Elon Musk’ın Açıklaması ile Bitcoin ve Kripto Piyasası Çakıldı

0

Dün kripto para piyasalarında beklenmedik bir gelişme yaşandı. Aslında hem teknik hem de temel anlamda 40 bin dlar altının test edilmesini beklemedeydik. Ancak gece yaşanan düşüş direkt olarak bir açıklama ile ilgili gerçekleşti. Açıklamanın mimarı ise genelde kripto piyasasında Pumplara sebep olan Elon Musk oldu.

Tesla, Bitcoin ile Araç Satışını Durdurdu

ABD’de elektrikli araç üreticisi olan Elon Musk’ın şirketi Tesla, bir kaç ay önce bitcoin ile ödeme alacağını duyurarak, hem BTC hem de diğer kripto para piyasalarında ufak çaplı ralli devamına neden olmuştu. Şubat ayında 1,5 milyar dolarlık bitcoin yatırımı yapan şirketin, Tesla araç satışında Bitcoin kullanılamayacağını duyurması markette şok etkisi yarattı. Gerekçe olarak Bitcoin madenciliği işlemleri için fosil yakıtların, özellikle en kötü emisyona sahip kömürün hızla artan kullanımı gösterildi.

Haber sonrasında Bitcoin 46 bin dolar seviyesine kadar gerilerken, kripto para birimlerinde sert değer kayıpları oluştu. Ayakta kalan ender kriptolardan bir tanesi ise ethereum oldu ki hala 4 bin dolar civarında fiyatlanmasına devam ediyor.

Elon Musk’ın açıklamalarında dikkat çeken ve bazılarının gözden kaçırdığı bir detay daha var. Tesla’nın bitcoin satışı yapmayacağı ve şirketin Bitcoin için harcanan enerjinin yüzde 1’inden daha azını kullanan diğer kripto para birimlerini gözden geçirdiklerini açıklaması. Yani bitcoin ile ödeme alımı durdu ancak farklı bir kripto para birimi ile Tesla alım satımı ilerleyen günlerde gündeme gelebilir. Özellikle de geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın dogecoin ile Tesla satışı yapılsın mı anketinin ardından, böyle de bir beklenti oluşmaya başlamış durumda.

Bitcoin’de Düşüş Devam Eder mi?

Hem bitcoin hem de kripto para piyasalarında uzun süredir bir yükseliş dalgası yaşanıyordu. Dün ABD’de açıklanan enflasyon verisi sonrasında, kripto piyasasında hafiften satışlar başlamıştı. Tesla’nın bu kararı ile beraber hız kazanan düşüş şimdilik 47k civarından bir tepki ile karşılaştı. 50K üzerine atan Bitcoin fiyatının gün içerisinde yeniden aşağı dönme riskini olduğunu belirtmekte fayda var.

Geçtiğimiz hafta BOE Başkanı Bailey, kripto yatırımı yapanların, parasının tamamını kaybetmeye hazır olması gerektiğini açıklamıştı. Bu gece yaşanan olay bunun mümkün olabileceğini gösterdi. Özellikle de kaldıraçlı kripto para piyasalarında.

Yatırımcılar Ne Diyor?

Elon Musk’ın açıklaması sonrası bitcoin veya farklı bir kripto para biriminde yatırımı olanlar elbette ki üzgün. Ancak bir çoğu umutla beklemeye devam ediyor. Kaldıraçlı olarak bitcoin veya altcoin alım-satımı yapanlarda ise durum oldukça vahim. Öyle ki, para kazanma hayali ile kripto para yatırımı yapan traderların bir kısmının hesaplarını patlattığı belirtiliyor.

Diğer taraftan Elon Musk’a olan bakış açısı bir miktar değişmiş durumda. Çünkü daha önce kripto paraların yanında gösterilen ve tabiri caizse ”Arkasında Elon Musk var” diyerek girilen kripto paralara bundan sonra yatırımcıların bakış açısı biraz daha mesafeli olabilir.

Yatırımcılar twitter üzerinden oluşturdukları #dontbuytesla hashtagı ile twitter TT listesine giriş yapmış durumda. İlerleyen saatlerde Elon Musk’ın konuya ilişkin yeni bir değerlendirme yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.