Influencer Ne Demek? Nasıl Influencer Olunur? Avantajları Nelerdir?

0

Sosyal medyanın artık kişilerin günlük hayatlarına dahil olması ile birlikte hayatımıza giren Influencer kavramı, birçok internet kullanıcısının da en fazla merak ettikleri konular arasında yer alır. Influencer sayısının her geçen gün artması da nasıl Influencer olunacağına ilişkin soruları meydana getirmektedir. Influencer nedir ve nasıl Influencer olunur sorularına yanıt bulan birçok internet kullanıcısı, doğru adımları izleyerek kısa süre içerisinde başarılı bir Influencer olabilir.

Influencer Ne Demek?

Influencer, günümüzde artık bir meslek kolu haline gelmiştir ve marketing kavramı olarak ön plana çıkar. Eski Fransızca ’da “influence” kelimesi Latince’den geçmiştir ve “Yıldızlardan ışıyarak insanın kaderine tesir eden şey” olarak tanım bulur. Kelime anlamı olarak ise “Etkileyen, karşısında etki bırakan kişi ya da bir şey” olarak açıklanır.

Sosyal medyada Influencer olarak kendisini tanıyan kullanıcıların birçoğu başarılı birer Influencer marketing yüzüdür. Birçok sosyal medya platformunda görülebilen bu kişiler, sahip oldukları sabit takipçilerinin gücü ile ünlü markaların ürünlerinin tanıtımını yapmak sureyi ile reklam karşılığında ücret alır. Bu nedenle çağın en önemli ve getirisi yüksek iş kolları arasında yerini alan Influencer marketing, her geçen gün da ha fazla sosyal medya kullanıcısının olmayı tercih ettiği bir pozisyondur.

Nasıl Influencer Olunur?

Influencer olmak için öncelikle sosyal medyada yüksek tanınırlık derecesine sahip olmak gerekir. Bunun içinse kullanıcıların son derece aktif bir şekilde sosyal medya hesaplarını kullanmaları mecburidir. Dijital ortamları etkili bir şekilde kullanmayı bilen kullanıcılar, hiç zorlanmadan kısa süre içerisinde belirli bir takipçi sayısına ulaşabilirler.

Başarılı bir Influencer olmak için takipçi kadar gerekli olan bir diğer koşul güvendir. Takipçilerine güven veren ve paylaşımları ile takipçilerinde arasında sıkı bir bağ yaratan kullanıcılar kalıcı olarak Influencer olabilir.

Sosyal medyada Influencer ve takipçiler arasında oluşan kuvvetli bağ, Influencer’ın gerçekleştirdiği tanıtım hizmetlerinde de başarılı sonuçlar ve yüksek satışlar elde etmesini sağlayacağı için, uzun vadede başarı getiren önemli bir durumdur.

Influencer olmanın avantajları
Influencer nasıl olunur, Influencer olmanın yolları ve avantajları

Başarılı Bir Influencer Olmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Sosyal medyada başarılı bir Influencer olmak ve kalıcılık sağlamak isteyen kullanıcılar, her adımını doğru atarak kısa süre içerisinde dijital dünyada hedefledikleri yere gelebilirler.

Geleceğini sosyal medya üzerinden şekillendirmek isteyen kullanıcıların dünya genelinde tanınmış bir Influencer olmak için izlemesi gereken adımlar şu şekildedir;

l Gerçek Olmayan Sorular Sorulmalı

Bir Influencer olmak için belki de yapılması gereken en önemli şey takipçiler ile sürekli olarak iç içe olmaktır. Sosyal medyada paylaşılan her gönderi ve fotoğrafın altına, aslında gerçeği yansıtmayan veya cevabı bilinen sorular sorularak takipçiler ile sürekli iletişimde kalmak gerekir.

Basit ve cevabı açık olan sorular, takipçilerin yorumlarda buluşmasını sağlar ve bu sayede fotoğrafta sayısız yorum meydana gelir. Bu durumun bir sonucu olarak da paylaşılan gönderi, uygulamada üst sıralara çıkar.

l İçerikler Daima Yüksek Kaliteye Sahip Olmalı

Sosyal medyada Influencer olmak için yapılan her paylaşımının mutlak surette belirli bir kaliteye sahip olması gerekir. Görseller ne kadar kaliteli olursa, o kadar fazla takipçi tarafından beğenir. Bu noktada ilgi çekici görseller tercih eden kullanıcılar, çok sayıda yeni kullanıcının da kendisini takip etmesini sağlayabilir.

Fotoğraf paylaşımlarında ufak tefek sihirler meydana getirmek ve özellikle de efektler kullanarak fotoğrafı süslemek, bu aşamada oldukça önemli başarılar getirebilir.

l Belirli Bir İlgi Alanı Üzerinden Paylaşımlar Yapılmalı

Günümüzde birçok büyük sosyal paylaşım sitesinde Influencer olmuş kişiler, ilgilerini sadece tek bir alana yönelterek sadece bu alanda paylaşımlarını sürdüren kişilerdir. Eğer kullanıcı hiç alakası olmayan ilgilenmediği bir konuda ilerlemeye çalışırsa, bu durum kısa süre içerisinde fark edilir ve istenen başarı sağlanamaz.

İlgi alanı olarak tercih edilen konuda sürekli ve düzenli olarak yapılan paylaşımlar, bir süre sonra takipçiler tarafından yeni yapılacak paylaşımlara ilişkin merak uyandırır. Kalıcılık isteyen ve uzun süreli olarak başarı sağlamak isteyen kullanıcılar Influencer olma yolunda ilk önce ilgi alanlarına karar vermelidir.

l Yapılacak Olan Paylaşımlarda içerik Planı Önemli

Sosyal medyada kalıcı bir Influencer olmak için gerekli olan en önemli kurallardan birisi içerik planıdır. Düzenli olarak içerik üreten ve aynı çizgide paylaşım yapan Influencer’lar daima kalıcı başarı elde ederler. Bu noktada düzensizliğin hâkim olduğu kullanıcı sayfaları gün ve gün takipçi kaybetmeye mahkumdur.

Belirli bir içerik planına sahip olunarak, hangi saatlerde paylaşım yapılması gerektiği, paylaşımlarda ne tür kriterlerin yer alacağı, paylaşıma dair ince detaylar gibi konularda bir plan belirlendiği taktirde, her paylaşımda istenilen başarının yakalanması mümkün olur.

l Karar Verirken Hızlı Olunmalı

Dijital dünya her geçen gün değişen ve gelişen sihirli bir ortamdır. Bu dünyada silinip gitmemek ve üst sıralara çıkmak için kararların daima hızlı bir şekilde alınması gerekir. Hızlı karar alan ve pratik olarak bu kararı gerçeğe dönüştüren bir Influencer, daima doğru adımlar atar.

Sosyal medyada gündem çok hızlı değiştiğinden, bir ay sonrasının planını yapmak belki zor olabilir. Ancak bu noktada anlık olarak günün başlıklarını takip etmek ve ilgi çeken konulardan anlık olarak paylaşımlar yapmak günü kurtarıcı olabilir. Gündemin hızlı ilerlediği günlere nazaran, daha sakin dönemlerde ise haftalık yapılan paylaşım planları da bu konuda başarıya destek olabilecek bir diğer konudur.

Paramix olarak faaliyette bulunan web sitemizde orex dalında bir Influencer olarak görülebilir. Forex piyasalarının en çok takip edilen web sitesi Paramix’i takipte kalmaya devam edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.