İşlem Hacmine Göre Kripto Para Borsaları, İşlem Hacmi Yüksek Borsalar

0

Kripto para piyasaları 7/24 aktif olan piyasalardır. Bu nedenle her gün, her an fiyat değişimleri olabilir. Bu fiyat değişimlerinden en az düzeyde etkilenmek için mutlaka sürekli takip etmek gerekmektedir. Tabii ki bu durumda takip etmek yeterli kalmayacaktır. Bunun yanında anlık işlem yapabilmekte önemlidir. Anlık işlem yapabilmek için ise, işlem yaptığınız borsanın hacminin yüksek olması gerekmektedir. Hacmi düşük bir borsada anlık işlem yapmanız zorlaşacaktır, bu da para kaybetmenize neden olacaktır. Peki işlem hacmi yüksek kripto para borsaları hangileri? İşlem hacmine göre kripto para borsalarının sıralaması nasıldır?

İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi bir borsada aktif olarak yapılan alış ve satış işlemlerinin tümüdür. Bir borsada belli bir sürede gerçekleşen tüm alış ve satış işlemleri hacmi oluşturur. Hacmin yüksek olması hem o an yaptığınız işlemin hızlı gerçekleşmesine olanak sağlar hem de çok fazla sayıda kullanıcının o borsayı kullandığını gösterir. Fakat işlem hacmi tek başına bir gösterge değildir.

İşlem hacmi çok yüksek olduğu halde güveni düşük olan borsalar bulunmaktadır. Bu nedenle sırf işlem hacmine bakarak bir borsayı güvenilir kabul etmek yanlış olur. Güvenilirliğin farklı ölçütleri de bulunduğundan bunların tümü göz önüne alınarak kripto borsalarının güvenilir oldukları kabul edilebilir.

İşlem Hacimlerine Göre Borsa Sıralaması

İşlem hacimlerine göre borsa sıralaması yapılırken birçok zaman dilimine bakılabilir. Bir günlük, bir haftalık, bir aylık veya yıllık işlem hacimlerine göre borsalar sıralanabilir. Fakat sektörde en çok bulabileceğiniz işlem hacmi sıralaması hiç kuşkusuz 24 saatlik işlem hacmidir. Fakat 24 saatlik işlem hacmi çok hızlı değişebileceğinden biz listemizi hazırlarken tüm bu parametreleri göz önünde bulundurarak hazırladık. Bu nedenle de bir sıralama yapmak yerine işlem hacmi yüksek borsalardan karışık bir liste hazırladık.

Binance

İşlem hacmi yüksek kripto para borsaları denildiğinde ilk akla gelen borsa Binance borsası olmakta. Dolayısıyla listemizin ilk sırasında yer alıyor. Her geçen gün artan yatırımcı sayısı ve işlem hacmi büyüklüğü piyasayı domine ettiği belirtilebilir.

Son 24 saatte 218.126.806.885 TL’lik işlem hacmi ile 24 saatlik verilerde bile kendine en yakın rakibine 3 kata yakın fark atmayı başarıyor. Bunun yanında borsa’nın skoru Coin Market Cap verilerine göre 9,9 oluyor. Bu da sadece borsayı işlem hacmi yüksek bir borsa olmaktan çıkarıyor bunun yanında en güvenilir borsalardan da birisi konumuna getiriyor. Coin Gecko verilerine göre de 10 puan almayı başaran borsa her anlamda lider olarak çıkıyor.

BKEX

Adı özellikle ülkemizde çok duyulmamış bir borsa olsa da işlem hacmi olarak en yüksek olan borsalar arasında yer alıyor. Bunun yanında işlem hacminin yüksekliğinin yanında Coin Market Cap verilerine göre borsanın skoru 3.7 oluyor. Bu da borsanın işlem hacmi yüksek olsa da çok güvenilir bir borsa olmadığını gösteriyor. Coin Gecko verilerine göre ise 7 puan alıyor. Onlara göre ise çok da güvensiz olmayan yani güvenli bir borsa olarak nitelendiriliyor.

Deepcoin

Yine ülkemizde çok duyulan bir borsa olmasa da özellikle 24 saatlik işlem hacimlerinde genellikle en üstte yer alan borsalardan birisi oluyor. Piyasanın puanı yine Coin Market Cap verilerine göre 5 yani en güvensizler arasında yer almasa da güvenli bir borsa olarak da nitelendirilmiyor. Yine de işlem hacminin yüksek olması ile listemizde kendine yer buluyor.

Upbit

Upbit yine ülkemizde bulunmayan bu nedenle pek bilinmeyen borsalar arasında yer alıyor. Upbit Güney Kore merkezi bir kirpto para piyasası. Kuruluş yılı ise 2017 yılına dayanıyor. İşlem hacmi en yüksek olan borsaların arasında kendisine yer buluyor. Coin Market Cap verilerine göre borsa skoru 5.9 oluyor. Bu da yine ortalama bir skora işaret ediyor. Bunun yanında Coin Gecko’nun Trust Skorundan 8 puan alıyor. Coin Gecko’ya göre güvenli borsalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

FTX

Bahamalar’da kurulan bir kripto para borsasıdır. İşlem hacmi olarak en yüksek olan borsalardan birisidir. Nispeten rakiplerine göre yeni kurulmuştur. Kuruluşu Mayıs 2019’dur. Buna rağmen hem güven puanları olarak hem de işlem hacmi olarak en iyi borsalardan birisidir. Coingecko’dan 10, Coin Market Cap’dan ise 8.4 puan almayı başarmıştır. Hem güvenilir olarak hem de işlem hacmi olarak tercih edilebilecek borsalardan birisidir.

Coinabase

Yine dünya çapında bilinen borsalardan birisidir. İşlem hacmi en yüksek borsalar arasında yer almaktadır. Coingecko’dan 10, Coin Market Cap’dan ise 8.2 puan alarak önemli bir skor elde etmiştir. Hem işlem hacmi olarak hem de güvenilirlik olarak en üstlerde yer almaktadır.

Gate.io

Özellikle yeni kripto paraları bünyesine ekleyerek bilinen Gate.io’da işlem hacmi en yüksek borsalardan birisi olmakta. Coingecko’dan 10, Coin Market Cap’dan ise 7.4 puan almıştır. Bu veriler ile de en iyiler arasında yerini bulmuştur.

En Yüksek Hacimli Türk Borsaları

Türkiye’de de birçok yerel borsa bulunmaktadır. İşlem hacmi olarak ilk sırada Paribu ikinci sırada BTC Türk ve üçüncü sırada Bitexen yer almaktadır. Ülkemizde ne çok kullanılan ve işlem hacmi en yüksek borsalar bunlardır.

BTC Türk

BTC Türk işlem hacmi olarak Türkiye’deki en iyi borsalardan birisidir. Bunun yanında Coin Market Cap’dan 4.6 puan almış, Coingecko’dan ise 6 puan almıştır. Puanları biraz düşük dursa da ülkemizdeki en köklü ve güvenilir kripto para borsalarından birisidir.

Paribu

Ülkemizde işlem hacmi en yüksek olan borsadır. Coin Market Cap’dan 4.3, Coin Gecko’dan 7 puan almıştır. Yine ülkemizdeki en güvenilir borsalardan birisidir.

Bitexen

Ülkemizin işlem hacmi en yüksek 3. Borsasıdır. Coingecko’dan 6 puan, Coin Market Cap’dan ise 3.7 puan almayı başarmıştır. Ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir.

İşlem hacmi yüksek kripto para borsaları ile ilgili detaylı araştırma sonuçlarını sizlerle paylaştık. Hem yerli kripto para borsaları hem de yabancı kripto borsaları ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulduğunuzu umuyoruz. Bu arada kripto para borsalarının işlem hacimleri ne kadar yüksek olursa olsun, kusursuz oldukları söylenemez. Kripto para ticaretinin yapıldığı platformlarda çok sayıda yatırımcı şikayeti bulunmaktadır. Bu nedenle yatırımcıların işlem yaparken dikkatli olmalarını tavsiye ediypruz. Ayrıca birkripto para borsası tercihi yapmadan önce en iyi kripto para borsaları sayfasına da göz atabileceğinizi belirtelim. Bir başka makalede görüşmek üzere..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.