Temettü Nedir, Nasıl Alınır? Hesaplaması ve Temettü Emekliliği Hakkında

0

Hisse senedi piyasalarında yatırım yapan kullanıcılar, sermaye artırımı, temettü vb. terimleri duymaktadır. Özelikle sermaye piyasalarına yeni giriş yapmış olan kullanıcılar için bu kavramları öğrenmeleri önemlidir. Bu anlamda temettü nedir, nasıl hesaplanır? Temettü emekliliği nedir gibi soruların cevaplarını, merak edilen detayları sizlerle bu yazımızda paylaşmak istedik.

Temettü Nedir ?

Şirketlerin ortaklarına kar payı dağıttığı işletmede hisse senedi bulunan sahiplerine hisse senedi miktarına göre pay vermesidir. Temettü hesabında karlar iki şekilde dağıtılmaktadır. Bunlar nakit ödeme şekliyle veya hisse senedi olarak yapılmaktadır. Borsadaki en önemli yatırım araçları içerisinde temettü hisseleri bulunmaktadır.

Söz konusu olan şirketin temettü dağıtımı yapması için, ilgili şirketin genel kurulu tarafından belirlenen tarihin duyurulması gerekmektedir. Şirket belirlediği tarih üzerinden temettü dağıtımı yapacağında şirketteki tüm hissedarların katılma hakkı bulunmaktadır. Bu durumda dağıtım hissedarların var olan yatırım hesaplarına nakit şekilde yapılmaktadır.

Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılır ?

Şirketler dağıtımı yapmadan önce yıllık kar ( net kar ) üzerinden hesaplama yapmaktadır. Şirketin yükümlü olduğu vergi borçları ve dönem içerisindeki tüm giderler düşülmektedir. Özellikle kar dağıtımı net kar üzerinden en az yüzde 20 oranında şirketin tüm hissedarlarına bölüştürülmektedir.

Şirketler içerisinde temettü dağıtan şirketler yatırımcıların en fazla ilgi odağının olduğu şirketler arasında bulunmaktadır. Çünkü şirketin temettü üzerindeki verimliliği ne kadar yüksekse yatırımcılara ve yatırım yapmaya düşünenlere o denli güven vermektedir.

Temettü Emekliliği Nedir ?

Temettü şirketlerden alınan temettü hisse senetleri çok yüksek seviyelere ulaşmasıyla, kişinin tüm hayati masraflarını karşılayan seviyelere ulaşmaktadır. İşte bu duruma temettü emekliliği ismi verilmektedir. Özellikle bir temettü emekliliği yolu aslında sanıldığı kadar kolay değil.

Çünkü yatırım yapılan şirketin dönemsel bazda yüksek kar oranları bırakması gerekmektedir. Bunun yanında istikrarlı bir büyümeyle yatırımcılarına daima iyi kar miktarları bırakmalıdır. Bunun için yatırım yapan kişinin doğru profili içeren bir şirkete yatırım yapması önem kazanmaktadır. Tüm bu şartları yatırımcılarına sağlayan şirketler yatırımcıların temettü emeklisi olma şansını artırıyorlar.

Yatırım yapılan şirketin verileri incelendiğinde, artan kar oranları ve büyüme hacmi verilerinin yükseklik göstermesi yatırımcının pasif gelirini ciddi oranda artırmaktadır. Buda büyük bir ek gelir kapısı oluşturacaktır. Temettü emekliliğine aslında bir bireysel emeklilik sistemi gibi bakılmaktadır. Fakat bireysel emeklilikten çok yüksek miktarlarda paralar kazandırdığı görülmektedir.

Temettü Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Şirketlerin temettü hisse hesaplarına bakıldığında özellikle nominal değerlerle ödeme yaptığı görülmektedir. Hatta temettü hesaplaması oldukça kolay bir yolla yapılıyor. Çünkü borsa içerisinde 1 Türk Lirası olarak belirlenen nominal değer baz alındığında şu şekilde örnek verilebilir. Örneğin bir şirkette 2000 tane temettü hissenizin olduğunu varsayalım.

Şirketin temettü hesaplarına yüzde 20 oranlarında bir kar payı bıraktığı düşünülürse, elde edilen temettü kar payı 400 TL olacaktır. Fakat temettü alınan şirket bu oranları yüzde 40 veya yüzde 30 civarlarında da tutabilmektedir. Bu durumda kar payı daha fazla miktarlara ulaşmaktadır.

2000 tane hisse rakamsal baz da 2000 TL civarına denk gelmektedir. Yani nominal değerin 1 TL belirlenmesi aslında sahip olunan hisse adetinin TL karşılığını göstermektedir. Burada önemli olan şirketin temettü yatırımcılarına dağıttığı kar oranı belirleyici olmaktadır.

Bu sayfamızda temettünün ne olduğuna dair merak edilen bilgileri, temettü emekliliğine dair detayları sizlerle paylaştık. Borsa ile ilgili merak edilen konulardan olan hisse senedi komisyon oranları sayfasını da incelemeyi unutmayın diyerek, bol kazançlı günler diliyoruz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.