Ukrayna Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Aylık Giderler

0

Doğu Avrupa’da yer alan bir ülke olarak Ukrayna, 45 milyon gibi bir nüfusa sahip bir ülkedir. Özellikle turizm ve eğitim kurumları ile son yıllarda popüler hale gelmiştir. Ülkemizden de bir çok ziyaretçi çekmekte olan Ukrayna’da ekonomi son bir iki yıl içerisinde toparlanma göstermiştir. Her ne kadar son yıllarda birçok farklı şiddet ve terör gibi olaylar ile karmaşık bir hale gelmiş olsa da Ukrayna’da ekonomi birçok noktadan etkilenmektedir. Son yıllarda yine de canlanmış bir ekonomiye sahip olan Ukrayna’da maden kömürü rezervi çok yüksek olmakla birlikte başlıca ihracat ürünleri arasında yer almaktadır.

Ukrayna Asgari Ücret

Ukrayna son yıllarda yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılar sonrasında kısmi olarak toparlanma süreci içine girmiş olmakla birlikte ülkede geçim koşullarının iyileştirilmesi için de çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle son yıllarda düşünüldüğü gibi Ukrayna’da maaş ödemeleri aslında çok düşük bir noktada değildir. Ekonomik canlanma sonrasında Ukrayna’da maaşlarda önemli bir artış gözlenmiştir. Bu sayede Ukrayna’da yaşayan insanların da yaşam standartları yükseltilmeye çalışılmıştır.

Ukrayna çok yakın zamanda Avrupa Birliği’ne katılacak olduğundan dolayı birçok alanda yeni düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda maaşlar konusunda da önemli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Ukrayna’da resmi para birimi olarak kullanılmakta olan Ukrayna grivnası üzerinden ülkede maaş ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Bu para birimi üzerinden 2018 yılı itibariyle resmi rakam olarak 3200 grivna ödeme gerçekleştirilmektedir.

[ilgili_yazi id=”497″]

Ukrayna para birimi ile Türk para birimi karşılaştırması yapıldığında, 1 Türk lirası sayesinde 5 Ukrayna grivnası temin edilmektedir. Ayrıca 1 Euro karşılığında da 31 Ukrayna grivnası elde edilmesi mümkündür. 2018 yılında Ukrayna’da asgari ücret rakamı olarak belirlenen 3200 grivna ile 103 Euro gelir elde edilirken, bu değer 640 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Ukrayna’da Asgari Ücret 2019

2018 yılı itibariyle belirlenmiş olan bu değer sonrasında 2019 yılı içinde asgari ücret rakamları tekrar değerlendirilerek değişikliğe uğramıştır. 2019 yılında Ukrayna’da bir çok ülke gibi asgari ücrete zam yapmıştır. Yapılan zam uygulaması ile birlikte 1 Ocak 2019 itibarıyla Ukrayna’da aylık asgari ücret brüt olarak 4173 Ukrayna grivnası ve net olarak 3723 Ukrayna grivnası olarak görülmektedir. Yani yeni değer ile birlikte yaklaşık 750 Türk lirası ve 120 Euro maaş ödemesi yapılmaktadır.

Ukrayna’da Asgari Ücretle Geçinilir mi ?

Ukrayna’da aylık olarak ödenmekte olan son rakamlar ile elde edilen asgari ücret sayesinde geçim sağlamak istendiğinde, ilk aşamada kira masrafları göz önünde bulundurulabilir. Ukrayna’da yaşam masrafları Türkiye’ye göre zordur. Daha doğrusu Ukrayna’da kazaçlar düşük olduğu için yaşam zordur. Yoksa bir çok ürün ve gider Türkiye ile kıyaslandığında çok daha ucuz bir ülkedir. Bu nedenle de Türkiye’den elde edilen gelirle Ukrayna’da yaşam aslında daha rahat bir şekilde karşılanabilir. Ancak Ukrayna’da elde edilen asgari ücret ile birlikte aylık normal bir geçim sağlanması gerçekten güç olmaktadır.

[ilgili_yazi id=”346″]

Ukrayna’da asgari ücret ile çalışmakta olan bir kişi hem kira masraflarını karşılamak hem ulaşım hem gıda hem de aylık masrafları karşılamak konusunda zorlanabilir. Bu nedenle çoğu zaman Ukrayna’da tek bir kişinin asgari ücret ile tek hanede çalışması yeterli olmadığı için aynı haneden birçok kişi çalışarak evde geçim sağlayabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.