Rusça Öğrenmek Zor mu? Rusça Nasıl Öğrenilir?

0

Dünyada en çok konuşulan diller arasında Çince, İngilizce, Arapça, Rusça gibi diller yer alıyor. Bu yazımızda Rusça ile alakalı olarak detaylı bilgi aktaracağız. Rusça nasıl bir dildir, bu dilin yapısı ve özellikleri nelerdir? Rusça öğrenmek kolay mı yoksa çok mu zor? İşte tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bazı yeni dil öğrenen insanlar, öğrenmenin zor olduğunu ifade ederler ancak bunun genele yayılmasının doğru olmadığını söylemeliyiz, çünkü ikinci dil öğrenmenin kolay olduğunu ifade edenlerin sayısı hiçte azımsanacak boyutta değil. Neden anadilimizin yanında bir başka dili öğrenme ihtiyacı hissederiz? Cevabı basit, küreselleşen dünya da yabancı uyruklu insanlar ile iletişim artık çok süratli bir hale gelmiştir. Bunun çok sayıda kazanımları olmuştur. Uluslararası ticaret, uluslararası iş imkanı, uluslararası seyahat gibi daha sayamadığımız birçok kazanımlardır. Hal böyle olunca insanların bu imkanlardan faydalanmak için yeni diller öğrenmesi elzem bir durum haline geldi.

Ne Kadar Sürede Yeni Bir Dil Öğrenilir?

Yeni bir dil öğrenmek isteyenler, ilk olarak eğitimini alacakları yeni dili ne kadar sürede öğrenebileceklerini merak etmektedirler. Bunun cevabı bazı analizlerin yapılmasına bağlıdır. Bunlar;

  • Dil öğrenmek isteyen öğrencinin bu işe olan isteği, yetkinliği, hızı ve motivasyonu,
  • Daha önce dil öğrenmeye yeltenmiş ise bu konuda başarı sağlayıp sağlamadığı,(Başarısız olanlar için ümitsizlik oluşabilir ancak bu her zaman başarısız olunacağı anlamına gelmemeli)
  • Alınacak eğitimin yoğunluğu(Fazla seans kullanılarak alınan eğitim daha etkili olacaktır)
  • Öğrenilmek istenilen dil ile anadil veya öğrenilen farklı diller arasındaki benzerlikler(Eğer öğrenilmek istenilen dil anadile benzer özellikler taşıyorsa daha kolay öğrenilecektir.)

Yabancı Dil Öğrenmek Zor mu?

Dil öğrenmek hemen elde edilecek bir kazanım değildir elbette. Bazı diller kolay bir şekilde öğrenilebiliyorken bazı diller zorlu eğitimler sonunda elde edilebiliyor. Bu zorluk seviyesi dilin kendisinden kaynaklanmaktadır.

Dil öğreniminin kolay ya da zor olduğuna etki edebilecek bir diğer faktör,  anadilin zengin bir dile sahip olmasıdır. Yapılan araştırmalarda anadili zengin kelime hazinesine sahip bireylerin diğer dilleri öğrenmesi daha kolay olduğunu ortaya koymuştur. Peki Rusça öğrenmek zor mu?

Rus Dilinin Özellikleri

Rusya hem jeopolitik açıdan hem de askeri açıdan oldukça önemli bir ülkedir. Dünyada söz sahibi ülkelerden bir tanesidir. Rusça Birleşmiş milletlerin 6 resmi dilinden biridir. Dolayısıyla Rusça dünyada önemli bir yer tutmaktadır. Rus dili öğrenilirken vurgu ve telaffuz durumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira Rusça da vurguların hangi kelimeye yapılacağı gibi temel kuralları bulunmamaktadır. Rusça, Kiril alfabesini kullanmakta ve toplamda 33 harf bulunmaktadır. Kurulan cümleler içinde belirli kurala bağlı olmayan, kelimelerin sırası duygulara göre değişen bir yapısı vardır. Rusça, okunması yönünden oldukça sade bir dildir ancak dilbilgisinde yer alan çeşitlilik, Rusçayı öğrenmeyi bir tık karmaşık hale getirmektedir.

Rusça Öğrenmek Zor mu?

Rusça öğrenmek, İngilizce öğrenmek kadar kolay değildir elbette. Ama bir Japonca öğrenmek kadar da karmaşık değildir. Rus alfabesinin kendine has yazım kuralları ve anlamları nedeniyle öğrenmeyi bir tık zorlaştırsa da alınacak eğitimlerle bu kolaylaştırılabilecektir. Rusça telaffuzunun diğer dillerden farklı olması, içeriğindeki isim çekimleri, gramer ve fiil çekimleri bir diğer karmaşık yönleridir. Ancak bahsedildiği üzere bunlar alınacak eğitimlerle ve özverili çalışmalarla üstesinden gelinebilecek zorluklardır.

Rusya’da Hangi Para Birimi Kullanılır?

Rusya’da kullanılan para birimi Rus Rublesi’dir. Son dönemde Türk Lirası ile birlikte en çok değer kaybeden para birimleri arasında ruble, Rusya’nın resmi para birimidir. Ancak Rusya’ya giderken yanınızda dolar da olsa herhangi bir sorun yaşamayacağınız söylenebilir. Çünkü dolar da bir çok yerde geçerli olmakta ve rahatlıkla bozdurulabilmektedir.

Rus rublesi bankalarda veya döviz bürolarında çok sık rastlanılan bir para birimi değildir. Daha çok Kapalıçarşı içerisinde yer alan döviz bürolarında bulunur ve oralarda alım-satımı yapılır. Tabi forex piyasasında da ruble çaprazlı para birimlerinde işlem yapılabilmektedir. Gerçek hesap açmadan önce demo hesapta işlem yapmak daha mantıklı olacağı için öncelikle bir demo hesap açarak ruble işlemlerinizi o hesap üzerinden gerçekleştirmeniz, kendinizi test etmek adına güzel fırsta olacaktır. Ücretsiz olarak açılacak demo hesaplara AMarkets, Fxpro, IC Markets, Lord Fx gibi aracı kurum sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.