Yurtdışında Yaşayanlar İçin Bedelli Askerlik

0

Bildiğimiz gibi geçenlerde bedelli askerlik kesinleşti ve şartlar belli oldu. Bedelli askerliğin belli olmasının ardından yurt dışındaki vatandaşlar bedelli askerlikten yararlanıp yararlanamayacakların ve nasıl olacağını araştırmaya başladı. İşte, yurt dışında yaşayanlar için bedelli askerlik!

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul  edilerek yasa durumuna geldi. Bu sayede bedelli askerlik yapacak olan kişiler için şartlarda netleşmiş oldu. Kanun uyarınca, bedelli askerliğin 21 gün yapılmasına karar alınırken, bedelli askerlik için ödenmesi gereken ücret ise 15 bin  TL olarak açıklandı. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için ücret 2 bin euro olarak belirlendi. Peki, yurt dışında yaşayanlar nasıl bedelli askerlik yapacak?

Yurtdışında Yaşayanlar İçin Bedelli Askerlik
Yurtdışında Yaşayanlar İçin Bedelli Askerlik

Yurtdışında Yaşayanlar İçin Bedelli Askerlik

Bedelli çıktıktan  ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar için belirlenen ücret belli olduktan sonra  yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bedelliyi nasıl yapacaklarını araştırmaya başladı. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bedelli askerliklerini uzaktan eğitim ile alacaklar. Fakat bazı şartlarda bulunmaktadır. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az 3 yıl yabancı ülkede bulunması gerekiyor. Bu şartlara uyan kişiler bedelli askerlik yapmak için Türk konsoloslukları sayesinde  askerlik  şubelerine başvuru yapabilir. Yurtdışında yaşayanlar için 38 yaş sınırı da kaldırıldığı bedelli askerlik tasarısının bu hafta içerisinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.