7 Nisan 2021- Dolar Ne Kadar? Altın Fiyatı Ne Olur? Güncel Analizler

0

Dolar kuru güne 8,15 seviyesinin hemen üzerinde başlıyor. Kapalıçarşı dolar alım fiyatı 8,15, dolar satım fiyatı ise 8,17 seviyesinde bulunuyor. Dün 8,10 seviyesinin altına gerileyen dolar/tl paritesi, bu sabah itibari ile yeniden bu seviyenin üzerine çıkmış durumda.

AB yetkilileri Michel ve Leyen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeleri sonrası yapılan açıklamalar genel anlamda olumluydu. Ancak ekonomiye direkt etki edebilecek bir detay çıkmadı. Dün yurtdışı hisse senedi piyasalarında yaşanan yukarı yönlü hareketlere karşın Borsa İstanbul tarafında yaşanan sert satışlar dikkat çekti.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1,70 altında, dolar endeksi 92,40 seviyesinin altında fiyatlanmakta. Bu düşüşlerin pozitif yansıdığı ons altın fiyatı 1,745 dolara kadar dün yükseldi ancak şu an için 1,735 dolar civarında fiyatlanıyor. Ons altında özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin etkisi oldukça fazla. Dolayısı ile gün içi fiyat hareketlerini takip etmekte fayda var. Dikkat edilmesi gereken seviyeler ve detaylar neymiş, gelin 7 Nisan 2021 tarihli uzmanların güncel altın ve dolar kuru beklentilerine birlikte göz atalım.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 7 Nisan 2021

 • Türk mali piyasaları, bariz bir nedeni olmasa da, dünkü günü hafif çapta satışlarla tamamladı. Kuvvetle muhtemel, yabancı yatırımcıların swap dönüşleri, TL varlıklardan çıkışın da devam etmesine neden oluyor.
 • Hatırlanacağı üzere, geçen hafta 6,6 milyar dolar swap, 1,9 milyar dolar ise hisse ve tahvil piyasalarından yabancı çıkışı görmüştük.
 • Bankacılık endeksi, son 13 haftada değerinin 1/3 kaybetti! Endeksinin yavaş yavaş aşırı satım bölgesine yaklaşması nedeniyle takibe aldığımızı da not etmek gerekiyor.
 • Haftabaşı, olumsuz enflasyon verisine rağmen 8,1 seviyesine gerileyen USDTRY kuru, dün günü ağırlıklı olarak 8,15 seviyesinin etrafında tamamladı.
 • Borsa ana endeksi günü %1,5 oranında kayıpla tamamlarken, 5 yıl vadeli CDS primi, Ağbal şoku ardından 300 baz puandan 480 baz puana kadar fırlaması ile dün kademe kademe gevşeyerek 431 puan değerini aldı.
 • İçeride durum temkinli bir şekilde 15 Nisan PPK toplantısını beklerken, küresel piyasalarda ise temkinli iyimser bir hava hakim. Biden’ın trilyonlarca dolar büyüklüğünde altyapı projeleri büyümeyi teşvik edeceğinden, borsalara da aradığı yakıtı sağlamış oluyor.
 • ABD borsaları haftabaşı rekor kırmaları ardından dünü dinlenerek geçirdi. Risk iştahındaki iyileşme paralelinde, güvenli liman ihtiyacı azalınca, DXY’nin değer kaybetmesine paralel, EURUSD paritesi 1,16 yolculuğuna çıkamadan yönünü yukarıya çevirerek 1,1880 ile son iki haftanın zirvesine yükseldi.
 • ABD’nin artan bütçe açıkları ve beraberinde teşvik paketleri kamu finansmanı üzerinde baskı kurması, borçlanma ihtiyacının artmasına paralel doların elini zayıflatmaya devam ediyor. Çarpıcı bir örnek olması bakımında, okuduğumuz raporlarda, küresel merkez bankalarının rezervleri içinde doların payı 20 yılın en düşük seviyesine geriledi.
 • Bu bağlamda, kıymetli madenler yer altında biriken enerji misali, minik adımlarla da olsun zemin yoklamaya devam ediyor. Altının 1,677 seviyesinden sekmesi ile dün ara bir direnç olan 1,745 seviyesini bir daha test etti. Yükselişin başlaması için 1,745 seviyesinin geçilmesi gerekiyor. Aranan motivasyon yakında bulunacaktır (bakınız grafik).
 • Benzer bir şekilde, gümüş de, dün 25,30 seviyesini test ederek teknik formasyonda hedeflediğimiz seviyeye geldi. Bugünlerde 25,30 seviyesinin üzerinde olası bir gecelik kapanış, topun gümüş yatırımcısının sahasına geçtiği anlamına gelecektir (bakınız grafik).
 • Dünden kalan haber akışında, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen ve AB Konsey Başkanı Michel ile bir araya geldi. Leyen’in Twitter hesabından yayımladığı mesajın tonu olumlu olmakla birlikte, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi konusunda da mutabakata varıldı.
 • IMF dün bahar raporunu yayımladı. Dünya için 2021 yılında büyüme tahmini %6’ya revize edilirken, Türkiye için büyüme tahminlerini bu yıl için %6 önümüzdeki yıl için ise %3,5 seviyesinde tuttuldu.
 • Yeni gün başlangıcında, risk iştahının bir nebze de olsun kırılarak güne başladığını görüyoruz. Asya borsalarında Kore ve Japoya borsaları hafif de olsa artıda işlem görürken, Çin ve Hong Kong borsası hafif ekside. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de hafif kırmızılar ile yeşiller arasında kararsız bir seyir var.
 • Samsung, ilk çeyrek karının muhtemelen akıllı telefonların ve TV’lerin hızlı satışlarına bağlı %44 arttığını söylerken, CVC Capital Partners, Toshiba’daki çoğunluk hissesi için 20 milyar dolarlık bir teklif düşündüğünü söyledi.
 • Makroekonomik takvimde bugün Avrupa’da açıklanacak PMI verileri, Türkiye’de Hazine nakit dengesi, gece geç saatlerde ise, FED’in bir önceki toplantısına ilişkin tutanaklar takip edilebilir.
 • AB ve ABD’de aşılanma oranı %50’yi geçerken ve iyimser haberler gelirken, Türkiye cephesinde vaka sayılarında korkutucu bir ivmelenme görülüyor. Dün Türkiye’de yeni vaka sayısı 50binin kıyısına kadar gelerek dünyada ilk sırada yer aldı. Can kaybı sayısı artış kaydederken, vaka/test oranı %18 ile yeni bir rekor daha kırdı. Tam kapanma gerektiren bir durum çok açık bir şekilde görülse de, ekonominin içinden geçtiği durum buna pek de imkan tanımıyor.

İnfo Ytaırım – Dolar Analizi – 7 Nisan 2021

Yeni haftaya yurtiçinden gelen enflasyon verisi ile başlanmış ve Türk Lirası fiyatlamalarında bu konu haftanın ilk günlerinde önemli etki etmişti. Gelen veri ile birlikte enflasyonun yüzde 16’yı aştığı görülmüş ve TCMB’nin Mart ayı enflasyonunda TL’nin etkilerine de atıf yaptığı görülmüştü.

TMCB’nin Mart ayı fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde enflasyondaki yükselişin enerji, hizmet ve temel mallardan kaynaklandığı; gıda grubunda ise enflasyonun gerilediği belirtildi. Yeni hafta içerisinde ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki hareketlilik bir miktar azalırken, dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Bu gelişmeler ile birlikte USDTRY paritesi dalgalı bir seyir izliyor.

Diğer yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye ile ilgili tahminlerini değiştirmedi. Raporda IMF; Türkiye büyüme tahminini 2021 için yüzde 6; 2022 yılı için ise yüzde 3.5 seviyesinde tutmaya devam etti. Yeni günde yurtiçinden gelecek ve fiyatlamaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar 21:00’da FOMC’nin yayımlayacağı Mart ayı toplantı tutanaklarını takip edecek.

USDTRY paritesini haftanın üçüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.20189 – 8.30299 – 8.40438 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.00130 – 7.85217 – 7.70128 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

İnfo Yatırım – Altın Yorumu – 7 Nisan 2021

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1728 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD hazine tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketlenmeler fiyatlamalar üzerinde büyük baskılar oluşturmuş ve altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Yeni hafta ile birlikte tahvil faizlerinde zayıflamalar yaşanıyor. Bununla birlikte dolar endeksinde de aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor.

Reel faizde yaşanan düşüşler ise değerli metallere olan ilgiyi tekrar artırıyor. Bununla birlikte ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı 2.25 trilyon dolar büyüklüğündeki yatırım harcaması altını destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak ABD Hazine Bakanı Yellen; bu altyapı yatırım planının enflasyonist baskılara neden olmayacağı, ABD’nin bu yatırım harcamasını yapabilecek güçte olduğunu belirtti. Yeni günde piyasalar FED’in Mart ayında gerçekleştirdiği toplantısının yayımlanacak olan tutanaklarını takip edecek.

FOMC tutanakları TSİ 21:00’da açıklanacak. Son toplantısında FED güvercin tutumunu korumuş ve faizlerde değişikliğe gitmemişti.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1745.75 – 1760.45 – 1781.50 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1720.96 – 1700.88 – 1677.39 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.