Online Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir, Nasıl Yapılır?

0

Özellikle son dönemlerde ülkemizde ticaret anlamında sayısız girişim ve yenilikler meydana gelmektedir. Bu gelişimlerden biri olan online satış ortaklığı ise gerçek anlamda işbirliği mantığı üzerine kurulabilen ve tarafların kazanç elde etmesini sağlayan ortaklıklardır.

Satış ortaklığı, herhangi bir firma tarafından üretilen ürün ya da hizmetlerin belirli bir komisyon karşılığında hedef kitleye çeşitli araçlarla tanıtılarak yapılan pazarlama faaliyetleridir. Merak edenler için satış ortaklığı nedir sorusu genellikle sosyal medya platformları, blog siteleri ya da ziyaretçisi fazlaca olan online platformlarda, kullanıcılar tarafından yine bu platform ve kanallar aracılığı ile tanıtılan ürün ve hizmetlerin tanıtımı, genel olarak da pazarlanması olarak cevaplanmaktadır.

Online Satış Ortaklığı ve Yapısı

Satış ortaklığı, yalnızca ticari açıdan ürün ve hizmeti sunulması ile bunların pazarlanması olarak düşünülmemelidir. Özellikle de online satış ortaklığının yürütülmesi için gerekli olan bazı aşamalar, prosedürler ve alternatif yöntemler vardır.

Çalışma ve işgücü koşulları radikal biçimde değiştiğinden online satış ortaklığı hem firmalar, hem pazarlama faaliyeti üstlenenler hem de üçüncü taraf temsilcileri için oldukça faydalı bir kazanç yöntemidir. Çünkü bu durumda ürün ve hizmeti üreten, bunları tanıtan ve hedef kitlenin satın alması için teşvik eden ile bu iki konumu buluşturan aracı kuruluşlar yüksek düzeyde kazanç elde edebilmektedir. Bu ağ yapısını bir satış ortaklığı programı gibi ele almak da mümkündür.

Bahse konu olan satış ortaklığı temelde üç şekilde işlemektedir.

  • Firma faaliyetleri ürün ve hizmetler için tercih ettikleri bir pazarlama yöntemleridir. Firmaların tercihleri arasında olabilen satış ortaklığı biçimi bu aşamada ele alınmaktadır. İlgili firma kendi seçtiği satış ortağı ya da ortaklıkları için belirli bir komisyon üzerinden ürünlerinin tanıtımı için anlaşma yapar, ürünlerin satış sonrasında ise satış ortağına belirlenen komisyonu öder.
  • Aracı siteler; satış ortaklıklarının ve üreticilerin aynı platformda buluşmasını sağlayan aracı kurumlardır. Bu platformlar satan ve pazarlayan arasında geniş bir ağ kurulmasını sağlar. Satış ortaklığı veren firmalar kendi ürün ve hizmetlerini ekler ve satış ortaklığı yapmak isteyen kullanıcılar da istedikleri ürün ya da hizmetin tanıtımını yapmak için tercihte bulunurlar. Teknik açıdan bu siteler, ürünlerin satış ortaklığı anlaşması yapıldıktan sonra ilgili ürünlerin satış trendlerini takip edebilmektedir. Ödeme işlemleri ise aracı siteler üzerinden yapılmaktadır.
  • Satış ortakları; ürünlerin çeşitli araçlar kullanılarak online pazarlama faaliyetini üstlenen kişi veya organizasyonlardır. Blog siteleri, sosyal medya platformları ya da ücretli reklam uygulamaları üzerinden satış faaliyetleri arttırılmaya çalışılır. Yapılan satışlar üzerinden belirlenen komisyon oranında kazanç elde edilmektedir. Buradaki temel mantık reklamın online biçimini üretmek ve reklam üzerinden olabildiğince çok satış yapmaktır.

Online satış ortaklığı tam olarak bu üç nokta arasındaki işlemler ve ağ trafiği sayesinde işlemektedir. Satış ortaklığı nasıl yapılır sorusu ise biraz daha detaylı bir işlemler bütünlüğüdür.

affiliate marketing nedir online satış ortaklığı nasıl yapılır
affiliate marketing nedir ,online satış ortaklığı nasıl yapılır, para kazandırır mı?

Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır, Nasıl İşler?

Diyelim ki bir ürün için aracı site üzerinden online satış ortaklığı kurdunuz. Bunun için öncelikli olarak ilgili ürünün reklamını yapabileceğiniz alt yapı ve organizasyonu hazırlamanız gerekir. Bu organizasyon ister ürünün hedef kitlesine yönelik bir blog açmak, ister sosyal medya platformlarında çeşitli faaliyetler yürütmek isterse de online reklam servislerini kullanmak olsun. Her bir yöntem, ürünün online satışı için gerekli hedef kitleye ulaşma potansiyelini taşır.

Online satış stratejisinin temel noktası ürünün hedef kitlesinin belirlenmesidir. Bu konudaki en basit örnek bir blog sitesi üzerinden verilebilir. İçeriği oldukça geniş olan ve binlerce yazı ile ürün tanıtımı bulunan bir blog sitesinin ziyaretçi sayısı fazla olabilir ama siteye giren kişiler aradıklarını bulamadıklarında ya da ilgileri dağıldığında herhangi bir alışveriş işlemi gerçekleşmeyebilir. Ama ürünün hedef kitlesi, o ürün için yaratılan ve bilgi içeren siteyi ziyaret ediyorsa o blog üzerinden reklamı yapılan ürünü satın alma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle reklamı yapılan ürüne yönelik özelleştirilmiş bir blog ya da online faaliyet yürütmek satışların artması için daha verimlidir.

Satış Ortaklığı ile Gelir Yaratmak

Satış ortaklığı online kazanç elde edebilmek adına sermaye gerektirmeyen gelir kaynaklarından birisidir. Riski oldukça düşük olan bu iş için dijital ürünler ile fiziksel ürünlerde belirli komisyon tutarları uygulanmaktadır.

Affiliate management olarak da bilinen satış ortaklığı; satış başı maliyet (CPS), müşteri yaratma maliyeti (CPL), tıklama başı maliyet (CPC), eylem başı maliyet (CPA) gibi adımlarla kazanç sağlanmasına olanak tanımaktadır. Kazanç sağlamak için bu yöntemi tercih edeceklere global olarak Amazon, Clikbank, CJ ya da ShareASales gibi satış ortaklığı sunan platformlar önerilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.