İtalya Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Masraflar

0

İtalya, Avrupalı ülkeler arasında tarihi ve kültürüyle farklı bir ekonomik özelliğe sahiptir. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan İtalya, bu yüzden ekonomisini de bu değerler üzerinde kurmaktadır. İtalya’da hükümet, çalışma sistemlerinde büyük bir değişiklik yapmıştır. Öyle ki, bütün Avrupa ülkelerinde uygulanan asgari ücret fiyatlandırması, İtalya’da bulunmamaktadır. Aslında bu konu, sadece kanunlarla düzenlenmemiştir. İşverenler çalışanlara büyük değer vermekte, bu sayede işverenler belirli maaş limitlerinin altına düşmemektedir. İtalya’da resmi olarak asgari ücret uygulanması bulunmamasının en önemli sebebi, işverenlerin belirli bir kültüre sahip olmalarıdır.

İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İtalya’da asgari ücret ne kadar sorusunun bir karşılığı yoktur. Maaşlar net ve belirlenmiş şekilde çalışanlara ödenmektedir. Firmalar niteliksiz işçilere bile en azından ülkedeki yaşam standartlarına uyum sağlayacak şekilde ödeme yaparlar. Genel olarak işçiler 1400 ile 1750 Euro arasında bir gelir elde ederler. Mimarlık yapanlar mesleklerinden 3000 Euro’ya kadar gelir kazancı sağlarlar. Öğretmen, polis ve doktorlar da bu rakamların üzerinde maaşlar almaktadır. Görüldüğü üzere resmi anlamda bir kanun olmamasına rağmen, işverenler çalışanları koruma amacıyla belirli çalışmalar sağlamaktadır. Böylece ülke genelinde bir uzlaşı sağlanmıştır.

İtalya’da Çalışma Saatleri

İtalya’da belirlenen dinlenme saatleri literatüre siesta olarak girmiştir. Genel olarak öğle aralarındaki bu dinlenme saatleri 3 saat sürmektedir. Siesta zamanı içerisinde kesinlikle bir işlem gerçekleştirilmez. Sabah 08.00’da başlayan mesai, bu yüzden genel olarak 19.00’da sona ermektedir. Günde siesta dışında 3 saatlik molaları olan İtalyanlar, 6 saat çalışma gerçekleştirmektedirler. Siesta uygulaması, İtalya’nın iş yönetimindeki insan psikolojisine verdiği önemi göstermektedir. Siesta uygulamasından asla taviz verilmez.

İtalya’da Hayat Şartları

İtalya’da kiralar genel olarak 1000 Euro’yu bulan bir hal almaktadır. Bu fiyatlar şehir içindeki evler için geçerlidir. Şehir dışındaki evlerin fiyatları ise genel olarak 800 Euro’ya kadar artmaktadır. Süpermarketlerdeki fiyatlarda genel olarak süt 1,20 Euro olarak satılır. Aynı zamanda ekmek 1,50 Euro, yumurta 12’li şekilde 2,50 Euro ve peynirin bir kilosu 11 Euro olarak satılmaktadır. Bakıldığı zaman hayat şartlarının ucuz olduğu anlaşılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.