Erdoğan-Biden Görüşmesi Öncesi Dolar Analizleri, Borsa ve Altın Yorumları

0

Oldukça kritik bir haftaya girmekteyiz. Geçtiğimiz hafta dolar kurunda yaşanan sert geri çekilmenin ardında Biden – Erdoğan görüşmesinin olumlu sonuçlanacağına dair beklentilerin yer aldığı sanılıyordu. Ancak bugün gelen haber akışıyla asıl nedeni öğrenmiş olduk.

Erdoğan – Biden Görüşmesi Öncesi Piyasalarda Yaşananlar

Erdoğan, Çin ile yeni bir swap anlaşması yapıldığını açıkladı. Daha önce Çin ile 2.4 milyar dolarlık swap anlaşması imzalanmıştı. Buna ek olarak 3.6 milyar dolarlık bir anlaşma daha yapıldığı ve toplamda 6 milyar dolarlık bir swap anlaşmasının gerçekleştirildiği Erdoğan tarafından duyuruldu.

Geçtiğimiz hafta ABD verilerinde yaşanan olumlu görünümle beraber dolar endeksi 90,50 seviyesine yükseldi. Buna karşın ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1,45 seviyelerinde kaldı. Küresel piyasalarda doların yükselişine karşın artan Türk Lirası borsada da bir miktar yukarı yönlü hareketi beraberinde getirdi.

Ons altın tarafında, doların yükselişinin etkisi hissedildi. Ons fiyatı 1,880 doların altında haftayı kapattı. Dolayısı ile haftalık kapanış olumsuz bir görünüme işaret etti. Haftanın ilk işlem gününde önemli bir ekonomik veri bulunmuyor. Ons altın ve dolar kurunda yaşanan geri çekilme ile beraber gram altında 500 lira seviyesine doğru bir geri çekilme yaşandı. Gelişmeler dikkate alındığında, yeni haftada ons altında daha aşağılara doğru düşüş hareketinin devam etmesi beklenebilir.

Yarın Erdoğan ile Biden arasında gerçekleşecek olan görüşmeler piyasalar açısından hayati önem taşıyor. TL bacaklı yatırım araçları için oldukça önemli bir gün olacağı söylenebilir. Hem döviz kurları hem de BIST100 tarafında sert hareketlerin yaşanabileceğini ve volatilitenin yükselebileceğini belirterek yatırımcıları uyarmış olalım.

Bitcoin tarafında haftaya başlarken sert bir yükseliş yaşandı. Uzun süredir BTC hakkında sessizliğini koruyan Elon Musk sonunda twitterdan yazdı. Elon Musk, ”Tesla Bitcoin varlığının sadece %10’unu sattı ve BTC‘nin piyasayı bozmadan kolayca nakite çevrilebileceğini göstermek için yaptı. BTC madenciliğinin en az %50 daha temiz bir enerji kullanımı sağlamasıyla Tesla, tekrar Bitcoin kabul ederek satış yapmaya başlayacak.” açıklamasıyla Bitcoin’de yaklaşık 4000 dolarlık bir yükseliş yaşanmasını sağladı. Kripto para piyasalarının geneli de yeni haftaya bu haber akışı ile pozitif başlıyor.

Piyasalarda yeni haftaya giriş yaparken yaşanan gelişmeler bu şekilde. Yarın bankalar, forex aracı kurumları sabah saatlerinde günün öne çıkan yorum ve değerlendirmelerini paylaşırlar. Biz de sabah erken saatlerde güncel uzman yorum ve analizlerini sizlerle bu sayfa üzerinden paylaşmaya devam edeceğiz.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi – 14.046.2021

Döviz kurunda yaşanan geri çekilmenin NATO görüşmesinden olumlu haber beklentileri etkili oldu. Bu hafta içerisinde FOMC toplantısı ile TCMB PPK toplantısı fiyatlamalarda etkili olacak. FOMC toplantısında varlık programı ile yapılacak olan açıklamalar döviz kurun genel seyrini belirleyecek. Bu haftanın takip edilecek verisi ise ABD Sanayi üretimi olacak.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,45 ve 8,50 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,35 ve 8,28 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

Tacirler Yatırım – Altın Yorumu – 14 Haziran 2021

Haftanın son işlem gününde dolar endeksindeki hızlanan yükseliş eğilimi değerli metallerde satış baskıları oluşmasına yol açtı. Yükselişini 90,61 seviyesine kadar sürdüren dolar endeksi, Cuma gününü 90,51 seviyesinden sert bir yükselişle tamamladı. Bununla birlikte 1900$ seviyesi üzerinden yönünü aşağı çeviren ve 1874,67 seviyesine kadar gerileyen ons altın, günü 1877,53$ seviyesinden düşüşle tamamladı.

Altının ons fiyatları bu sabah saatlerinde 1864,37$ seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, ons altın Cuma günkü sert düşüş hareketi ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kırdı. Kanal kırılması sonrasında yukarıda 1888,85$ seviyesinin önemli bir direnç haline geldiğini görmekteyiz.

Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altının kısa vadede 1888,85$ seviyesi altında hareket edebileceği ve 1830$ – 1888,85$ bandında işlem görebileceği görüşündeyiz. Ara destek seviyeleri olarak 1860$ ve 1850$ desteklerini takip edeceğiz. Bugün yurt dışında Euro Bölgesi Nisan Ayı Sanayi Üretimi verileri takip edilecek.

İnfo Yatırım – Borsa Yorumu -14 Haziran 2021

ECB Başkanı Lagarde’nin piyasa dostu açıklamaları, ECB’nin faiz kararını değiştirmemesi ve ABD enflasyon verilerinin beklentilerin üzerine gelmesine rağmen Fed Politikasının etkilenmeyeceği beklentisi ile küresel piyasalarda risk iştahı yüksekti.

Yurtiçi piyasalar ise özellikle kurdaki geri çekilme ve aşılanmadaki hızlanma ile geçen hafta destek buldu. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe BİST100 endeksi küresel piyasalara paralel olarak %0,31 oranında yükselişle 1.461 seviyesinden başlangıç yaptı. ABD enflasyon verisi ile ABD politika faizi arasındaki makasın açılması sonrası gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kazanırken, Dolar / TL 8,28, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise %1,42’lere kadar geriledi.

Yurtiçi piyasalar da bu gelişmeler ile desteklendi. BİST100 endeksi Cuma günü %0,39 oranında yükselişle 1.460 seviyesinden tamamladı. Turizm sektörü payları %0,88 oranında değer kazanırken, madencilik sektörü payları %1,61 oranında değer kaybetti.

Bu hafta veri gündemi çok yoğun olacak. Gerek ekonomi alanında, gerek siyasi anlamda haber ve veri akışı gündemlerden düşmeyecek görünüyor. Bugün NATO Liderler Zirvesi başlayacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Biden ile görüşecek.

Çarşamba günü Fed Faiz Kararı, Perşembe günü ise TCMB Bankası Faiz Kararı piyasaların odağında olacak. Özellik Cumhurbaşkanı Erdoğan2ın ‘faizlerin yüksek olduğunu’ dile getirmesi ile bu ay yapılacak faiz kararının yurtiçi piyasaların yön bulması açısından önem arz ettiğini düşünüyoruz.

İkon Menkul – Dolar Yorumu – 14.06.2021

Geçtiğimiz hafta yükselen trend çizgisi altına kıran USDTRY paritesi %38.2 fibonacci bandı altına ilk kırma denemesinde başarılı olamadı. 8.3633 seviyesi olan %38.2 fibonacci bandının hemen üzerinde yeni işlem haftasına başlayan parite bu bölge altına gerilemesi halinde %50.0 fibonacci bandı olan 8.2298 seviyesi ve %61.8 fibonacci bandı olan 8.1024 seviyesi sonraki destek bölgeleri olarak izlenebilir. Olası yukarı yönelimlerde ise 8.4500 ve 8.5200 seviyeleri ilk direnç bölgeleri olarak takip edilebilir.

Destekler: 8.3633-8.2298-8.1024
Dirençler: 8.4500-8.5200-8.6000

Tacirler Yatırım – Dolar Yorumu – 14.06.2021

Haftanın son işlem gününde Türk lirasındaki olumlu ayrışma piyasalarda ön plana çıktı. Dolar endeksindeki yükseliş eğilimi paralelinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde Cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Türk lirasının ise dolar karşısında %0,39 yükseliş kaydettiği ve olumlu ayrıştığı gözlemlendi. Bununla birlikte 8,40 seviyesi üzerinden 8,28 seviyesine kadar gerileyen ve Mayıs ayı başından bu yana en düşük seviyesine inen USDTRY paritesi, günü 8,3875 seviyesinden düşüşle tamamladı. Kur böylelikle düşünü altına güne taşıdı. Sepet/TL ise 9,20 seviyesi altını test etti. Türkiye 5 yıllık CDS primi 371,07 baz puana inerken, 10 yıllık tahvil faizi ise %18,09’a geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonunda NATO Liderler zirvesine katılmak üzere Brüksel’e hareketi öncesi düzenlediği basın toplantısında Çin ile yapılan 3,4 milyar dolar’lık yeni swap anlaşmasıyla toplam rakamın 6 milyar dolar’a yükseldiğini belirtti. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 8,3880 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi 90,56 seviyesinde hareket ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise %1,4650 seviyesinden işlem gördüğü takip ediliyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde satıcılı bir seyir izlenirken, Türk lirasının dolar karşısında %0,05’lik yükselişle en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğu ve olumlu ayrışmaya devam ettiği izleniyor.

Teknik göstergeler USDTRY paritesinin kısa vadede 8,30 – 8,55 bandında işlem görebileceğinin sinyalini veriyor. Kurun 8,30 seviyesi altına doğru kalıcı bir düşüş sergilemesi durumunda 8,25 ve 8,20 destekleri ön plana çıkabilecekken, 8,50 seviyesi üzerinde ise 8,58 ve 8,6150 dirençleri yer alıyor.

Bugün yurt içinde Nisan Ödemeler Dengesi İstatistikleri ve Mayıs Konut Satış verileri açıklanacak. Diğer yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden’ın bugün Brüksel’deki NATO Zirvesi’nde gerçekleştireceği görüşme piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Nisan Ayı Sanayi Üretimi verileri takip edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.