Katar Asgari Ücret, İşçi Maşları ve Aylık Masraflar 2020

0

Bu makalede yurtdışı asgari ücret incelemelerimiz içerisinde Katar’ı ele alacağız. Katar’da çalışma şartları nasıl, Katar’da asgari ücret ne kadar? Katar’da asgari ücret ile geçinilir mi gibi soruların cevaplarına vermeye çalışacağız.

Katar, 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Ortadoğu coğrafyasının en önemli ülkelerinden bir tanesidir. Hızla büyümekte olan ekonomisi sayesinde de, birçok farklı iş alanında gerekli imkanları sağlamaktadır. Katar’da nüfusun sadece %25’i yerel halktan oluşmaktadır. Bu da iş ve çalışma dünyasının birçok farklı yabancı çalışanlardan oluşmasına sebep olmaktadır. Ülkede İngilizce ve Arapça konuşulmakla beraber, çalışma sistemleri ülkedeki sıcak havaya göre değişmektedir. Kişi başına düşen milli gelir oranında Katar, dünyanın en önde gelen devletlerinden bir tanesidir. Yabancı öğrenci sayısının da çok olduğu ülkede, genel olarak hayat şartları pahalıdır. Ülkede Riyal resmi para olarak kullanılmakta ve 1 Dolar 3,75 Riyale eşittir.

Katar’da Asgari Ücret Uygulaması

Katar’da kişi başına düşen milli gelir oldukça yüksektir. Fakat her nedense bu kadar zengin ve imkanı olan bir ülkede, işçilere değer verilmemektedir. Özellikle inşaat şirketlerinin başı çektiği gruplar, yurtdışından işçi ithal ederken Hindistan ve Nepal’i tercih etmektedir. Buralardan gelecek işçilere daha düşük şartlarda maaş verilir. Bu sayede sadece temel yaşam standartlarını sağlayabilecek bir ortam yaratılmış olur. Katar’a bu yüzden iş dünyasında işçi cehennemi adı verilmektedir. Adeta kapitalist bir köle düzenini oturtmuş olan Katar’da, devlet herhangi bir asgari ücret belirlememiştir. Genel olarak işlerin birçoğunu yürüten Qatar Foundation firması, işçilerin özelliklerine göre belirli ücretler vermektedir.

katarda asgari ücret ne kadar

Katar’da Asgari Ücret 2020

Katar’da henüz 2020 yılı için yeni bir asgari ücret düzenlemesi yapılmadı. Önümüzdeki günlerde Katar’da asgari ücret düzenlemesi yapılırsa sayfamızdan bu durumla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Katar, vasıfsız işçilerin genel olarak ezildiği bir asgari ücret tablosuyla karşı karşıyadır. Haftada yaklaşık olarak 60 saat çalışmış olan ve yeterince bir iş gücü sağlayan Hint uyruklu işçilerin aylık 605 Dolar asgari ücret aldığı görülmektedir. Aynı zamanda 70 saat haftalık mesaisini dolduran Nepalli işçiler ise 350 Dolar civarında bir maaş almaktadırlar. Tabi ki, Katar’da daha vasıflı olan personelin maaşı da gittikçe artmaktadır. Bu sayede Katar’da mühendis, teknik eleman ve diğer donanımlı personeller 20.000 Riyal’e kadar maaş alabilmektedir. Tıp alanında Katar’da çalışmaya giden doktorlar ise 35.000 Riyal ve üzerinde paralar kazanmaktadır. Önemli olan, Katar’a gidilmeden önce şirketin hangi sosyal imkanları sağladığının bilinmesidir. Bu sayede pahalı bir ülkede yaşam olanağı daha da kolay bir hale gelecektir.

[ilgili_yazi id=”1194″]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.