Pi Coin Nedir? Ne Zaman Çıkacak? Pi Coin Madenciliği ve Daha Fazlası

0

2019’ un son çeyreğinde oluşturulan Pi Coin, yeni nesil dijital para birimlerinden birisidir. Stanford Üniversitesi’nin 3 girişimcisi tarafından kullanıma sunulan Pi Coin, Stellar platformu temel alınarak oluşturulmuştur. Dünyada en çok kullanılan platform olmayı hedefleyen Pi, mantık olarak diğer kripto paralara benzese de işleyiş bakımından farklılık göstermektedir. Pi Coin uygulamasını diğerlerinden ayıran en büyük özelliği bilgisayar yerine cep telefonu aracılığıyla Coin madenciliği yapılabilmesidir. Ayrıca telefon kapalıyken bile kazı işlemi yapabilen bu uygulamanın tamamen ücretsiz olması, Pİ madenciliğine olan ilginin artmasına neden oldu. Son günlerde yatırımcıların odak noktası haline gelen PiCoin’ in piyasaya çıkış tarihi ve Pi Coin madenciliği hakkında bilgileri sizin için derledik.

Pİ COİN NE ZAMAN ÇIKACAK?

Piyasaya çıkış tarihi henüz kesinleşmeyen Pi Coin, şuan hiçbir borsada listelenmemektedir. PiCoin’in kripto para borsaları içerisinde listelenebilmesi için öncelikle kendi ana blok zincirine geçmesi bekleniyor. Sistemin bu şekilde tüm fonksiyonlarının kopya bir blok zinciri sayesinde test edilmesi gerekiyor.

Pİ COİN MADENCİLİĞİ – Pİ NETWORK

Dijital para piyasasında son gelişmelerden biri olan Pİ Coin, yatırımcıların merak ettiği kripto paralardan bir tanesidir. Madenciliği erişilebilir kılmayı amaçlayan Pİ yaratıcıları, kazım işlemi yapmak isteyen kişilere birçok avantaj sağlamaktadır.

Bitcoin gibi eski nesil kripto paraların madenciliğinin gün geçtikçe zorlaşması, Pİ gibi yeni kazı işlemleri olanağı sağlayan uygulamalara olan ilgiyi arttırmıştır.

Günümüzde piyasada bulunan çoğu kripto para, grafik kartları aracılığıyla kazım işlemi yaptığı için çok fazla elektrik tüketimine neden olmaktadır. Pi geliştiricileri, yaptıkları güncellemelerle elektriğe ve hatta internete ihtiyaç duymaksızın kazım yapabilme olanağı sunar.

Bu sayede madencilik yapmak isteyen kişilerin mobil uygulama üzerinden kazım işlemlerini sadece bir kere başlatması yeterli olurken, aynı zamanda uygulamayı ücretsiz şekilde kullanabiliyorlar. Telefon kapalıyken bile kazı işlemlerine devam eden bu son nesil uygulamanın ismi ise Pİ Network.

Her kripto para birimi üretiminde olduğu gibi Pİ’de de madenciliğin belirli seviyelerine ulaşınca halving işlemi gerçekleşiyor. Yarılanma da denilen bu işlem; madencilikle kazanılan kripto para birimlerinin üretiminde blok başına düşen ödülün belirli aralıklarla yarıya düşmesidir.

Dolayısıyla madencinin yaptığı kazım işlemlerinden kazancının da yarıya inmesine neden olur. Kripto paranın değer kazanması için oluşturulan halving sistemi, paranın her zaman içerisinde daha zor elde edilmesini sağlar.

Pi Network, madencilik yapan kişinin her 24 saatte bir Pİ kazanmasını sağlar. Bu sayede madenciler 1 günlük bu kazı işleminin 3 defa tamamladıktan sonra katkıcı rolüne ulaşarak kendi güvenlik çemberlerini kurabilme hakkına sahip oluyorlar.

Oluşturdukları güvenlik çemberi sayesinde sınırsız arkadaş davet edebilirken; bu arkadaşların en fazla 5 tanesinden yararlanarak kazı hızlarını arttırabiliyorlar. Ancak uygulamada Pİ kazanmak için üye olan diğer kişilerle aynı anda kazım yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle madenci kazım yaparken davet ettiği kişilerin işlemi biterse Pİ kazanamıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.