Paladyum Hesabı Olan Bankalar Hangileri? Paladyum Nereden Alınır?

0

Son yıllarda değerli araçlar arasında yatırımcısının giderek artmaya başladığı paladyum, aslında birçok kişi tarafından bilinmese de bugün bankalarda da hesap açılarak yatırım yapılabilecek bir değer oluşturmaktadır. Aslında kıymetli metal olarak birçok kişinin bildiği platin üzerinden bu hesabın açılması mümkün olmakla birlikte sizin için hangi bankalarda paladyum hesabı açılabileceğini araştırdık.

Paladyum Hesabı Nedir?

Bugün yatırım açısından sadece döviz veya hisse senetleri değil birçok değerli maden önemli bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Elbette altın ve gümüş gibi madenler öncelikli gelse de bu bilindik yatırım araçları dışında da son yıllarda paladyum hesabı fazla bilinmeyen ama gerçekten değerli kazançlar sağlayan bir hesap olarak kabul edilmektedir.

Paladyum Yatırımı Nasıl Yapılır?

Son yıllarda popüler bir hale gelen ve altın ya da gümüş gibi bir hesap yerine benzer şekilde sunulan paladyum hesabı, platin madeni üzerinden hizmet alınan bir hesaptır. Çünkü bankalarda bu tür bir hesap açıldığında müşteriler platinin değer kazanması veya kaybetmesine göre yatırım yapmaktadır. Aslında yine paladyum hesaplarında alım ve satım işlemlerinde döviz veya Türk lirası üzerinden işlem yapılırken, daha önce gümüş ya da altın yatırımı yapmış kişiler kolaylıkla Paladyum hesaplarında yatırım yapabilir.

Bugün Türkiye’nin değişen bankalarında paladyum hesabı için aynı altın ve gümüş yatırımlarında bulunan devlet güvencesi gibi bir teminat bulunmaktadır. Çünkü bu hesaplarda da 100.000 TL miktara kadar olan yatırımlar açısından devlet tarafından Tasarruf Mevduatı Katılım Fonu güvencesi sağlanmaktadır.

Güncel olarak bir paladyum hesabı kullandığınızda, hesabınızda bulunacak yatırım aracı saflığı bin olarak belirlenmiş platin olacaktır. Platin madeninin değer kazandığı her an paladyum hesabınızda da kazanç elde edilecektir. Bu açıdan platinin doğada en kıymetli madenler arasında bulunduğu hesaba katılırsa, aynı zamanda ender bulunduğu da göz önünde bulundurulursa, paladyum hesabı da gayet değerli bir hesap oluşturacaktır.

Paladyum Hesabı Açılabilecek Bankalar

Bankalarda paladyum yatırımı gerçekleştirmek istiyorsanız, bugün Türkiye’de güncel olarak hizmet verebilecek bankalar arasında İş Bankası, Emlak Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası bulunmaktadır.

İş Bankası üzerinden paladyum hesabı açmak için öncelikle bir İş Bankası hesabı sahibi olunması sonrasında mobil uygulama, banka şubeleri veya internet şubesi gibi bir noktadan İş Yatırım Hesabı açılması gerekecektir. Ardından İş Yatırım Hesabı ile birlikte yatırım araçları içerisinde seçtiğiniz paladyum ile birlikte yatırım hesabı açabilir ve artık alım/satım gerçekleştirebilirsiniz. İş Bankası paladyum yatırımlarınızda sizlere TradeMaster International üzerinden alım/satım imkanı sağlamaktadır.

Emlak Katılım Bankası‘nda paladyum hesabı açmak açısından da alım/satım işlemlerinde banka %100 saflıkta platin yatırım imkanı sunmaktadır. Bankanın mobil bankacılık uygulaması, telefon bankacılığı, banka şubeleri veya internet bankacılığı gibi farklı bir kanalı kullanılarak hesap açılabilir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası üzerinden yapılacak paladyum yatırımlarında da yine %100 saflık ile platin alışverişi yapmak mümkündür. Yatırımlarınızda ödemeler Türk lirası, Amerikan doları veya Euro üzerinden yapılabilir. Yine tüm yatırımlar diğer bankalarda olduğu gibi sadece 1 TL alt limit üzerinden dahi olsa internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı veya banka şubeleri üzerinden açılan hesaplar ile gerçekleştirilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.