Yüksek Maaşlı Meslekler Hangileri? Türkiye’de Çok Kazandıran Meslekler

0

Ülkemiz genelinde en yüksek maaşlı meslekler büyük olasılıkla belirli seviyede eğitimlerin tamamlanması ile sahip olunacak olan mesleklerdir. Sağladığı yüksek getiri nedeni ile genelde birçok insanın hayalini süsler. Bu anlamda yüksek maaşlı meslekler arasından tercih yapmak isteyen kişilerin bu doğrultuda bir eğitim hayatı plan yapması gerekir.

Türkiye’de yüksek maaşlı meslekler hangileridir sorusu özellikle gençlerin sürekli araştırdığı konular arasında yer alır. Hem uzmanlık hem de yüksek oranda bilgi birikimi gerektiren bu meslekler her dönemde yüksek maaş garantisi verir.

Uzman Doktor

Türkiye’de yüksek maaşlı meslekler araştırmasında her daim ilk sırada yer alan meslek uzman doktorluktur. Aynı zamanda en kutsal meslekler arasında da yer alan uzman doktorluk, zorluğu kadar yüksek kazancı ile de ön plana çıkar.

Sağlık sektörü içerisinde en fazla ilgi gören alan uzman doktorluktur. Uzman doktor olabilmek için bir takım zorluklar ile başa çıkmak gerekir. Öncesinde 6 yıllık bir tıp eğitimi ve ardından da TUS gibi zorlu bir sınav maratonunu tamamlamanın ardından belirli süre formasyon adı altında yapılacak olan zorunlu hizmet ile doktorluğun yolu açılabilir.

Pilot

Pilotluk genelde sahip olduğu prestij nedeni ile her çocuğun hayali olsa da aslında çok ciddi bir getiriye de sahiptir. Türkiye’de yüksek maaşlı meslekler grubunda zirveye ortak olan pilotluk, gerekli eğitimlerin tamamlanması ve kurslara eksiksiz katılım sağlama koşulları ile mümkün olur.

Pilotluk daha uzmanlık kazanmadan yardımcı pilot döneminde bile oldukça güzel getirisi olan bir meslektir. Pilotluk eğitimini tamamladıktan sonra zorlu pilotluk eğitimlerinden de başarı ile geçen adaylar, lisans için gerekli olan ödemeyi gerçekleştirerek meslek hayatına başlayabilirler.

Yeminli Mali Müşavirlik

Yüksek maaşlı meslekler sıralamasında oldukça önemli bir yere sahip olan yeminli mali müşavirlik maaşı kadar zor eğitim koşulları ile de gündemdedir. Yıllık olarak oldukça ciddi bir getiriye sahip olan yeminli mali müşavirlik hem eğitim hem de tecrübe isteyen bir meslek dalıdır.

Tamamlanan muhasebe eğitimin ardından bir dizi sınav periyodu bulan yeminli mali müşavirlik mesleğinde bütün sınavların verilmesi ile yüksek maaş şartlarından iş başı yapmak mümkün olur. Sosyal anlamda geniş bir çevreye sahip olan yeminli mali müşavirlerin gelirleri daha da yüksek rakamları bulabilir.

Petrol Mühendisliği

Petrol mühendisliği daha yeni yeni favori olan meslek grupları arasında yer alır. Türkiye’de yüksek maaşlı meslekler arasında yer alan petrol mühendisliği için öncelikle petrol mühendisliği alanından mezun olmak gerekir. Petrol mühendisliği diplomasına sahip olan kişiler eğer yine bu alanda yüksek lisans diplomasına da sahip olursa, alacağı maaş rakamı da daha fazla olur.

Noterlik

Hukuk dalına bağlı olan noterlik ülkemizde hem en kolay para kazandıran hem de en yüksek maaşlı meslekler arasında yer alır. Noterliğin ilk şartı herhangi bir üniversitenin hukuk fakültesi bölümünden mezun olmaktır. Ülkemizde her koşulda ihtiyaç olunan bir meslek olmasından dolayı tercih edilen noterlik, maaş konusunda da oldukça avantajlıdır.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği yalnızca ülkemizde değil; dünya çapında da en yüksek maaşlı meslekler arasında yer alır. Geleceğin meslekleri listesinde de yer bulan yazılım mühendisliği, eğer yurtdışında ya da uluslararası firmalarda yapılırsa, alınacak olan maaş da döviz üzerinden olacağı için iki katına çıkar.

Yazılım mühendisleri için yurtdışı ciddi bir pazardır. Bir çok Türk yazılım mühendisi farklı ülkelerde çok yüksek maaşlarla iş bulabilmektedir.

Eczacı

Sağlık sektörünün parçası olan eczacılık ile sektör bazında oldukça güzel maaş almak mümkündür. En çok getirisi olan meslekler arasında yer alan eczacılık, kendi alanında eğitim alma imkânı sunan eczacılık fakültesinden mezun olma ile mümkün olur. Belirli seviyede bilgi ve deneyim gerektiren bu meslek gelecekte de var olmaya devam edecek olan meslekler arasında da yer aldığından, oldukça garantidir.

Avukatlık

Avukatlık Türkiye’de yüksek maaşlı meslekler arasında yer almasından ziyade en prestijli meslekler arasında da yer alır. Avukat olabilmek için hukuk fakültesinden mezun olmak gerekir. Eğitimin tamamlanmasını ardından meslek için gerekli olan eğitimlerin alınması ve stajyerlik sürecinin de tamamlanması ile mesleğe ilk adımı atmak mümkün olur.

Avukatlık mesleğinde elde edilecek olan kazanç, başarı ile doğrudan ilişkilidir. Meslekte bilgi ve deneyim sahibi olan avukatlar, her kazandığı dava ile daha geniş bir üne sahip olacağından daha yüksek gelirlere sahip olma avantajına da sahip olur.

Yatırım Danışmanlığı

Borsa, forex ve kripto para piyasalarında yatırım danışmanlığı yapmak da özellikle son 2 yıldır oldukça revaçta. Ciddi anlamda para kazandıran bu iş kolu önümüzdeki yıllarda daha da revaçta olacak gibi görünüyor.

Yatırım danışmanlığı SPK lisansı alan kişiler tarafından yapılabiliyor. Ancak lisanssız kişilerde Pandemi döneminde yatırım danışmanı gibi iş yapmaya başlamış durumda. Bunlara karşı dikkatli olmakta fayda var.

Yatırım danışmanları olmadan da piyasalarda işlem yapılabilir, Lord FX ve benzeri bazı firmalarda ücretsiz eğitim programlarına katılarak kendinizi geliştirebilir, bu sayede yatırım danışmanı olmadan da işlemlerinizi gerçekleştirecek düzeye gelebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.