28.04.2021 | Güncel Piyasa Analizleri, Dolar ve Altın Yorumları

0

28.04.2021 Çarşamba sabahından herkese merhaba, Piyasalar bugüne nasıl başlıyor? Dolar kuru nasıl fiyatlanıyor, altın kaç lira oldu gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz detaylı piyasa analizimiz başlıyor.

Dolar/TL paritesi güne yükselişle başladı. Artan ABD tahvil faizleri neticesinde dolar endeksinde yaşanan yükseliş, dolar kurunu da etkilemiş görünüyor. Bugün ABD Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan faiz kararı piyasalar tarafından takip ediliyor olacak. FED’in faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapması beklenmezken, Başkan Powell’ın yapacak olduğu sunum piyasaların takibinde olacak.

Borsa İstanbul’da iki gündür devam eden bir yükseliş hareketi var. Bu hareketin devam edip edemeyeceği de kur tarafında izleniyor olacak. Gelen bilançoların hisse senedi ve BIST fiyatlamalarına etkileri takip edilecek ancak günün asıl gündem maddesi belirttiğimiz üzere FED Başkanı Powell’ın piyasalara verecek olduğu mesajlar olacak.

Ons altın fiyatı hafta başından bu yana 1,780 dolar üzerini zorlamaktaydı ancak dün ABD tahvil faizlerinde yaşanan yukarı yönlü hareket ons fiyatının da düşmesine neden oldu. Bugün Powell’ın sunumu sonrası altın tarafında volatilite yükselebilir, bu nedenle yatırımcıların marjin seviyelerini dikkatli şekilde ayarlamaları ve mümkünse yüksek kaldıraç kullanımından kaçınmaları tavsiye ediliyor diyerek geçelim günün öne çıkan piyasa haberleri ve uzmanların analizlerine..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 28.04.2021

 • Türk mali piyasaları, beklenenin aksine, olumsuz ve tedirgin başladığı haftayı, iyimser bir seyir izleyerek sürdürüyor.
 • Hatırlanacağı üzere, geçen hafta, ABD Başkanı Biden’ın, 1915 Ermeni olaylarını “büyük trajedi” yerine “soykırım” olarak nitelendirmesi, zaten kırılgan olan ABD-Türkiye ilişkilerini daha da bozacağı beklentisi ile Türk mali piyasalarında olumsuz bir fiyatlamaya neden olmuştu.
 • Türk insanının barometresi konumunda olan USDTRY kuru, Başkan Ağbal’ın sürpriz bir şekilde görevden alınması sonrası test ettiği 8,4850 zirvesini bir kez daha Pazartesi günü test etmesi ardından yönünü aşağıya çevirirken, hisse senedi piyasası da kayıplarını telafi ederek artıya geçti.
 • İster istemez, Sn.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karara tepkisinin beklenmedik ölçüde sınırlı kalmasının arkasında, Biden ile yaptığı telefon konuşmasının olduğunu, bu konuşmada, Biden’in, iç siyasi bir hamle yapmak zorunda kalarak “soykırım” demek zorunda kaldığını, Türkiye ile ilişkileri yeniden normalleştirmek adına ‘başka adımlar’ atmaya hazır olduğunu ifade ettiği konuşuluyor.
 • İster istemez, Mayıs ayında ABD’de devam eden Halkbank davası ve beraberinde Haziran ayında düzenlenecek Nato zirvesinde yapılacak Erdoğan – Biden görüşmesi akıllara geliyor. Bir de elbette, teyide muhtaç olsa da, piyasa dedikodularından süzülen, kamu bankalarının döviz piyasasında boy gösterdiği iddiaları da var.
 • Uzatmaya gerek duymuyoruz. Belki, Türkiye ekonomisinin finansal anlamda içinden geçtiği sıkıntılı dönem, belki 128 milyar dolar nerede sorusunun yarattığı sıkıntı, pandemi nedeniyle kapanan ekonominin Hazine üzerinde kurduğu ilave borçlanma gereksinimi nedeniyle sert bir tepki vermekten imtina eden Türkiye cephesi… zamanla tüm bunların cevaplarını alacağız.
 • Bu gelişmelerin gölgesinde, USDTRY kuru, dün, ara bir seviye olan 8,28’i de aşağı yönlü geçince, yükseliş eğiliminin başladığı 8,18 seviyesine varan bir düşüş sergiledi. Dün bu seviyelerin tümüne işaret etmiş, geniş bandın 8,18-8,48 arasında olacağını, geçildiği yöne hareketin ivme kazanacağına ışık tutmuştuk.
 • BIST100 endeksi, haftanın ilk iş gününde kaydettiği sert yükseliş ardından dün de (her ne kadar bankacılık sektörü eşlik etmese de) günü %1,3 yukarıda tamamladı. CDS cephesine ise, kur ve hisse senedi piyasalarına yansıyan iyimserliğin uğramadığını görüyoruz. Halen daha geçen haftanın kabaca 25 baz puan üzerinde, 425 baz puan ile işlem görerek iyimserliği tam anlamıyla yansıtmadı!
 • Türkiye’de yarın başlayacak tam kapana öncesinde kapanma kararının niteliği tartışma konusu olurken, IMF’nin son raporu, Covid-19 kapsamında ülkelerin vatandaşlarına ne kadar destek olduğuna yoğunlaşmış. Türkiye’nin bu kapsamda vatandaşına en az destek sağlayan ülkeler arasında yer aldığını da yeri gelmişken not edelim.
 • Yurtdışı piyasalarda ise hava iyimserden yavaş yavaş temkinli iyimser dönüyor. Bugün sonuçlanacak olağan FED FOMC toplantısı öncesinde  yatırımcıların bekle-gör moduna geçtiklerini söyleyebiliriz. Mesela, Mart ayında %1,78 ile zirve yapan ABD 10 yıllık tahvil faizi, bu sabah yeniden %1,62 seviyesine yükseldi.
 • Dün de paylaştığım üzere, günlerdir %1,55 seviyelerinde salınan ABD tahvil faizinin, başta tarımsal emtialar ve baz metalleri ralli yaptığı bir ortamda (Bloomberg Emtia Endeksi son 3 yılın zirvesinde – bakınız grafik) yeniden enflasyon kaygıları ile yükselmesi, zihinleri kurcalıyor. FED’in de bu akşam yine bangır bangır gelen enflasyona karşı politika duruşunu ‘muhallebi’ kıvamında gevşek tutmaya devam etmesi, tahvil faizleri üzerinde ilave baskı kurabilir. Tüm bunların cevabını Başkan Powell’ın (21:30) basın toplantısında öğreneceğiz.
 • Tahvil faizlerinde yükseliş, konuyu elbette kıymetli madenlere getiriyor. Tarımsal emtiaların ve baz metallerin (arz endişesi ile) sert yükseldiği bir ortamda, altın ve gümüş her kafasını kaldırdığında adeta sert bir tokat yiyor. Dün benzer bir şekilde 26,40 dolar seviyesine yükselen gümüşün ons fiyatı bugün yeniden 26 doların kıyısına kadar geri çekildi. 50 günlük hareketli ortalamanın çekim gücü ne kadar da güçlüymüş! (bakınız grafik).
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında karmaşık bir seyir hakim. Japonya’da açıklanan olumlu makroekonomik veri bir miktar da olsa yüzleri güldürse de, genel hatları ile FED toplantısı öncesinde temkinli bir hava hakim. Pasifiğin diğer ucunda da, ABD borsalarının vadeli işlemlerinde yatay bir seyir görülüyor.
 • Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, Avrupa Yatırım Bankasının (EIB) ethereum blockchain ağında 100 milyon EUR tutarında 2 yıllık ‘dijital tahvil’ satışı başlatma planlarına paralel 2,720 dolar ile tüm zamanların zirvesine yükseldi (bakınız grafik).
 • Bitcoin ise, dün ön plana çıkardığımız 54,000 dolar seviyesinin üzerinde gecelik kapanış yaparak artık yüzünü yukarıya çevirdiğini düşünüyoruz.
 • Son paragrafı da KKTC’ye ayıralım. Kıbrıs Konferansı Cenevre’de başladı. Garantör ülkelerin katılımı ile gerçekleştirilen 5+1 konferansta bugün de temaslar sürecek. KKTC’yi Sn. Cumhurbaşkanı Tatar; Türkiye’yi ise Dışişleri Bakanı Sn. Çavuşoğlu temsil ediyor.

İkon Menkul – Dolar Yorumu – 28.04.2021

USDTRY paritesinde 8.4500 direncinin 3.kez test edilmesi ve geçilememesiyle 8.1816’ya kadar geri çekilmeler oldu. Geri çekilmenin devamında 8.0400 ve 7.9500 destek olarak izlenebilir. Yukarı yönlü işlemlerde ise 8.3290 ve 8.4500 direnç oluşturabilir. Bu akşam 21:00’da FED’in faiz kararını açıklayacağını ve veri sırasında fiyatlamalarda oynaklığın artabileceğini de belirtelim.

Destekler.8.0400-7.9500-7.7880Dirençler:8.3290-8.4500-8.7420

Piramit Menkul – Dolar Yorumu – 28 Nisan 2021

Dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde 8,1795-8,3007 bandında satıcılı hareket edildi. Kısa vadeli yönde takip ettiğimiz 5 günlük AO’sı 8,28 ve 22 günlük AO’sı 8,18 seviyelerinde gerçekleşti.

Dolar/TL’de 30 Mart 2021 tarihinden başlayan alçalan trend etkisi devam etmekte olup, teknik bakımdan 8,40 direnç bölgesi yukarı yönlü hareketlerde önem arz etmektedir. Aşağıda 22 günlük AO (8,18) desteği takip edilebilir. Bu desteğin kırılması durumunda 8,10-8,00 destekleri gündeme gelebilir.

Bugünün gündeminde ABD merkez bankası Fed’in toplantısı var, haricinde ABD’den öncü malticaret dengesi verisi ve Almanya’dan GFK tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

İntegral Yatırım – Altın Analizi – 28.04.2021

Ons altında işlemler bu sabah forex piyasasında 1769 seviyesi yakınlarından geçiyor. Değerli metal, yükselen tahvil getirileri ile Fed öncesi 1 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Bu sabah Dolar Endeksi 91, ABD 10 yıllıkları ise %1.64 yakınlarında fiyatlanıyor. Küresel piyasalar bu akşam 21:00’de karar açıklanacak olan Fed toplantısını ve 21:30’da Powell’ın yapacağı konuşmaya odaklandı. Fed’in faizlerde ve varlık alımlarında değişikliğe gidilmesi beklenmezken Powell’ın sözlü yönlendirme ile piyasalara yön vermesi bekleniyor.

Piyasalar varlık alım hızında herhangi bir değişiklik olup olmayacağına dair ipucu arayacak. Fed toplantısı Dolar ve altın üzerinde fiyatlamalarda etkili olabileceğinden yakından takip edilmeli. Bununla beraber tahvil faizlerinin ne yönde hareket ettiği konusu ons altın üzerinde önemli olduğu için yakından takip edilmeli.

Teknik Analiz: Ons altın kısa vadeli yükselen kanalın altına sarktı. Ortalamaların ve yükselen kanalın üzerinde bulunan değerli metalde görünüm bozulmuş değil. Ancak düşüşün devamı halinde trend bozulabilir. 22 günlük ortalamaya denk gelen 1751 seviyesi ana destek olarak takip ediliyor. Yükselişlerde ise 22 haftalık ortalamaya denk gelen 1796 seviyesi direnç olarak takip edilmeye devam ediliyor.

Dirençler: 1796 / 1826 / 1835
Destekler: 1751 / 1735 / 1720

Alan Yatırım – Borsa Analizi – 28.04.2021

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi günü %1.31 değer kazancıyla 1,392 puandan tamamladı. BIST100 endeksinde yukarı yönlü hareketin devamı için 1,400 puan üzerinde kapanışlar gerekirken, 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1,421 puan seviyeleri ilk direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor.

Aşağı yönlü hareketlerde ise 1,370 ve 1,350 puan seviyeleri takip edilecektir. Bugün açıklanacak FED faiz kararı ve sonrasında Powell’ın açıklamaları piyasa gündeminde öne çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.