dolar oldu.

Cari işlemler hesabının finans kalemindeki açıktaki artış Dolar TL kurunda yukarı yönlü baskı yaratmayı sürdürüyor. Diğer taraftan Amerikan doları Ortadoğu’da yükselen tansiyonun etkisiyle güvenli liman talebinden destek buluyor. Dolar TL kuru yeni işlem gününde 8.31 seviyelerinde işlem görüyor.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 0.09% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli yükseliş trendi, kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 8.2900 ve 8.350’de, destek seviyeleri ise 8.2300 ve 8.1700’de bulunmaktadır.

Piramit Menkul – Dolar Yorumu – 12 Mayıs 2021

Dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde 8,2735-8,3230 bandında hareket edildi. Dolar/TL’de 22 Mart 2021 tarihinden başlayan kısa vadeli alçalan trendin kırılması durumunda 8,40-8,50 dirençleri hedeflenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 22 günlük AO’sı (8,25) önemli destek seviyesi olarak takip edilebilir. Kurda, 8,25 altında kapanışlar yapılması ile satışlar devam edebilir ve daha önce test edilen 8,00 desteği gündeme gelebilir. Küresel piyasalarda dün enflasyon endişelerinin gündeme gelmesi ile risk iştahı zayıfladı.

Bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verisi önemle takip edilecek. ABD’de Tüketici fiyatlarındaki artışın beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımlarının zamanlamasına dair piyasa beklentilerinin öne çekilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda dolar endeksinde yukarı yönde fiyatlamaları getirebilir.

Yurtiçinde ise dün sanayi üretimi Martta yıllık %16,6 artarak 14,1’lik tahminleri aştı. Aylık bazda da daralma beklenirken %0,7 arttı. Mart ayı Cari açık verileri 3,8mlr olan piyasa beklentisinin altında kalarak, 3,33mlr USD açıklandı. Bugün yurt dışında Almanya’da enflasyon, İngiltere’de sanayi üretimi ve büyüme, Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve ABD’de TÜFE ile Hazine Bütçe Dengesi verileri takip edilecek.

Alan Yatırım – Altın Analizi – 12.05.2021

Altın fiyatlarında bugün ABD’de açıklanacak Nisan ayı tüketici enflasyonu verisi takip edilecek. FED’in ABD ekonomisindeki risklere rağmen büyümeye devam edeceğini açıklaması sonrasında altının ons fiyatı geriledi. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş ve enflasyon endişeleri FED’in daha erken bir parasal sıkılaşma ihtimalini öne çekerken bu durum altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı kuruyor.

Altının ons cinsi, günü 0.06% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,849.00 ve 1,863.00’de, destek seviyeleri ise 1,836.00 ve 1,823.00’de bulunmaktadır.

Gram altın Dolar TL kurundaki yukarı yönlü harekete rağmen ons fiyatındaki düşüşü takip etti. Gram altın 488 TL seviyelerinde işlem görüyor.

Altın gram cinsi, günü 0.16% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 490.00 ve 494.00’de, destek seviyeleri ise 486.00 ve 482.00’de bulunmaktadır.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 12.05.2021

Global piyasalarda yaşanan enflasyon endişeleriyle birlikte hisse senedi piyasaları satıcılı bir görünüm sergilerken haftaya iyi bir başlangıç yapan BIST100 endeksi kazançlarının bir bölümünü geri verdi. BIST100 endeksi dün %1.10 değer kaybıyla 1,445 puana geriledi. Bankacılık endeksi %1.70, holding endeksi ise %1.29 değer kaybetti. Borsa İstanbul Pay Piyasası bugün Ramazan Bayramı tatili nedeniyle yarım gün işlem görecek. Perşembe ve Cuma günü ise piyasalar kapalı olacak.

ABD ve Almanya vadelileri yeni işlem gününde satıcılı seyrini sürdürürken, Asya piyasaları teknoloji hisselerindeki değer kaybının en çok etkilediği Tayvan piyasalarındaki gerilemenin etkisinde kırmızı rengine bürünmüş durumda. Yurt dışındaki zayıf risk iştahı görünüme bağlı olarak endeksin güne satıcılı başlaması beklenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.