Piyasa Haberleri, Dolar Yorumları, Altın Analizleri, Bitcoin ve Borsa

0

Dolar kurunda aşağı yönlü hareketler devam ediyor. Dün Afganistan’dan gelen patlama haberi ile beraber piyasalarda bir miktar bozulma yaşanmıştı. Bununla birlikte 8,40 üzerine yükselen dolar kuru bu seviye üzerinde kalıcı olmayı başaramadı ve yeniden düşüşe geçti. Şu sıralarda 8,39 seviyesinden işlemlerin geçtiği kur tarafında haftanın son işlem gününde nasıl bir kapanış olacağı merak ediliyor.

Dün Afganistan’da yaşanan patlama gösterdi ki, bundan böyle Afganistan güvenli bir bölge olmayacak ve bu tarz terör eylemleri devam edecek. Bu durumun elbette piyasalara da bir yansıması olacaktı ve oldu. Güvenli liman özelliği ile öne çıkan altın, Japon Yeni gibi para birimlerine geçiş olurken Vix endeksinde yaşanan yükselişle piyasalarda endişenin derecesi bir miktar yükselmiş oldu.

Bugün tabi Ekstra bir parantez açmak lazım. Hata başından bu yana beklenen Jackson Hole toplantısında bu akşam saat 17:00’de FED Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Piyasalarda bu açıklamaların etkisi büyük olabilir. Çünkü Powell’ın bu sempozyumda para politikasının geleceğine dair daha net sinyaller vermesi bekleniyor. Dolayısı ile volatilitenin yükseleceği bir işlem günü bizi bekliyor olabilir.

Kripto para piyasasında beklentilerimize paralele düşüşler devam etse de, 46 bin dolar altına inemeyen bir Bitcoin izliyoruz. Tabi bu durum altcoinlerin de ayakta kalmasına neen oluyor. Bugün Jackson Hole’de Powell’ın olası kripto para söylemleri fiyatlamalarda ciddi hareketlere neden olabilir. Bu nedenle mutlaka yatırımcıların Powell’ın değerlendirmelerini takip etmelerinde fayda olacaktır diyerek geçelim uzmanların güncel analiz ve beklentilerine..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 27.08.2021

 • Dünya merkez bankalarının sempozyumu, ABD’nin Wyoming eyaletinin Jackson Hole tatil kasabasında her yıl düzenli bir şekilde yapılıyor.
 • Dünyanın pek çok ülkesinden zengin bir katılım ile gerçekleştirilen toplantılarda alınan önemli kararların kuşkusuz piyasa yansıma da olabiliyor. Takdir edersiniz ki, pek çok ünlü akademisyen ve para otoritesinin geleceğe yönelik kritik kararlar hususunda öncü bilgiler, ipuçlar vereceği bu toplantılar, finans çevreleri tarafından yakinen takip ediliyor.
 • Bu minvalde bugün, tapering yani FED’in ekonomiye tahvil alımları ile verdiği desteğin akıbeti hakkında Başkan Powell’in TSİ17:00’da yapacağı kritik konuşma piyasalarda büyük bir merakla bekleniyor.
 • Bu yılki sempozyumun konusu “düzensiz ekonomide makro ekonomik politika uygulamaları” olacak. Pandemi nedeniyle sanal ortamda düzenlenecek seminer ve konuşmalarda, FED Başkanı ve FED’in diğer ağır toplarının yanı sıra, önde gelen pek çok merkez bankasının da değerlendirmesi, kuşkusu dikkatle takip edilecek.
 • Dün bu minvalde, St.Louis FED Başkanı Bullard ile Kansas City FED Başkanı Kaplan’ın taperingin hemen başlaması yönünde görüş bildirmesi, özellikle Delta varyantının bu kadar etkili olduğu bir dönemde bir miktar da olsa küresel mali piyasaların moralini bozdu.
 • FED yetkililerinden gelen açıklamaların yanı sıra, dün sabah bültenimizde belirttiğimiz üzere, Afganistan’da yaşanan intihar saldırısı piyasalar cephesinde de moralleri bir miktar bozdu. Kabil Havalimanı çevresinde art arda terör saldırılarında 100’e yakın kişinin öldüğü; saldırıları ise IŞİD’in üstlendiğini görüyoruz. ABD askerlerinin de dün yaşamını kaybetmesi ardından, Başkan Biden’ın Afganistan’dan (31 Ağustos son gün) tahliyeleri hızlandıracağını okuyoruz.
 • Küresel mali piyasaların 4 gündür devam eden yükseliş trendinden sonra dün yukarıdaki nedenlerden ötürü bir nebze de olsun kenara çekilmesi, kar satışlarının gölgesinde ABD borsalarının geceyi düşüşle tamamlamasına neden oldu. Risk iştahı azıcık da olsun azalınca, dolar da değer kazandı.
 • Küresel risk iştahında yaşanan bir miktar azalmaya paralel, gün içerisinde, beklentimize paralel bebek adımları ile de olsa aşağıya yönelen USDTRY kuru, 8,35 seviyesini test etmesi ardından bir miktar yükselişle 8,40 seviyesine yanaştı. BİST100 endeksi de kazançlarını geri vererek günü %0,3 oranında kayıpla tamamladı.
 • Dünkü haber akışı arasında, covid nedeniyle Türkiye’de artan can kayıplarına paralel İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listede tuttuğunu gördük. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ise, bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmeler yapıldığını açıkladı. Makro istikrarı amaçlayan bu kararın bir benzerini, dün sabah Asya’da, Kore Merkez Bankası tarafından faiz artırımı ile yapılmıştı!
 • Her hafta Perşembe günü TCMB tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’ye yönelik yabancı ilgisinin arttığını görüyoruz. Menkul kıymet ve hisse senedi piyasalarına yönelik yabancı girişi/ilgisi devam ederken, sıcak portföy yatırımlarının yanı sıra, şirket satın alma haberleri de duyuyoruz.
 • Sabah saatlerinde, Asya piyasalarında dünün aksine daha ılımlı bir başlangıç görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası hariç, sınırlı da olsa yeşil rengin bölgede hakim olduğunu söyleyebiliriz. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde artılar göze çarpıyor.
 • Yukarıda da değindiğim üzere, gözler bugün 17:00 Powell’ın konuşmasında olacaktır. Güvercin nitelikte açıklamalar piyasalar açısından olumlu; taperinge yönelik tarih verilmesi ise olumsuz etkide bulunabilir. Powell sonrası piyasalarda dalga boyunun her iki yöne de sert olabileceğini düşünüyoruz.
 • Uzun süredir bültenlerimize teknik grafiklere yer vermedik. Haftanın son iş gününü grafiklerle kapatalım istedik. Herkese güzel bir hafta sonu dileriz.

Piramit Menkul – Dolar Yorumu – 27.08.2021

Dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde 8,3480-8,4032 bandında hareket edildi. Gün içi gelen alımların etkisi ile 5 günlük AO’su (8,40) test edildi. Teknik açıdan 5 günlük AO’su (8,40) geçilmesi ile kısa vadeli teknik görünüm pozitife dönebilir, ilk etapta 8,50-8,60 dirençleri hedeflenebilir. Sonraki önemli seviye olarak orta vadeli yatay kanal direnci (8,80) izlenebilir.

Geri çekilmelerde orta vadeli yatay kanal alt bandı (8,30) takip edilebilir. Bu desteğin geçilmesi ile orta vadeli yönde takip ettiğimiz 200 günlük AO (8,25) desteğine geri çekilme görülebilir. Kur, kısa vadeli ağırlıklı ortalamaların (5 günlük 8,40-22 günlük 8,47) altında fiyatlanırken, MACD indikatörü sıfır seviyesinin altında durağan seyretmektedir. Güçlenmeyi temsil eden RSI indikatörü ise 39 seviyesinin üzerinde bulunmaktadır.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumları – 27.08.2021

Piyasaların merakla beklediği Jackson Hole toplantısı bugün gerçekleştirilecek. Gün içi yapılacak olan açıklamalar yakından takip edilecek. Dün açıklanan ABD büyüme verisi beklentinin altında yüzde 6,6 olarak açıklandı. ABD işsizlik hakkı başvuruları 353.000 kişi olarak açıklandı ve son 5 haftadır ilk kez artış gösterdi.

Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,44 ve 8,50TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,36 ve 8,30 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

Meksa Yatırım – Altın Analizi – 27.08.2021

Piyasalarda volatiliteyi gösteren VIX Endeksi 16 seviyelerinden 19 seviyesinin üzerini test etti. Daha sonra bu seviyenin altına geriledi. Bu durum altının hafif yükselişle birlikte tekrar 1.800 dolar seviyelerine ulaşmasına neden oldu.

XAUUSD; Tepki yükselişi dalgalı seyirle birlikte sürüyor. İlk destekler 1.797 ve 1.790 seviyelerinde görülüyor. 1.790 daha önemli. Bu seviyenin altında sonraki destekler ve 1.782-1.774 ve 1.760 seviyelerinde. Tepki çıkışının devamında ilk dirençler ise 1.805-1.810 seviyelerinde görülüyor. Bu seviyenin üzerinde sonraki dirençler 1.1815 ve 1.833 seviyelerinde bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.