İspanya Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Aylık Masraflar

0

Ülkelerin ekonomik durumlarında dalgalanmalar ve hareketlenmeler görülür. Bu yüzden de bazı durumlarda yerel paranın değer kaybetmesiyle karşılaşılır. Ülkenin iyi gitmeyen ekonomisi zamanla enflasyonun yükselmesine ve fiyatların artmasına sebep olur. Ülke özellikle dışa bağımlı ve çok ithalat yapan bir ülke ise döviz karşısında değer kaybeden paranın bir geçerliliği kalmaz. Ülkeler böyle durumları düşünerek, çalışma hayatındaki bütün unsurları korumak zorundadır. Özellikle niteliksiz işçi formunda çalışıp asgari ücret alanların korunması gerekir. Çünkü belirli şartlar altında çalışan ve bu yüzden devletin uyguladığı asgari ücret politikasına göre maaş alan işçilerin, maaşlarındaki değer kaybı yaşam standartlarının oldukça aşağılara düşmesine sebep olacaktır.

İspanya’da Asgari Ücret Uygulaması

Avrupa Birliği’nin en güzel ülkelerinden birisi olan İspanya’da, nüfusun sadece %7’si asgari ücret tutarı bandında çalışmaktadır. Bu yüzden de hükümetin belirlediği asgari ücret tutarları, görünürde az olsa da kaliteli bir yaşam için yeterli boyuttadır. Belirli asgari yaşam kalitesini sağlayan asgari ücret, bu sayede değer kaybı yaşadığında hükümet tarafından hemen arttırılır. 2013’ten beri sürekli ve düzenli şekilde artış gösteren asgari ücret, enflasyon miktarına göre belirlenir. Ayrıca İspanya’da hükümetin belirlediği haftalık en fazla çalışma saati 40 saattir. Bu yüzden 40 saati geçen her bir dakika için ekstra ücret ödenecektir. Emeklilik yaşı, diğer ülkelere oranla daha geç olup 67 olarak belirlenmiştir.

İspanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İspanya’da genel olarak çalışma hayatındaki kişilerin ortalama aylık maaşı 1.400 Euro olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da İspanya’da yaşam şartlarının ne kadar uygun ve kaliteli olduğunu göstermektedir. Son yıllarda asgari ücretteki artış sürekli olarak güncellenmektedir. Çünkü dünya piyasalarından kaynaklanan daralmalar yüzünden, asgari ücrette değer kaybı yaşanması istenmez. İspanya’da hükümetin en son Ocak 2018’de güncellediği asgari ücret aylık 858,55 Euro olarak belirlenmiştir. Genel olarak sendikalı işçilerin sayısı, toplam işçilerin arasında %10’luk küçük bir dilime sahip olduğu için, kalan işçilerin toplu sözleşme yaptığı görülmektedir. Yasal olarak her türlü hakları korunan asgari ücretle çalışan işçiler, firmalarının tasarrufları doğrultusunda aylık 1000 Euro’ya kadar maaş alabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.